Innowacja w ogrzewaniu. W ciągu kilku ostatnich lat pojawił się na rynku nowy trend w technologiach grzewczych wskazujący ,że coraz więcej inwestorów na poważnie rozważa zakup grzejników elektrycznych działających w technologii podczerwieni dalekiej (tzw. FIR). Decydującymi czynnikami są aspekty ekonomiczne, estetyczne, zdrowotne i ekologiczne.
Co to jest podczerwień?
Najprościej mówiąc , podczerwień a raczej promieniowanie podczerwone, to forma promieniowania elektromagnetycznego znana w przyrodzie w zasadzie od samego początku istnienia świata. Z uwagi na fakt, że każde ciało o temperaturze większej od zera absolutnego emituje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie dalekiej podczerwieni (z ang. FIR tj. Far infrared radiation) najwięcej podczerwieni dalekiej emitują ciała o temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej. Przekładając teorię na praktykę można śmiało powiedzieć , że każde ogrzewanie emituje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie podczerwieni z tą różnicą, że tzw. promienniki podczerwieni wytwarzają promieniowanie w najbardziej efektywny sposób dodatkowo go ukierunkowując w sposób zapewniający optymalne energooszczędne ogrzewanie. Kluczowym elementem zapewniającym efektywność ogrzewania jest fakt, że promieniowanie najpierw ogrzewa ściany i przedmioty w budynku bez pośrednictwa powietrza czyli konwekcji. Jest to ten sam efekt, z którym się spotykamy w zimie. Gdy świeci słońce jest nam ciepło pomimo że temperatura powietrza jest bardzo niska. Gdyby zatem zamknąć to promieniowanie w budynku ograniczając straty ciepła doprowadzimy do sytuacji w której cały budynek zostanie ogrzany. Ta zasada jest powszechnie stosowana w ogrodach zimowych.
Skąd się to wzięło? Ze SPA pod strzechę - krótka historia.
Obserwując przyrodę i zdrowotny wpływ promieniowania podczerwonego jakie wysyła Słońce, naukowcy od dawna głowili się w jaki sposób wykorzystać to zjawisko w warunkach zamkniętych . Dopiero po II Wojnie Światowej została wynaleziona żarówka która emitowała promieniowanie bardzo zbliżone do słonecznego. I tak też kilkadziesiąt lat temu zaczęto wykorzystywać podczerwień głównie w celach leczniczych min. w leczeniu schorzeń kostnych, górnych dróg oddechowych, żył, mięśni, otyłości i wielu innych. Obecnie promieniowanie podczerwone jest masowo wykorzystywane w różnego rodzaju Spa, sanatoriach czy nawet w prywatnych saunach. ` Kilkanaście lat temu powstały pierwsze promienniki podczerwieni mające za zadanie oprócz właściwości zdrowotnych ogrzewanie pomieszczeń. Nie przyjęły się od razu ze względu na fakt, że były zasilane gazem co rodziło wiele problemów m.in. związanych z właściwą wentylacją i dodatkową instalacją. Z początkiem XXI wieku zaczęto stosować promienniki zasilane energią elektryczną i to stanowiło przełom w rozpowszechnieniu technologii. Jednak jak się okazało po pewnym czasie, barierą stała się ich wydajność. Pierwsze promienniki elektryczne cechowała tzw. postępująca akumulacja kosztem zmniejszenia ilości wypromieniowanej energii. Jednym słowem po kliku latach promiennik po prostu się wypalał. Aż w końcu dzięki ustawicznym badaniom i postępowi techniki, pojawiła się technologia, która tak naprawdę zrewolucjonizowała produkcję promienników. Większość dzisiejszych produktów wytrzymuje bardzo wysokie temperatury, a ich trwałość i sprawność grzewcza jest zakładana na wiele dziesiątków lat. Są to urządzenia niezwykle trwałe i bezawaryjne. Aktualnie stosuje się promienniki do ogrzewania budynków mieszkalnych, usługowych jak i przemysłowych.
Ile to kosztuje?
Generalnie koszt instalacji promiennikowej jest średnio o 30% niższy od tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania.
Roczne zużycie prądu w przeliczeniu na 1m2 wynosi od 30 – 60Kwh dla nowo budowanych budynków. Finalne zużycie zależy zawsze od warunków zewnętrznych, nastawionej temperatury wewnątrz pomieszczenia, rzeczywistych strat cieplnych budynku oraz w bardzo dużym stopniu od jakości promienników i zastosowanego sterowania. Ogrzewając prądem powinniśmy mieć licznik 2 taryfowy. Zatem roczny koszt ogrzewania 1m2 przy założeniu ceny KWH 0,4zl wyniesie 12-24zł/m2
Reasumując, dzięki ogrzewaniu promiennikami podczerwieni upada ostatecznie mit drogiego ogrzewania prądem.
Na zdrowie…
Lista schorzeń na które pozytywnie wpływa promieniowanie podczerwone jest bardzo długa i … ciągle się wydłuża. Wystarczy zaznaczyć ,że brak konwekcji bardzo pozytywnie wpływa na osoby cierpiące min. na astmę. Promieniowanie nie wysuszając powietrza nie wysusza śluzówek przez co jesteśmy mniej podatni na infekcje różnego rodzaju infekcje. Nasza krew jest pobudzona do większej produkcji limfocytów przez co jesteśmy bardziej odporni na przeziębienia. Promieniowanie podczerwone ma tez korzystny wpływ na leczenie różnego rodzaju zapaleń stawów, kości, mięśni , poprawę cholesterolu , redukcję otyłości czy wręcz redukcję cellulitisu!
Ekologiczne?
Ze względu na bardzo niskie zużycie energii, ogrzewanie podczerwienią jest uznawane za ekologiczne. Po pierwsze większość grzejników działających na prąd zużywa znacznie więcej energii niż promienniki . Dla przykładu ogrzewanie stosowane w starym budownictwie tj. piec kaflowy z grzałką zużywa 3 -4 razy więcej energii. Po drugie energia elektryczna jest często nazywana „czystą energią”. Zanieczyszczenie środowiska jest relatywnie ograniczone a co najważniejsze z każdym rokiem ilość wyprodukowanej energii elektrycznej z surowców odnawialnych jest coraz większa. Zobowiązują nas do tego rygorystyczne normy nakładane przez Unię Europejską w ramach tzw. paktu klimatycznego.
Jak wygląda konserwacja urządzeń
Jeżeli ogrzewamy pomieszczenia promiennikami podczerwieni czynności związana z konserwacją są w zasadzie żadne. Urządzenie dobrej jakości cechuje się brakiem awaryjności. Do tego stopnia, że z czasem zapominamy, iż mamy w domu jakieś urządzenia grzewcze. Jedynie co interesuje użytkownika to przetarcie urządzenia za pomocą suchej szmatki 1 -2 razy w sezonie.
Wzornictwo
Na rynku pojawia się coraz więcej producentów i dystrybutorów w związku z czym jest w czym wybierać. Najczęściej spotykane promienniki wyglądają jak zwykłe obrazy które można zawiesić na ścianach lub jak lampy, które można zawiesić na suficie tradycyjnym lub podwieszanym. Niektóre firmy oferują możliwość modyfikacji wyglądu urządzenia o grafikę, własne zdjęcie, indywidualny kolor, lustro czy wręcz ostatnio bardzo popularne promienniki bez ramy ,które do złudzenia przypominają antyramę.
Sterowanie
Najprostsze urządzenia posiadają zwykłe programatory, które sterują temperaturą w pomieszczeniu. Są to urządzenia działające na zasadzie włącz/wyłącz. Można też znaleźć rozwiązania z tzw. modularnymi sterownikami, które płynnie regulują poborem prądu dzięki czemu zużycie energii jest niższe. Takie rozwiązanie jest droższe ale z reguły warto dopłacić różnicę gdyż jest oszczędne i komfortowe. Najbardziej wymagający klienci mogą sterować ogrzewaniem zdalnie przez Internetem lub GSM.
Na zakończenie idziemy na zakupy… Dekalog inwestora.
Z uwagi na szeroką ofertę poniżej znajduje się krótka ściągawka pomagającą w udanych zakupach.
Pierwsze - wybrać sprzedawcę, który ma doświadczonych projektantów ogrzewania podczerwienią.
Drugie - wybrać firmę która może zrobić montaż urządzeń (nie poleca się montażu na własną rękę).
Trzecie - wybrać produkt sprawdzony gwarantujący sprawność przesyłu promieniowania na wiele lat.
Czwarte - wybrać produkt, który skutecznie przesyła energię cieplną na co najmniej 4 -5 metrów od miejsca montażu.
Piąte - wybrać produkt z dobrą automatyką , najlepiej gdy producentem promiennika i sterownika to jest ta sama firma , co gwarantuje niskie rachunki za ogrzewania oraz bezawaryjność działania.
Szóste - gdy zamawiamy promiennik z grafiką musimy mieć gwarancję od producenta że za 3 – 5 lat będzie wyglądać tak samo i nie wyblaknie.
Siódme – nie kierować się ceną pojedynczego promiennika ale kierować się końcową wyceną instalacji. (UWAGA: podobnie wyglądające promienniki o zbliżonych parametrach mają różny zasięg i np. do ogrzania 25m2 potrzebujemy 1 promiennika jednej firmy lub też 3-4 promienników innej)
Ósme – sprawdźmy gwarancję – tzn. czy w gwarancji są zawarte wszystkie elementy włącznie z najważniejszym tj. materiałem wytwarzającym podczerwień (z reguły folia), automatyką oraz jakością grafiki jeżeli mamy produkty z nadrukami. Przyzwoity standard to co najmniej 3 lata. Nie zapominajmy również o serwisie posprzedażowym. Ważne aby było blisko. Najlepiej kupić produkt z montażem u lokalnego autoryzowanego dilera.
Dziewiąte – należy zachować dużą rezerwę dotyczącą informacji pozyskanych od sprzedawców, najlepiej WZIĄĆ PRODUKT NA PRÓBĘ i samemu przetestować wykonanie produktu oraz zużycie energii. (ten tekst dajmy z boku w ramce z dopiskiem np. ważne)
Dziesiąte – tradycyjnie już bądźmy ostrożni z zakupami przez Internet, ogrzewanie kupujemy na wiele lat i co tanio może okazać się drogo. Wiadomo wszakże nie od dziś , że jakość i dobry serwis kosztuje.