Płyta fundamentowa i inne ‍rodzaje fundamentów – przegląd technologii pod kątem właściwości izolacyjnych

Płyta fundamentowa i inne ‍rodzaje fundamentów – przegląd technologii pod kątem właściwości izolacyjnych

Kiedy planujesz budowę domu, zdajesz sobie sprawę, że musisz zacząć od fundamentu. Ale czy wiesz, że na rynku istnieje wiele różnychrodzajów fundamentów? Inwestorzy coraz częściej wybierają płytę fundamentową. Przeczytaj, czy warto oraz w jakich domach sprawdzi się to rozwiązanie. A jeśli nie – co wybrać zamiast płyty fundamentowej.

Płyta fundamentowa – najważniejsze zalety

Płyta fundamentowa staje się coraz bardziej popularna nie bez przyczyny – rozwiązanie to ma wiele zalet. Można stosować je na działkach o trudniejszych warunkach, a także kiedy inwestorom zależy na efektywności cieplnej budynku.

Na rynku pojawiły się również technologie, które pozwalają wykonać fundament grzewczy, inaczej nazywany ciepłą płytą fundamentową. W efekcie otrzymujemy cieplejszy i nowoczesny pod względem zużycia energii budynek.

  • Domy na płycie świetnie sprawdzą się przy podwyższonych wodach gruntowych, ponieważ technologia ta daje możliwość łatwiejszego wykonania hydroizolacji. Dzięki zastosowaniu płyty fundament będzie więc lepiej zabezpieczony przed szkodliwymi skutkami wnikania wody i groźnych substancji.

  • Takie rozwiązanie jest również bezpieczniejsze w przypadku domów z piwnicą. Ważne jest jednak, by była to płyta całościowa. Zapewnia ona dostęp do każdej ściany od zewnątrz. Najgorszym wyborem są z kolei piwnice częściowe. Jeżeli pojawi się bowiem jakikolwiek problem z izolacjami, nie będzie możliwe odkopanie i naprawa usterki.

  • Płyta fundamentowa to także odpowiedź na potrzeby inwestorów, którym zależy na czasie. Pośpiech nigdy nie jest sprzymierzeńcem dobrych fundamentów - muszą one schnąć przez wystarczająco długi czas. Beton stosowany do wykonania płyty fundamentowej schnie szybciej, można więc dzięki temu zyskać nieco czasu.

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa – co wybrać

Na rynku dostępne są różne technologie wykonania fundamentów:

  • na płycie fundamentowej,

  • na ławach fundamentowych,

  • wszelkie wariacje łączenia tych dwóch technologii.

Niekiedy wykonuje się tzw. częściową piwnicę. Część piwnicy powstaje wtedy na płycie fundamentowej, a część – na ławach. Ława w takich przypadkach jest najczęściej robiona w schodkach. Łączenie ich jest o tyle trudne, że każdy schodek trzeba odpowiednio zazbroić i zabezpieczyć. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ kosztuje niemało, a w efekcie powstaje budynek z częściową piwnicą. Lepszym pomysłem jest piwnica całościowa, ponieważ schodki trzeba odpowiednio wykonać i zaizolować.

Proces decyzyjny związany z wyborem fundamentów jest uzależniony od tego, jaki efekt chcą osiągnąć inwestorzy. Czy powstać ma po prostu dom z piwnicą czy dom z suchą piwnicą – to dwie różne rzeczy. Odpowiednie zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci powinno być priorytetem i tym należy kierować się przy wyborze metody budowania fundamentu.

Trzeba również pamiętać o wytrzymałości ścian – nawet w kwestii hydroizolacji. Gdy ściana pęknie, izolacja również pęknie. Należy wykonać taką konstrukcję, która da się dobrze zaizolować i wytrzyma warunki gruntowo-wodne na konkretnej działce. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić te warunki, najlepiej poprzez wykonania badania geologicznego. Dopiero później można podjąć właściwą decyzję.

Rodzaj fundamentu a hydroizolacja

Dobrze wykonana hydroizolacja to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i solidność fundamentu. Zarówno dom na płycie fundamentowej, jak i dom na ławie fundamentowej, można szczelnie zabezpieczyć przed wodą. W obu tych przypadkach niezbędne jest jednak zastosowanie nieco innej technologii.

Dobrą izolację można wykonać w każdym budynku, także podpiwniczonym – trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić i mieć odpowiednie doświadczenie. Dlatego warto znaleźć ekipę, która zna się na swojej pracy. Bez tego łatwo popełnić podstawowe błędy przy budowie fundamentu. A te będą miały daleko idące skutki.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Płyta fundamentowa i inne ‍rodzaje fundamentów – przegląd technologii pod kątem właściwości izolacyjnych"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem