Na co zwrócić uwagę przy wyborze technologii budowy?

Budowa domu Z216 w oparciu o technologię Bee House

Decydując się na budowę domu, skupiamy się przede wszystkim na projekcie – chcemy, żeby nasz dom był atrakcyjny i funkcjonalny. Tymczasem należy również zapoznać się z rodzajem technologii, która będzie wykorzystywana do jego budowy. Dzięki temu będziemy spać spokojnie, a dom będzie nam służył na długie lata. Na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze technologii budowy? Zapytaliśmy o to Piotra Słomkowskiego, dyrektora technicznego marki BEE HOUSE Technology - Autoryzowanego Wykonawcy Z500.

„Domy ekologiczne” to hasło, które często można znaleźć w opisach inwestycji. Czym charakteryzuje się więc dom ekologiczny?

Piotr Słomkowski: Domy ekologiczne są aktualnie bardzo modne. Ten trend nas cieszy, ponieważ dzięki temu domy są coraz bardziej przyjazne naturze, ale też człowiekowi. W naszej pracy lubimy odwoływać się do koncepcji pszczelego ula. Pszczoły czują się najlepiej w naturalnym środowisku, a ul staje się dla nich azylem. Takie właśnie są domy ekologiczne. Czyli charakteryzują się m.in. specyficznym mikroklimatem dzięki zastosowaniu „oddychających” ścian oraz brakiem potrzeby dodatkowego nawilżania powietrza dzięki dyfuzji pary wodnej. Tak w skrócie można nazwać główne zalety domów ekologicznych dla ich mieszkańców.

Dom Zx102, 112 + 53 m², cena już od 315 850 zł

Spójrzmy teraz na domy ekologiczne z perspektywy środowiska naturalnego. Energooszczędność – czy na ten element musimy zwrócić uwagę, wybierając technologię budowy?

Piotr Słomkowski: W 2017 roku nastąpiły zmiany w przepisach budowy domów jednorodzinnych. Nowe przepisy wyznaczają rozwój budownictwa w kierunku energooszczędności i dostosowują się do zaleceń Unii Europejskiej. Dlatego też energooszczędność to bardzo ważny element, który należy brać pod uwagę w procesie wyboru technologii budowy domu. Wybierajmy taką technologię, która pozwala na osiągnięcia charakterystyki energetycznej na poziomie domów energooszczędnych bądź pasywnych. Tutaj ważny jest tzw. współczynnik przewodnictwa cieplnego (tzw. współczynnik U). W domach energooszczędnych musi utrzymać się na poziomie 0,17 W/m² K, a w przypadku domów pasywnych na poziomie 0,10 W/m² K. Najlepsi wykonawcy stosują rozwiązania umożliwiające uzyskanie takiego efektu już w podstawie struktury budynków, tj. fundamentach.

Czy ważny jest także czas realizacji?

Piotr Słomkowski: Zdecydowanie tak. Jeśli budowa się przedłuża ze względu na zastosowanie skomplikowanej technologii, inwestor po prostu na tym traci. Co więcej, traci nie tylko finansowo, ale i jest narażony na niepotrzebny stres. Oczywiście nie ma cudów, ale istnieją innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które umożliwiają na realizację budowy nawet w ciągu jednego miesiąca. Takie wyniki można uzyskać np. poprzez wykonanie konstrukcji nośnej ze specjalnie zaprojektowanych, nowatorskich w swej koncepcji, paneli ściennych. Mamy wtedy do czynienia z tzw. budownictwem modułowym. Zastosowanie paneli o maksymalnych wymiarach 1215×600 mm znacząco skraca czas budowy w porównaniu do innych technologii wznoszenia budynków.


Dom Z216, 84 m², cena już od 189 000 zł

Co z jakością i trwałością materiałów?

Piotr Słomkowski: Trwałość i jakość materiałów do wykonania to podstawa, żeby dom przetrwał długie lata i nie wymagał interwencji. Materiały świadczą też o tym, czy dom będzie ekologiczny oraz energooszczędny. Np. wykorzystanie do budowy płyt fibrolitowych gwarantuje oszczędność energii w całej domowej przestrzeni. Są to materiały przyjazne dla środowiska oraz odporne na mróz czy mikroorganizmy. Podobnie, jeśli chodzi o wełnę celulozową, którą wykorzystuje się do ocieplania budynków. Jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku niż wełna mineralna. Pamiętajmy także o solidnej podstawie domu. Taką podstawę, oferuje płyta fundamentowa. W technologii, którą wykorzystujemy w BEE HOUSE, pełni ona rolę nie tylko elementu, na którym stoi dom, ale jest również źródłem i akumulatorem ciepła.


Dom Zx73, 99 + 43 m², cena już od 268 000 zł

Piotr Słomkowski – dyrektor Działu Technicznego związany z marką BEE HOUSE Technology od 6 lat. Absolwent Politechniki Warszawskiej na wydziale Budownictwa. Brał czynny udział przy budowie kilkudziesięciu obiektów w tym: TransCanada Tower, Pantages Tower. Laureat licznych nagród i wyróżnień tak samodzielnie jak i z BEE HOUSE. Osoba w całości oddana procesowi tworzenia, głęboko angażuje się w każde rozpoczęte przedsięwzięcie. Swojemu zawodowi poświęca praktycznie cały swój czas, ponieważ jest to jednocześnie jego pasja i hobby.

Bee House Technology – innowacyjna firma, która specjalizuje się w produkcji ekologicznych i energooszczędnych domów. Proponuje wykonanie z zastosowaniem technologii Bee House Technology pełnego zakresu prac – od fazy projektowania, poprzez wytworzenie elementów prefabrykowanych, aż po ostateczny montaż na placu budowy. Od 2017 roku Autoryzowany Wykonawca Z500. Więcej o firmie na: http://www.beehousetechnology.com/

POZNAJ OFERTĘ BUDOWY WYBRANYCH DOMÓW Z500 W TECHNOLOGII BEE HOUSE

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Na co zwrócić uwagę przy wyborze technologii budowy?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem