Mam małą działkę – czy mam szansę na budowę domu?

Projekt Z397 - piętrowy dom w nowoczesnym stylu na działkę do 14 metrów

Zanim znajdziesz wymarzony projekt domu, sprawdź wymiary działki oraz informacje na temat tego, jaki typ domu możesz wybudować na danej powierzchni. Kiedy to zweryfikujesz, może okazać się, że działka nie do końca spełnia Twoje oczekiwania – nie zawsze będzie to plac, który pozwoli na budowę dużego budynku. Bez obaw! Dla małej, wąskiej lub nietypowej działki również można przygotować funkcjonalny i piękny projekt.

Mała działka, czyli jaka?

Jakie wymiary ma powierzchnia pod zabudowę, którą można nazwać „małą działką”? Przyjmuje się, że mała działka to taka, której szerokość nie przekracza 18 m. Realizując projekt zagospodarowania takiej przestrzeni, musisz pamiętać o zachowaniu kilku norm prawa budowlanego. Oznacza to, że: minimalna odległość ściany bez otworów okiennych i drzwiowych od granicy sąsiedniej działki musi wynosić co najmniej 3 m, a 4 m w przypadku otworów okiennych lub drzwiowych. Gdy szerokość działki nie przekracza 16 m, odległość może wynosić do 1,5 m (ściana bez otworów). W przypadku, kiedy dom ma ścianę oddzielenia przeciwpożarowego, możemy umieścić go na granicy działki.

Projekt Z328 - wygodny dom parterowy na działkę o szerokości do 16 metrów

Mała działka? Architekci lubią takie wyzwania.

Mimo wspomnianych wyżej ograniczeń, projekty domów opracowane dla wąskich działek są coraz bardziej popularne. Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy często wolą wybrać dobrą lokalizację zamiast dużego metrażu, np. w mieście, gdzie jest ciasna zabudowa i działki są zazwyczaj mniejsze, niż te na terenach podmiejskich czy wiejskich. Czasami zdarza się tak, że dziedziczysz lub kupujesz okazyjnie działkę i chcesz wykorzystać ją pod budowę domu. Naprzeciw takim potrzebom wychodzą architekci z Z500, którzy od kilku lat przygotowują projekty znakomicie sprawdzające się na wąskich działkach.

Projekt Z398 - współczesny, piętrowy dom z dachem dwuspadowym (bez okapów) i garażem od frontu na działkę do 14 metrów

Jaki dom można wybudować na małej działce?

Pamiętaj, że to, czy dom będzie komfortowy i funkcjonalny, nie jest uwarunkowane jego wymiarami oraz kształtem działki. Mała działka to wyzwanie dla architektów, ale również większa satysfakcja, kiedy uda się im przygotować taki projekt, który będzie nie tylko nowoczesny, ale i przyjazny dla przyszłych mieszkańców. Na małej działce możesz wybudować zarówno dom parterowy, jak i piętrowy. Ponadto, mogą to być domy wolnostojące lub bliźniaki – wszystko zależy od Twoich potrzeb. Zabudowa bliźniacza to szczególnie dobra propozycja, gdy dwie wąskie działki sąsiadują ze sobą. Kiedy połączysz ściany obu budynków, zyskasz dodatkowe miejsce, np. na ogródek lub zwiększysz powierzchnię podwórka. Warto również wiedzieć, że budowa domu na małej działce nie wiąże się z ograniczeniami w technice budowy – postawisz więc na niej dom wybudowany zarówno tradycyjnymi metodami, jak i np. z wykorzystaniem technologii szkieletowej (domy kanadyjskie). Dom może posiadać także garaż, taras lub werandę.

Projekt Z177 PLUS - wygodny, funkcjonalny dom z poddaszem użytkowym na działkę do 15 metrów

Jak widać, wymiary działki nie są przeszkodą, żeby wybudować na niej dom, który zaspokoi Twoje potrzeby. Jeśli posiadasz nietypową działkę – nie musisz się już martwić! Projekty domów opracowane pod jej kątem znajdziesz w Z500. Co więcej, możesz wybierać od klasycznych rozwiązań po nowatorskie, z gwarancją łatwej adaptacji do małej powierzchni.

POZNAJ OFERTĘ PONAD 160 WYJĄTKOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW NA WĄSKĄ, NIETYPOWĄ DZIAŁKĘ I WYBIERZ TEN JEDEN DLA SIEBIE!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Mam małą działkę – czy mam szansę na budowę domu?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem