Projekty domów dwupokoleniowych
Razem, ale jednak osobno – projekty domów dwupokoleniowych są świetną propozycją dla dużych rodzin, których członkowie chcą mieć własną przestrzeń, a przy tym żyć blisko siebie.
Inwestycja w dom dwupokoleniowy może być bardzo opłacalna, ponieważ budynek posłuży dwóm pokoleniom jednocześnie, a potem kolejnym i kolejnym. Wśród projektów jest wiele opcji architektonicznych z różnymi układami mieszkalnymi, które spełnią potrzeby wszystkich domowników. Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści dają projekty domów dwupokoleniowych.
Projekty domów dwupokoleniowych
Projekty domów z dwupokoleniowych – podstawowe informacje
Inwestorów mających dużą rodzinę z pewnością zainteresują domy dwupokoleniowe, czyli z dwoma lokalami w jednym budynku. Zwykle podzielone są poziomo, co oznacza, że każde piętro stanowi niezależne mieszkanie. Posiadają osobne wejścia zewnętrzne lub jedne główne drzwi oraz korytarz lub klatkę schodową, które prowadzą do odrębnych apartamentów. Często na górze mieszka środkowe pokolenie z dziećmi, a na parterze – seniorzy. Istnieją także dwupokoleniowe domy parterowe podzielone na dwie części mieszkalne.
W Polsce od dawna jest zwyczaj mieszkania dwóch pokoleń w jednym domu. Małżeństwa z dziećmi, będąc na dorobku, pozostawały z rodzicami, czyli dziadkami swoich pociech. Tendencja uległa małej zmianie ze względu na starzejące się społeczeństwo. Teraz to młodsza generacja stawia domy dwupokoleniowe, w których zamieszkują potrzebujący opieki rodzice-seniorzy.
Jakie mogą być domy dwupokoleniowe?
Domy dwupokoleniowe można potraktować jako kategorię, w której mieszczą się jeszcze inne typy budynków. Wśród nich znajdują się domy z senioratką oraz domy w zabudowie bliźniaczej.
- Domy z senioratką – rodzaj budynku z dodatkową, wyodrębnioną częścią mieszkalną dla rodziców lub dziadków. Senioratka jest mniejsza niż reszta domu zajmowanego przez pozostałych członków rodziny.
- Domy w zabudowie bliźniaczej – tzw. bliźniaki to dwa budynki przylegające do siebie. Dzieli je ściana, ich powierzchnia jest taka sama (rzadko jeden lokal ma większy metraż od drugiego), a układ mieszkalny często stanowi odbicie lustrzane.
W ofercie Z500 znajdują się projekty domów dwupokoleniowych o różnej stylistyce. Uwagę wielu inwestorów przyciągają tradycyjne domy z dwupoziomowym dachem, prostą elewacją oraz balkonami lub dużymi tarasami. Taka opcja spodoba się każdemu pokoleniu. Nie brakuje także domów nowoczesnych o nietypowych bryłach z surowym wykończeniem i licznymi przeszkleniami.
Domy dwupokoleniowe – to się opłaca
Zbudowanie jednego domu dla dwóch rodzin może okazać się trafną inwestycją. Na pewno będzie kosztować mniej niż postawienie osobnych budynków. To nie wszystko. W domu dwupokoleniowym wystarczy zaprojektować wspólną kotłownię, wybrać jeden system ogrzewania i sieć energetyczną. Można zrobić wszystkie instalacje osobno, ale nie jest to konieczne.
Projekt domu dwupokoleniowego to rozwiązanie dla inwestorów, którzy mają do dyspozycji małą działkę z możliwością zabudowy jednego budynku.
Projekty domów dwupokoleniowych – dodatkowe możliwości
Choć domy dwupokoleniowe powstają z myślą o dużych rodzinach, to można wykorzystać je też na inne sposoby. Nawet gdy nie zamieszkają w nich seniorzy, drugi lokal wykorzystają dorastające, budujące swoją niezależność dzieci. Kolejną opcją jest postawienie domu dwupokoleniowego np. z rodzeństwem lub innym bliskim członkiem rodziny.
W nagłej sytuacji drugi lokal w domu dwupokoleniowym można wynająć. Pozyskane środki posłużą do spłacenia kredytu lub innych ważnych celów.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy dwupokoleniowe są najpopularniejsze?
Wśród projektów domów dwupokoleniowych przeważają opcje z konstrukcją poziomą, w której każde piętro stanowi osobne mieszkanie. Domy dwupokoleniowe mogą być również parterowe z bardzo funkcjonalnymi układami mieszkalnymi.
Ile kosztuje budowa domu dwupokoleniowego w 2022 roku?
Realizacja projektu domu dwupokoleniowego będzie droższa niż standardowego domu jednorodzinnego, ale jednocześnie tańsza od postawienia dwóch budynków. Ostateczna cena zależy również od wielkości domu, wykończenia i wyposażenia. Można przyjąć, że cena za 1 m2 wyniesie ok. 2-3 tys. zł.
Czy dom dwupokoleniowy to jeden budynek?
Tak, dom dwupokoleniowy to jeden budynek, ale znajdują się w nim dwa lokale mieszkalne.
Czym różni się dom dwupokoleniowy od domu w zabudowie bliźniaczej?
Dom dwupokoleniowy oraz dom w zabudowie bliźniaczej różnią się od siebie rodzajem konstrukcji. W pierwszym z nich znajdują się dwa lokale umieszczone w jednym budynku, które mogą mieć różny układ architektoniczny. Dom typu bliźniak to tak naprawdę dwa domy przylegające do siebie, połączone jedną ścianą.
Czy warto budować dom dwupokoleniowy?
Dom dwupokoleniowy to rozwiązanie dla dużych rodzin. Inwestorzy z dziećmi i rodzicami-seniorami pod opieką mają okazję stworzyć komfortowe miejsce do życia, z własną odrębnością i prywatnością, a jednocześnie mieć wszystkich obok siebie. Ponadto, do wybudowania domu dwupokoleniowego wystarczy jedna działka.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu dwupokoleniowego?
Najtańszy projekt domu dwupokoleniowego o powierzchni ok. 120 m2 dostępny jest już od ok. 3500 zł.