Stały wzrost cen tradycyjnych nośników energii sprawia, że polscy inwestorzy coraz chętniej i częściej decydują się na wykorzystanie alternatywnych źródeł ciepła. Jednym z nich są ekologiczne paliwa stałe do których zaliczane są pelety. Od lat znane i cenione na świecie, pachnące drewnem granulki podbijają nasz rodzimy rynek stając się atrakcyjną alternatywą dla gazu, węgla i energii elektrycznej. Ze względu na liczne zalety zostały uznane za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych.
Pelety to granulat produkowany z odpadów drzewnych:
trocin, wiórów czy zrębków, sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem, bez dodatków środków chemicznych. Zazwyczaj ma postać walca o średnicy od 6 do 25 mm i długości do kilku centymetrów. Pelety zalicza się do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Charakteryzują się niską zawartością wilgoci (6% -12%), popiołów (0,3% - 0,5%) i substancji szkodliwych dla środowiska oraz wysoką wartością energetyczną. Granulat najwyższej jakości ma wartość energetyczną przekraczającą 70% wartości kalorycznej najlepszych gatunków węgla.
W przeciwieństwie do suchej biomasy, doskonale się pali – co niezwykle ważne, jest całkowicie odporny na samozapłon. Pelety skutecznie opierają się także naturalnym procesom gnilnym - gładka powierzchnia granulek chroni je przed pochłanianiem wilgoci z otoczenia, stąd łatwo je przechowywać. Magazynowanie granulatu ułatwia również jego rozdrobniona masa zajmująca od dziesięciu do trzydziestu razy mniej miejsca niż surowiec pierwotny. Małe, pachnące drewnem granulki – idealne do ogrzewania domu! Są nie tylko wydajne, łatwe w transporcie, magazynowaniu oraz użytkowaniu, ale też pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Jeszcze do niedawna, decydując, jakim paliwem ogrzewać dom, trzeba było iść się na kompromis: albo tańsze, ale kłopotliwe w użytkowaniu paliwa stałe, albo zapewniające komfort eksploatacji, za to znacznie droższe – prąd, olej czy gaz. Pelety łączą zalety tych paliw dzięki czemu idealnie nadają się do ogrzewania domów jednorodzinnych, co niezwykle ważne są paliwem przyjaznym dla środowiska naturalnego.
Jeszcze 10 lat temu nasz rodzimy rynek ekologicznych paliw stałych dopiero „raczkował” - dzisiaj dynamicznie się rozwija. Jesteśmy cenionym w Europie producentem i eksporterem bardzo wysokiej jakości granulatu drzewnego.
Dostępność urządzeń i paliwa oraz koszty, z którymi trzeba się liczy!
Dzisiaj każdy inwestor zainteresowany ekologicznym ogrzewaniem i dogrzewaniem swojego domu może wybierać w bogatej ofercie specjalistycznych urządzeń grzewczych. Producenci i dystrybutorzy obecni na naszym rynku posiadają w swojej ofercie kotły centralnego ogrzewania, ekopiece oraz kominki do spalania granulatu drzewnego. Warto pamiętać, że decydując się na ogrzewanie domu peletem najlepiej kupić kocioł czy kominek przeznaczony właśnie do spalania tego rodzaju paliwa. Urządzenia takie są bardziej sprawne i wydajne.
Przy odpowiednio dobranym kotle i zasobniku na przykład o pojemności 250l paliwo zapewnia praktycznie bezobsługowość urządzenia grzewczego – zasobnik wystarczy uzupełniać raz na tydzień. Ceny kotłów wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy i uzależnione są od rodzaju urządzenia i jego wydajności. Granulat jest wygodny w dozowaniu - dostępny w małych praktycznych workach (15 i 25 kg) oraz większych o pojemności jednej tony. Może być także dostarczany luzem, jednak taki sposób składowania wymaga dodatkowej inwestycji w specjalny zbiornik, w którym będzie właściwie przechowywany granulat. Kotły na pelet w przeciwieństwie do kotłów węglowych zapewniają także większą czystość i komfort użytkowania. Paliwo z trocin drzewnych nie brudzi, ma estetyczny wygląd i przyjemny zapach. Powstający w wyniku spalania popiół może służyć za nawóz, który bez obaw można rozsypać w przydomowym ogródku.
ekokominki
Coraz popularniejsze w naszym kraju są również ekokominki opalane peletem. W pełni zautomatyzowane o ciekawej stylistyce nadają się do instalacji w każdym domu, nawet tam gdzie nie można wstawić tradycyjnego kominka z powodu braku komina (nawiew powietrz i wydmuch spalin odbywa się kanałem pod posadzką). Występują w wersji z płaszczem wodnym oraz jako piece nadmuchowe. Ceny tych urządzeń wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy. Doskonale komponują się z współczesnymi, nowoczesnymi wnętrzami.
Granulat drzewny
jest dostępny na terenie całego kraju. Można zamawiać go bezpośrednio u producentów, hurtowników oraz w firmach, które specjalizują się w sprzedaży urządzeń grzewczych i dodatkowo zapewniają swoim klientom możliwość zakupu opału. Do ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości potrzeba w sezonie zimowym od 4 do 6 ton tego paliwa. Cena jednej tony peletu we wrześniu br wynosiła ok. 700-800zł (zakup paliwa kilka miesięcy przed sezonem grzewczym zawsze gwarantuje korzystniejsze ceny oraz krótszy czas realizacji zamówienia).