Technologia drewniana jest drugą pod względem popularności – po tradycyjnej technologii murowanej – metodą budowy w Polsce. Ma ona w naszym kraju długą tradycję i obecnie staje się jeszcze popularniejsza. Przeczytaj, jakie są zalety i wady drewnianych domów budowanych różnymi metodami.
Drewniana technologia szkieletowa
Drewniana technologia szkieletowa budowy domów wywodzi się z północy Europy. Dużą popularność zyskała w Ameryce, a także w wielu innych częściach świata – również w Polsce. Domy szkieletowe sprawdzają się bowiem w chłodnym, wymagającym klimacie.
Najbardziej rozpowszechniona metoda budowy w oparciu o technologię drewnianą to model kanadyjski, a zaraz po nim – skandynawski. System kanadyjski różni się od skandynawskiego nieco lżejszą konstrukcją, choć odmienności nie są szczególnie wyraźne. Technologie te wyszły już dawno poza granice terytoriów, gdzie powstały, więc przy budowie domów szkieletowych stosuje się obecnie zunifikowane produkty i detale montażowe.
Drewniana technologia szkieletowa umożliwia postawienie domu na każdym, nawet trudnym gruncie. Dodatkowo cały proces przebiega szybciej i trochę taniej niż w technologii murowanej.
Zalety drewnianej technologii szkieletowej
stosunkowo krótki czas budowy (około 3-4 mies.),
lekka konstrukcja umożliwiająca dostosowanie bryły domu wedle potrzeb,
cena zwykle nieco niższa niż domu murowanego,
dużo możliwości wykończenia elewacji,
naturalny, ekologiczny materiał, tworzący mikroklimat wewnątrz domu.
Wady drewnianej technologii szkieletowej
niewielka zdolność akumulacji ciepła, co powoduje dość szybkie wychładzanie,
niższa izolacyjność akustyczna,
droższe remonty w przypadku zalania, pożaru, działania insektów.
Prefabrykacja drewniana
Prefabrykacja drewniana określana jest niekiedy jako ciężka prefabrykacja drewniana (niemiecka). Odznacza się ona dużą trwałością, gdyż do budowy wykorzystywane jest certyfikowane, wytrzymałe drewno konstrukcyjne KVH. Ze względu na użycie gotowych materiałów (prefabrykacja) czas budowy jest krótki i nieograniczony przez pory roku.
Technologia ta sprawdzi się, jeśli chcesz uzyskać trwałość podobną do domu murowanego, a jednocześnie zbudować dom w krótszym czasie. Dzięki wysokiej izolacyjności ściany mogą być cieńsze. Tym samym zyskujesz większą powierzchnię w środku przy tym samym obrysie budynku.
Zalety prefabrykacji drewnianej
krótki czas trwania budowy,
możliwość postawienia budynku w trudnych warunkach gruntowych (także na szkodach górniczych),
trwałość i stabilność, a także dobra izolacja akustyczna oraz termiczna,
możliwość prowadzenia prac budowlanych przez cały rok,
precyzja i dokładność złożenia ściany w fabryce,
długa, zwykle 30-letnia, gwarancja na konstrukcję budynku.
Wadyprefabrykacji drewnianej
relatywnie wysoka cena montażu,
droższe remonty w przypadku przebudowy,
większe niż w technologii murowanej konsekwencje błędów i niedoróbek montażowych.
Technologia SIP
Technologia SIP charakteryzuje się użyciem płyt strukturalnych. Panel SIP ma strukturę kanapki: dwie płyty OSB wypełnione są w środku materiałem izolacyjnym, takim jak styropian, piana, wełna drzewna itp. Dzięki temu budynki stawiane w tej technologii charakteryzują się dużą izolacyjnością.
Ta prosta metoda szybko rozwinęła się w USA. Obecnie także aż 9% domów w Wielkiej Brytanii budowanych jest za pomocą paneli SIP. Negatywną opinię branży o tym rodzaju ściany zweryfikował Huragan Katrina – budynki w technologii SIP jako jedyne wytrzymały walkę z żywiołem. Po takim teście Japończycy uruchomili badania, które potwierdziły, że panele SIP są bardzo dobrą opcją w rejonach trzęsień ziemi.
W Polsce istnieje kilka firm produkujących panele – najbardziej rozpoznawalną i sprawdzoną na projektach Z500 jest firma Solcraft. Dom w technologii SIP powstaje z gotowych modułów. Charakteryzuje się lekką, drewnianą konstrukcją i szybkością budowy.
Dom Z454, budowany w technologii SIP z firmą Real Green, doprowadzany jest do stanu deweloperskiego w czasie krótszym niż 4 tygodnie. To dobry wybór dla tych, którym zależy na czasie, cenie oraz niskich kosztach eksploatacji.
Zalety technologii SIP
szybkość wykonania,
cieńsza konstrukcja w porównaniu do domu murowanego,
wysoka szczelność,
lekkość konstrukcji.
Wady technologii SIP
gorsza dostępność sprawdzonych firm wykonawczych wynikająca z mniejszej popularności technologii SIP w Polsce,
brak możliwości późniejszych modyfikacji instalacji elektrycznej,
konieczność precyzyjnego wypoziomowania fundamentów, by uniknąć błędów konstrukcyjnych,
przeciętna odporność na błędy montażowe,
wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia procesu gnicia, gdyż domy te nie są otwarte dyfuzyjnie. Niezbędna jest dobra wentylacja, najlepiej – rekuperacja.
Dom z bala
Domy z bali mogą kojarzyć się z krajobrazem górskim lub leśniczówkami. Rzeczywiście, są tam popularne, jednak metoda występuje wszędzie, gdzie pozwala na to dostęp do litego drewna odpowiednich rozmiarów i jakości.
Dom z bala jest trwały – bez problemu przetrwa 100 lat, a istnieje również wiele znacznie starszych budynków tego typu. Przekrojów bala i gatunków drewna używa się w zależności od dostępności materiału i przeznaczenia budynku, np. przekrój 25-32 cm stosuje się zwykle do domków letniskowych, a 36-45 – do domów całorocznych.
Zalety domów z bala
naturalny mikroklimat domu,
wysoka izolacyjność cieplna ściany,
swoboda kształtowania powierzchni – drewno podlega łatwej obróbce,
materiał konstrukcyjny może stanowić wykończenie wnętrza i elewację,
dom cichy, z doskonałą akustyką w środku.
Wady domów z bala
kiepska dostępność wyspecjalizowanych ekip, które wybudują dom bez błędów,
konieczność zadbania o odpowiednie zabezpieczenie dachów, rynien, fundamentów – drewno nie powinno mieć stałego kontaktu z wilgocią, gdyż ulega degradacji,
większe narażenie na działanie insektów i gryzoni,
wysoka cena materiału dobrej jakości,
konieczność konserwacji co 4-6 lat,
estetyka nie zawsze pasująca do miejskich osiedli.
Dom z drewna – jaki wybrać?
Domy w technologii szkieletowej, domy prefabrykowane, domy z paneli SIP, domy z bala – możliwości budowy domu z drewna jest bardzo dużo. A to jeszcze nie wszystkie dostępne technologie. Jeśli jesteś pewny, że zamiast tradycyjnej metody murowanej, chcesz postawić dom drewniany, prześledź możliwości.
Powyższe zestawienie pomoże Ci wybrać pomiędzy omówionymi technologiami. Każda z nich ma swoje wady i zalety, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą wybrać. Rozważ za i przeciw indywidualnie – w kontekście swoich możliwości, potrzeb i upodobań.