Technika budowania domów szkieletowych pochodzi ze Szwecji, która ma znacznie surowszy klimat niż Polska, świadczy to o tym, że domy budowane tą techniką charakteryzują się bardzo dobrą ochroną cieplną – co wiąże się z zaoszczędzeniem funduszy na energie cieplną. Jedynym elementem betonowym w budynku drewnianym jest fundament, zaś konstrukcja domu jest w całości drewniana tzw. „budownictwo lekkie”, dzięki temu można budować dom bez względu na porę roku.
Kolejna zaletą tej technologii jest czas trwania budowy, która przeciętnie wynosi około 2-3 miesiące w zależności od tego do jakiego stanu Inwestorzy zdecydowali się budować dom (czy do stanu surowego zamkniętego czy deweloperskiego). Domy szkieletowe charakteryzują się również łatwością przebudowy i modernizacji, można go rozbudowywać jak również wymienić instalacje na nowe. Wizualnie dom szkieletowy nie różni się niczym od domu budowanego w technologii tradycyjnej, można jednak zdecydować się na zrobienie elewacji z „pseudo bali” lub zwykłej drewnianej – prostej. Kolejnym atutem to koszty budowy takiego domu, są one około 30% niższe niż w przypadku technologii murowanej.
ZALETY DOMÓW DREWNIANYCH
Zdrowy dom Drewno jako surowiec naturalny, posiadający zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach, mikroklimat wnętrza budynku,. W krajach gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec tych domów żyje kilkanaście lat dłużej.
Krótki czas budowy Budowa domu szkieletowego trwa od 2 do 4 miesięcy w zależności od wielkości budynku
Mały ciężar domu Lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy, a także mniej kosztuje transport materiałów na budowę i na samej budowie.
"Sucha" technologia Budowa konstrukcji domu ogranicza się do montażu drewnianych elementów, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki, w związku z czym, nie potrzebne są przerwy technologiczne, co w poważnym stopniu skraca czas budowy.
Możliwość budowania domów nawet w zimie Poza fundamentami dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, jak betonowanie czy murowanie, dzięki czemu budowa domu drewnianego może odbywać się w okresie zimowym.
Łatwość przebudowy i modernizacji Konstrukcja domów drewnianych zezwala na łatwe przebudowy, rozbudowy czy modernizacje np. w zakresie przestawiania ścianek, czy naprawę lub wymianę instalacji.
Mała grubość ścian zewnętrznych ściany wypełnione izolacją cieplną, pozwalają do minimum ograniczyć grubość ścian zewnętrznych dzięki czemu domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10% niż domy murowane.
Dobra ochrona cieplna domu Ściany zewnętrzne i dach na całej powierzchni wyłożone są folią paroizolacyjną i w pełnej grubości wypełnione izolacją cieplną co wpływa na wysoką izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych i zapenia niskie koszty eksploatacyjne.
Chcesz wybudować dom w technologii szkieletowej drewnianej?
Wypełnij krótki formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę na wybrany przez siebie projekt.