Budowa domu na trudnym gruncie jest możliwa. Kluczowe w takiej sytuacji bywa jednak zwykle odpowiednie wykonanie i zabezpieczenie fundamentu. Przeczytaj, jak to zrobić.
Jak wykonać fundament na podmokłym terenie
Dom z piwnicą można postawić nawet na trudnym, podmokłym terenie. Należy jednak zrobić to dobrze, ponieważ ryzyko wnikania wody jest tu dużo większe. Aby uniknąć takiej sytuacji należy zastosować izolację grubowarstwową. Zapewni ona szczelność fundamentu i bezpieczeństwo domu na terenie podmokłym.
Nieco trudniej wybudować dom z garażem poniżej poziomu gruntu. Do takiego garażu należy zrobić zjazd, a więc trzeba liczyć się z tym, że będzie nim spływała również woda opadowa. Kluczowe jest więc odpowiednie odprowadzenie tej wody.
Jeśli działka jest płaska i nie ma gdzie odprowadzić wody, trzeba zastosować wymuszone odprowadzenie, czyli pompę. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami na prąd. Dużym minusem tego rozwiązania są także awarie prądu. Następują one często podczas silnych burz, kiedy opady są największe. Pompa przestaje wtedy działać i pojawia się ryzyko zalania domu.
Wybierając do odprowadzenia wody systemy grawitacyjne, inwestorzy są natomiast niezależni od warunków zewnętrznych, w tym od pogody. Przy takim rozwiązaniu trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że system grawitacyjny odprowadza, ale również przyprowadza wodę do wnętrza budynku. Warto pamiętać o używaniu klap zwrotnych, które zapobiegają cofaniu się wody w stronę obiektu.
Rozwiązania więc istnieją i można próbować zabezpieczać dom przed wodą. Nie są jednak idealne. W związku z tym lepiej dokładnie przemyśleć budowę garażu poniżej poziomu gruntu na terenie podmokłym. Taki garaż fizycznie nie ma ściany w miejscu drzwi wjazdowych, czyli nie da się zrobić izolacji. Lepiej w takich przypadkach postawić na garaż lub wiatę na powierzchni gruntu.
Wybór materiałów izolacyjnych dla fundamentu w trudnych warunkach
Wybór materiałów izolacyjnych zależy od typu budynku i uwarunkowań gruntu.
W przypadku domu niepodpiwniczonego można z powodzeniem zastosować izolację cienkowarstwową na izolacje pionowe. Taka technologia jest wystarczająca, by zapewnić suchy, stabilny i bezpieczny fundament na w miarę suchej działce.
Jeśli zaś warunki gruntowo-wodne są bardzo kiepskie i budynek jest niepodpiwniczony, lepiej użyć izolacji grubopowłokowych.
Dla budynków z piwnicami z kolei należy zawsze stosować izolacje grubopowłokowe.
Najczęściej warto użyć 4 mm izolacji w stanie suchym, to znaczy 4 mm po zagruntowaniu i nałożeniu dwóch warstw izolacji bitumicznej. Dodatkowo, w przypadku bardzo słabych warunków gruntowo-wodnych, należy zastosować izolację typu ciężkiego pod płytą fundamentową.
Sprawdzone produkty na wykonanie izolacji pionowej grubowarstwowej to BituTop 2K (SUEZ), Fundament flex 2k (Bornit), Pecimor 2k (PCI).
Do wykonywania izolacji pionowych cienkowarstwowych dobre będą natomiast preparaty BituBase (SUEZ), Unibit (Bornit), Pecimor F (PCI).
Dom na solidnych fundamentach – o co zadbać
Niezależnie od warunków panujących na działce inwestorzy muszą zadbać o kilka istotnych kwestii, bez których nie powstanie dom na solidnych fundamentach. O czym pamiętać, by fundament był stabilny odporny na wodę?
Zaplanuj budowę wcześniej. Zanim na budowę wjedzie koparka, musisz wiedzieć, z czego budujesz. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz narażony na presję czasu i naciski wykonawców. Dobrze wcześniej ustalić, jaki masz budżet i na jakie materiały oraz technologie Cię stać. Mając tę wiedzę, później już tylko realizujesz budowę krok po kroku. Nie wymyślasz nagle co kupić, kiedy kupić, czy coś jest dostępne od ręki.
Zaizoluj fundament z myślą o trudniejszych warunkach gruntowo-wodnych. Jeśli masz piwnicę, zawsze zrób izolację grubowarstwową. Zabezpiecz budynek pod kątem wody, która może pojawić się nawet za 30 lat. Warto zastosować rozwiązania, które sprawdzą się w ekstremalnych warunkach, a nie tylko takich, które wykazują badania geologiczne w danym momencie.
Nie oszczędzaj na wykonawcach – to się po prostu nie opłaca. Tańsza ekipa to często gorsza wiedza i gorzej wykonana praca. Lepiej zatrudnić firmę, która potrafi to robić, ma dobre rekomendacje, większą wiedzę i doświadczenie. Istnieje wtedy większa szansa, że fachowcy będą umieli postępować z materiałami, które wybierzesz lub doradzą Ci, na jakie się zdecydować.
Dobry fundament – podstawa dobrego domu na lata
Domu nie budujesz na chwilę, a na lata. W tym czasie wiele może się zmienić, także warunki gruntowe. Inwestując w nieruchomość, dobrze być przewidywalnym i zabezpieczyć ją na każdą ewentualność. Takie myślenie warto zacząć już od etapu fundamentów.