Program „Moje Ciepło" 2022 – wniosek, terminy, warunki oraz kwoty dofinansowań

Program „Moje Ciepło" 2022 – wniosek, terminy, warunki oraz kwoty dofinansowań

Ruszył rządowy program „Moje Ciepło”! To okazja dla mieszkańców nowych domów jednorodzinnych do uzyskania dofinansowania na zakup pomp cieplnych. Wnioski można składać już od 29 kwietnia 2022. Kto kwalifikuje się programu i jaka kwota przysługuje na jedno gospodarstwo domowe? Poznaj najważniejsze informacje oraz warunki skorzystania z dopłat.

Czym jest program „Moje Ciepło”?

Program „Moje Ciepło” to dofinansowanie do zakupu oraz montażu pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Celem akcji jest ułatwienie mieszkańcom gospodarstw domowych dostępu do nowoczesnych systemów cieplnych. Dzięki dopłatom właściciele nieruchomości będą mogli zainstalować ekologiczne ogrzewanie ze sporą zniżką.

Dofinansowanie będzie dotyczyło powietrznych, wodnych oraz gruntowych pomp ciepła wykorzystywanych do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnieniem ciepłej wody użytkowej.

Kolejnym założeniem programu jest wspieranie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego: możliwości korzystania ze źródeł ciepła o wysokiej efektywności przy jednoczesnym zminimalizowaniu emisji szkodliwych związków do atmosfery. „Moje Ciepło” opiera się na odnawialnych źródłach energii (OZE), a także uzupełnia inny program energetyczny, czyli „Czyste Powietrze”.

Kto może skorzystać z programu „Moje Ciepło”?

Z programu skorzystać mogą te osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Trzeba zatem być gotowym na tego typu inwestycję i rodzaj ogrzewania. Beneficjentami będą mogły zostać osoby fizyczne, czyli właściciele lub współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych.

W programie „Moje Ciepło” za nowy dom jednorodzinny uznaje się budynek mieszkalny, do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Czyli trzeba pamiętać, by dom nadawał się do użytku, był już zamieszkały i posiadał stosowne dokumenty. Dopiero po spełnieniu tych wymogów złożenie wniosku o dofinansowanie jest możliwe.

Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać dofinansowanie w programie “Moje Ciepło”?

Deklaracja zakupu i montażu pompy cieplnej to główny warunek uczestnictwa w programie „Moje Ciepło". Chcąc jednak dostać dopłatę, przed złożeniem wniosku należy spełnić też dodatkowe kryteria:

  • kupić i zainstalować pompę w nowym domu;

  • zakup pompy musi odbyć się między 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2026 roku;

  • spełniać normy podwyższonego standardu energetycznego. Wartość wskaźnika na roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną może wynosić maksymalnie 63 kWh na m2 w 2022 roku lub 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach.

Na co przeznaczyć dofinansowanie z programu „Moje Ciepło"?

Kwoty dofinansowań programu „Moje Ciepło" mają konkretne przeznaczenie: pokrycie kosztów zakupu i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Dopłaty można uzyskać na 3 rodzaje pomp:

  • gruntowe pompy typu ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;

  • pompy ciepła powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługującym= cały budynek) z osprzętem;

  • pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Kiedy rozpoczyna się nabór w programie „Moje Ciepło”?

Nabór wniosków na dofinansowanie rozpoczął się w dniu 29.04.2022 i trwa do 31.12.2026 roku. Inwestorzy mają łącznie 4 lata na ostateczne podjęcie decyzji w sprawie wyboru ocieplenia i przygotowanie stosownej dokumentacji.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o dopłatę do zakupu i montażu pomp ciepła należy złożyć w formie elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Przekierowanie do tego serwisu następuje ze strony głównej programu „Moje Ciepło" – mojecieplo.gov.pl.

Ile wynosi budżet programu?

Budżet na realizację celu programu „Moje Ciepło" wynosi 600 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przewiduje dofinansowanie aż 57 tys. domów. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego wspieranego Komitetem Inwestycyjnym Funduszu Modernizacyjnego i rekomendowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Wysokość dofinansowania – na ile można liczyć?

Dofinansowanie z programu „Moje Ciepło" ma pokryć do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, i aż 45% u posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Wysokość dofinansowania zależy również od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła. Zgodnie z zasadami, w ramach programu można otrzymać:

  • do 7 tys. zł – pompa powietrzna,

  • do 21 tys. zł – pompa gruntowa.

Program „Moje Ciepło” wzbudza spore zainteresowanie. Jest odpowiedzią na aktualne potrzeby inwestorów, a jednocześnie wspiera założenia ochrony środowiska. Więcej informacji na temat programu znajdziesz się na stronie mojecieplo.gov.pl.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Program „Moje Ciepło" 2022 – wniosek, terminy, warunki oraz kwoty dofinansowań"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem