Technologia szkieletowa – odkryj potencjał domu drewnianego!

Projekt Z410 D - Dom z poddaszem użytkowym w technologii szkieletowej, z drewnianym wykończeniem elewacji.

Budownictwo szkieletowe jest wykorzystywane w Kanadzie od lat i sprawdza się tam znakomicie. W Polsce tzw. domy kanadyjskie nie cieszą się jeszcze dużą popularnością, ale ta z roku na rok rośnie. Nic dziwnego! Domy budowane w technologii szkieletowej są energooszczędne, ekonomiczne i wbrew obiegowym opiniom – naprawdę trwałe. Co trzeba wiedzieć o drewnianych, budowanych w technologii szkieletowej domach? W artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.

Z jakich materiałów wykonywane są domy szkieletowe?

Tzw. dom kanadyjski opiera się na drewnianym szkielecie – belkach o różnym przekroju, które tworzą elementy konstrukcyjne ścian. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne są wykonane z płyt OSB. Dzięki temu konstrukcja jest lekka i może być stawiana na każdym fundamencie. W grę wchodzi również podpiwniczanie i budowa pięter domu. Poszczególne elementy szkieletu powstają w fabryce, które dopiero na placu budowy są montowane w całość.

Czy dom szkieletowy różni się w wyglądzie od domów tradycyjnych?

Wygląd domu kanadyjskiego zależy tylko od wyobraźni i marzeń przyszłego lokatora. W praktyce oznacza to wiele możliwości w zastosowanej formie elewacji: z desek, szalówki z półbala, ale również tradycyjnego sposobu otynkowania czy też obłożenia cegłą klinkierową. W przypadku domów szkieletowych ważną zaletą jest ponadto łatwość adaptacji i przebudowy czy remontu w przyszłości – można stosunkowo bezproblemowo wymienić nawet całą ścianę.

Projekt Zx63 D B + - Współczesny dom piętrowy w technologii szkieletowej drewnianej o ciekawym wykończeniu elewacji (połączenie drewnianych desek elewacyjnych, cegły klinkierowej i tradycyjnego tynku).

Czy domy szkieletowe są przyjazne środowisku?

Domy kanadyjskie są energooszczędne i spełniają wszystkie wymogi prawne w kwestii warunków technicznych dla domów jednorodzinnych. Zapewniają doskonałą izolację termiczną (chłód latem, ciepło zimą) oraz optymalną wilgotność powietrza. Wykazują też znacznie mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Do ocieplenia budynku wykonanego w tej technologii wykorzystywana jest wełna mineralna. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o wybór systemu grzewczego.

Jak długo trwa budowa domu w technologii szkieletowej?

Zdecydowanie tak! Domy kanadyjskie, tak jak wszystkie domy bez względu na technologię budowy, muszą spełniać odpowiednie standardy. Jeśli spojrzymy na doświadczenia innych krajów, szybko zauważymy, że domy kanadyjskie są ponadczasowe. To przede wszystkim konstrukcje, które są w stanie przetrwać niejedno: trudne warunki atmosferyczne, upływ czasu czy pożar.

Projekt Zx96 D - Nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem w technologii szkieletowej drewnianej.

Czy domy szkieletowe są trwałe?

Nowoczesne budynki są wykonywane w taki sposób, że woda z topniejącego śniegu jest odprowadzana na bieżąco. W przypadku dachów płaskich stosuje się punktowe wpusty, które służą do wyprowadzania wody. To właśnie one zapewniają pełną kontrolę jej obiegu. Inwestorzy często boją się zalegania śniegu na dachu i wybierają dachy płaskie z rynnowym odprowadzeniem wody. To nie do końca dobre rozwiązanie. Taki układ jest trudniejszy do wykonania, ponieważ wprowadzone są dodatkowe elementy w postaci obróbek blacharskich i rynien. Dodatkowo, przy układzie z rynną często dochodzi do tworzenia się sopli oraz nawisów śniegu nad nią, co może powodować rozszczelnienie się elementu, a nawet zniekształcenia. Warto wybrać układ dachu płaskiego z zamkniętą attyką, który zapewnia pełną szczelność i większą stabilność.

Dla kogo dom drewniany będzie odpowiedni?

Technologia szkieletowa jest tania, energooszczędna i estetyczna. Dlatego to idealna propozycja dla tych wszystkich, którym zależy na czasie i niższych kosztach budowy oraz tańszej, późniejszej eksploatacji. Domy drewniane powinny również zainteresować osoby chcące żyć ekologicznie i wyznające ideę, życia w zgodzie z naturą. Budynki wykonane w technologii szkieletowej są ponadto bardzo zdrowe i zapewniają komfortowe warunki życia nawet alergikom.

Projekt Z376 D - Parterowy dom w technologii drewnianej z dachem dwuspadowym.

Jeśli zależy Ci na krótkim czasie budowy, mieszkaniu w zdrowym mikroklimacie oraz na energooszczędności – zastanów się nad wyborem projektu domu szkieletowego! Warto wiedzieć, że niska popularność technologii w Polsce wynika głównie z nagromadzenia się stereotypów, które w większości są po prostu nieprawdziwe. Jak się jednak okazuje, domy szkieletowe to nie tylko niezwykle estetyczne budynki, które wtapiają się w każde otoczenie, ale dodatkowo bardzo wygodne miejsce do życia!

POZNAJ OFERTĘ PONAD 180 WYJĄTKOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW W TECHNOLOGII DREWNIANEJ SZKIELETOWEJ I WYBIERZ TEN JEDEN DLA SIEBIE!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Technologia szkieletowa – odkryj potencjał domu drewnianego!"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody