Jak zbudować ciepły i suchy dom?

Kiedy budujesz dom, jednym z Twoich priorytetów jest to, by był on ciepły i suchy. Chodzi nie tylko o to, aby komfortowo się w nim mieszkało, ale także o stale rosnące koszty energii, którą będziesz zużywał na ogrzewanie. Do zrealizowania tego założenia kluczowa jest odpowiednia termoizolacja budynku, ale należy też zwrócić uwagę na wentylację i dobór okien o właściwych parametrach.


Projekty domów energooszczędnych, jak Z12 NF40, uwzględniają zastosowanie technologii, które gwarantują, że zbudujesz suchy i ciepły dom. Obejrzyj szczegółowo projekt domu Z12 NF40

Właściwa termoizolacja

Najważniejszym zjawiskiem decydującym o ciepłocie domu jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma miejscami o różnej temperaturze. Dotyczy to zarówno rur doprowadzających czynnik grzewczy do naszego domu, jak i ścian. Aby zminimalizować skutki utraty energii, stosuje się izolację, na przykład najpopularniejszy styropian. Powinna ona być zastosowana na wszystkich przegrodach zewnętrznych domu, czyli ścianach. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniejsza jest ucieczka ciepła przez przegrodę. W domach energooszczędnych współczynnik ten wynosi Umax = 0,20 W/m2K. Grubość warstwy ochronnej należy dostosować do rodzaju przegrody. Dobre parametry uzyskują domy, w których grubość izolacji wynosi odpowiednio: na podłodze na gruncie – 15 cm, na ścianach zewnętrznych – 20 cm i na dachu – 30 cm. Bardzo ważna jest jakość wykonania warstwy izolacyjnej, która pozwoli ograniczyć występowanie mostków termicznych. Mostki termiczne to miejsca, gdzie przewodnictwo cieplne jest wyższe niż w pozostałej części, więc następuje tam szybsza wymiana ciepła, co prowadzi do wyziębienia pomieszczeń. Powstają one na połączeniach materiałów o mocno zróżnicowanej przewodności cieplnej, jak np. betonowe nadproże w ścianie z cegły ceramicznej. Niektóre mostki cieplne uwarunkowane są przez geometrię budynku, głównie tu chodzi o połączenia ścian ze stropem lub płytą przyziemia, nadproża okienne czy połączenie płyty balkonowej ze stropem. Przyczyn powstawania mostków cieplnych może być znacznie więcej. Może to być źle położona lub uszkodzona izolacja czy wady konstrukcyjne budynku. Prawidłowe wykonanie warstwy izolacyjnej jest w tych miejscach bardzo trudne. Ewentualne niedokładności najłatwiej i najskuteczniej wyeliminujesz poprzez zastosowanie odpowiednich bloczków izolacyjnych. Warto pamiętać, że warstwa izolacji powinna otaczać w sposób ciągły i nieprzerwany całą ogrzewaną część budynku. Należy unikać przerw, pocienienia lub przebić w warstwie izolacji. Jeżeli przebicie warstwy izolacji jest konieczne, trzeba zastosować w tym miejscu materiał o dobrych parametrach termoizolacyjnych, na przykład, drewno, szkło piankowe, gazobeton. Połączenia przegród powinny być zaizolowane w sposób ciągły. Aby zachować ciągłość izolacji stosuje się rozwiązania jej sprzyjające, jak samonośne balkony i klatki schodowe oraz posadowienie na płycie fundamentowej.

Okna o odpowiednich parametrach

Warunkiem wybudowania ciepłego domu jest zastosowanie okien i drzwi o podwyższonej izolacyjności cieplnej. Mogą to być elementy różnego typu – drewniane, PCV i aluminiowe, szklone podwójnie lub potrójnie, a także wykonane ze specjalnego szkła. Zarówno ramy i ościeżnice, jak i powierzchnie skrzydeł okiennych lub drzwiowych mają swoje współczynniki przenikania ciepła U, ale dokonując wyboru, bierze się pod uwagę wartość U dla całego okna lub całych drzwi. Już gdy wybierasz gotowy projekt domu, warto przeanalizować umiejscowienie oraz rozmiar przeszkleń w aspekcie stron świata i zysków ciepła od nasłonecznienia. Nie zapominaj również o tzw. „ciepłym montażu” – okna osadzamy w warstwie ocieplenia na specjalnych elementach mocujących. Więcej na temat doboru okien i drzwi piszemy w artykułach: o oknach - Zamykamy stan surowy. Część 1: okna, o drzwiach tutaj - Zamykamy stan surowy. Część 2: drzwi zewnętrzne.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Aby zapewnić zdrowe powietrze w dobrze zaizolowanym budynku zaleca się zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która powoli staje się standardem. Zminimalizuje ona straty energii w budynku oraz utrzyma optymalny mikroklimat w pomieszczeniach, dzięki temu, że eliminuje z wnętrza wilgoć, nieprzyjemne zapachy oraz substancje szkodliwe dla zdrowia. Taka wentylacja odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Zainstalowanie jej jest kosztowne w porównaniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, ale w dobrze zaizolowanym budynku jest ona wskazana, ponieważ zapewni dostęp świeżego powietrza.

I ze względu na komfort użytkowania, i aby ograniczyć koszty ogrzewania, watro zadbać o izolację z materiałów o wysokich parametrach i solidnie wykonaną. Zwrócenie uwagi na odpowiednio rozmieszczone i dobrej jakości okna będzie istotnym wsparciem naszego suchego i ciepłego domu, a również i dla portfela, bo zmniejszą się koszty ogrzewania budynku. Jeśli przemyślisz te zagadnienia na etapie wyboru projektu domu i podejmiesz kilka zharmonizowanych ze sobą decyzji, będziesz mógł przez lata spać spokojnie w ciepłym domu i nie martwić się o remonty i koszty.

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak zbudować ciepły i suchy dom?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody