Dom z bala: projekt, wykonanie, materiały. Ile to kosztuje?

Dom z bala: projekt, wykonanie, materiały. Ile to kosztuje?


Ile kosztuje zaprojektowanie domu z bali?


Istnieje kilka sposobów, by uzyskać swój projekt domu z bali. Dom z bali można zamówić gotowy – otrzymujemy wówczas dokładnie to, co na zdjęciu w katalogu. Drugi pomysł to wybranie gotowego projektu domu z bali, na podstawie którego sami dobieramy kolory, materiały czy inne detale architektoniczne. Przykładowo ten projekt domu z bali Z39 B+ GP lk kosztuje 3540 zł. Ostatnia droga to zaprojektowanie domu z bali u architekta. To się opłaca głównie wtedy, gdy chodzi Ci po głowie nietypowy projekt. Domy z bali można modyfikować i skalować. Da się go też zaprojektować tak, by wpisał się w architekturę dowolnego miejsca w Polsce, co udowadnia hotel „Ziołowy Zakątek” na Podlasiu czy willa „Kominiarski Wierch” w Zakopanym w typowym dla tych okolic stylu.

Inne projekty domu z drewna

  Inwestorzy często zamiennie stosują pojęcia takie, jak dom z bali, domek kanadyjski, szkieletowy czy drewniany. Tymczasem często mowa o zupełnie różnych konstrukcjach. Jednocześnie warto być ostrożnym, przeglądając projekty domów z bali, bo często sami sprzedawcy mylnie operują tymi pojęciami. W efekcie zamawiający nierzadko marzy o solidnej chacie jak z Puszczy Białowieskiej, a tak naprawdę płaci za zwykły projekt szkieletowego domu jednorodzinnego. Warto mieć to na uwadze, szczególnie że przy dzisiejszej technologii nawet domki szkieletowe czy drewniane domy „z paczki” mogą być tak samo trwałe, jak te z bali.

  Poniżej kilka przykładów na projekty domu drewnianego w różnych technologiach i stylach:

  • typowy projekt domu z drewna na szkielecie, który powstaje szybko i może zostać od razu ocieplony.

  • góralski dom z bali i kamienia (projekt i wykonanie) jest niesamowicie klimatyczny, ale zazwyczaj dość drogi w realizacji. Taniej będzie postawić domek w technologii szkieletowej połączonej z murowaniem.

  • Domy z bali są zwykle dość tradycyjne. Projekty nowoczesnych domów z drewna wygrywają natomiast konkursy architektoniczne i świetnie wpisują się we współczesną, miejską zabudowę.


  Pytania i odpowiedzi:

  Ile kosztuje dom z bali?

  Jak widać, domy z bali mogą powstać zarówno z najtańszych materiałów i według gotowego wzoru, jak i pod okiem najlepszych architektów. Uśredniając, dom w technologii szkieletowej w 2022 roku kosztuje ok. 2750 zł za m2. Za drewniany „dom z paczki” zapłacimy mniej więcej 2000 zł za m2. Według danych firm stawiających domy z bali, obecnie koszt wynosi mniej więcej 3500 zł za m2 domu w tej technologii.

  Czy dom z bali trzeba ocieplać?

  Dom z bali można i warto ocieplić, jeśli ma być zamieszkały przez cały rok. Aby nie zakrywać bali, robi się to raczej od wewnątrz i nigdy nie stosuje się w tym celu styropianu. Z tego powodu ocieplenie domu z bala jest zwykle droższe niż zwykłego domu.

  Dom z bali czy szkieletowy?

  Zamówienie wykonania i projektu domu szkieletowego z drewna staje się dziś coraz prostsze. Taki dom każdy może postawić sam z pomocą zaprzyjaźnionej ekipy. Dom z bala zazwyczaj powstaje nieco dłużej i wymaga większego doświadczenia.

  A może dom z bali do przeniesienia?

  Wiele osób marzy o przeniesieniu zabytkowej chaty z bala. W ten sposób można zaoszczędzić ok. 20 % kosztów, ale pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę ze skali takiego projektu. Rozłożenie i przeniesienie domu to dosyć skomplikowany proces, a pozorne oszczędności mogą zniknąć, jeśli wybierzemy starą i zniszczoną chatę. Plusem jest natomiast to, że możemy w ten sposób zamieszkać w prawdziwym domu z historią, nawet jeśli mieszkamy na przedmieściach.

  Ile m3 drewna na dom z bali?

  Z wyliczeń firm, które stawiają takie domy, wynika, że do wybudowania domu o powierzchni ok. 120 m2 potrzeba 40 m3 drewna. To nieporównywalnie więcej niż w projektach domów drewnianych szkieletowych, ale tam trzeba doliczyć też koszty wypełnień ściennych.


  Oceń artykuł
  (
  Ocen: 0
  Średnia: 0
  )
  Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom z bala: projekt, wykonanie, materiały. Ile to kosztuje?"
  Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
  ^
  Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem