Zabezpieczamy stan zerowy przed zimą

Warto wykonać fundamenty jesienią, ponieważ pozwala to na szybszy start budowy na wiosnę i niemal gwarantuje czas wykończenie domu przed kolejną zimą. Jeżeli jednak miałoby się nie udać zabetonowanie fundamentów, to robót ziemnych nie warto zaczynać. Zdarza się, że mróz zaskoczy ekipę budowlaną po wykonaniu samych wykopów – wtedy nie ma wyjścia, trzeba je zabezpieczyć najlepiej jak to możliwe i poczekać do wiosny.

Na negatywne działanie mrozu najbardziej narażone są grunty spoiste Pod wpływem niskich temperatur powstają w nich spękania i wysadziny, które powodują podnoszenie się przemarzających warstw ziemi. Niezalane betonem wykopy w gruntach spoistych wykłada styropianem lub słomianymi matami, ale nie zawsze to wystarcza i czasem na wiosnę trzeba z nich usunąć zniszczoną warstwę ziemi. W przypadku gruntów piaszczystych o niskim poziomie wody gruntowej ochrona wykopów nie jest tak newralgiczna, nie ulegają one tak łatwo zniszczeniu. O tym, jaki grunt jest na Twojej działce, mówią obowiązkowe badania geotechniczne.



Zaizolowane ławy fundamentowe zostaną jeszcze zasypane piaskiem przed zimą. Na zdjęciu realizacja projektu Zx72 z Wielkopolski.

Przed dużym mrozem należy zabezpieczyć nie tylko wykopy, ale też wykonane fundamenty, czyli stan zerowy budynku. Jeśli budynek nie ma podpiwniczenia i przed zimą masz gotowe tylko fundamenty (ławy, stopy lub płytę) wraz ze ścianami fundamentowymi, to wystarczy je obsypać ziemią do poziomu terenu Oczywiście nie można zapomnieć o wyprowadzeniu wszystkich instalacji i tymczasowym zasłonięciu ich otworów. Jeżeli budynek ma być podpiwniczony, fundamenty przykrywa się styropianem i obsypuje warstwą ziemi. Posadzkę na gruncie lub strop nad piwnicą wystarczająco ochronią maty słomiane lub płyty styropianowe, które przykrywa się folią budowlaną. Dodatkowo można jeszcze przysypać tę folię warstwą ziemi. Okienka piwniczne i inne otwory najlepiej zabić deskami.

Idealnie jest, jeśli uda się przed zimą wykonać fundamenty do końca, a gotowe ściany fundamentowe zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową, ocieplić i z obu stron obsypać. Materiały izolacyjne lepiej wybrać bezrozpuszczalnikowe, bezpieczne dla styropianu. Jeśli dodatkowo uda się po wewnętrznej stronie zrobić na gruncie podkład pod podłogę, to ustabilizuje on podłoże i będzie stanowił zabezpieczenie. Jeśli podkładu nie będzie, to należy użyć dobrze zagęszczonego piasku zasypowego i osłonić wszystko folią.



Tak zabezpieczone fundamenty na pewno przezimują bezpiecznie. Zdjęcie z Placu Budowy Z500

W celu ochrony przed silnymi opadami deszczu, zwłaszcza na gruntach spoistych, warto osłonić całą powierzchnię obrysu budynku grubą folią budowlaną albo wodoodporną tkaną plandeką o odpowiednim rozmiarze. Plandeki można układać je zakład, jeśli nie uda się kupić jednej. Łatwo się je mocuje i stanowią dobre zabezpieczenie.

Fundamenty są wręcz przysłowiową podstawą konstrukcji domu, dlatego należy koniecznie o nie zadbać. Jeśli je zabezpieczysz przed zimą, unikniesz kosztownych napraw lub nawet wykonania pracy ponownie i wiosną będzie można bezpiecznie kontynuować budowę.

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Zabezpieczamy stan zerowy przed zimą"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem