Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?

Gotowe projekty domów energooszczędnych: Zx105 NF40, Zx54 NF40, Z177 NF40, Zb5 NF40

W czasach drożejącej energii i kończących się zasobów naturalnych zadaniem budynku jest dążenie do ograniczenia pobieranej energii i wykorzystanie jej tak, aby mogła zostać wielokrotnie użyta. W domu energooszczędnym redukcję strat energii osiąga się stosując lepszą izolację przegród, szczelne okna i drzwi oraz instalując wydajne i ekonomiczne urządzenia grzewcze wraz z kontrolowaną wentylacją mechaniczną.

Dlaczego warto wybrać projekt domu energooszczędnego?

– Będziesz płacić mniej: mniejsze straty ciepła = tańsze ogrzewanie
– Łatwiej uzyskasz kredyt lub nawet dotacje na budowę
– Staniesz się mniej zależny od zmieniających się cen paliw i energii
– Zwiększysz wartość rynkową nieruchomości: lepsza charakterystyka energetyczna budynku = dobre świadectwo energetyczne
– Twój dom będzie przyjazny dla środowiska i otoczenia, w którym żyjesz (ograniczenie emisji Co2)
– Po kilku latach inwestycja się zwróci, a kilka tysięcy złotych rocznie zaoszczędzone na ogrzewaniu przeznaczysz na rzeczy ważne lub przyjemne

Na co dom zużywa energię?

Tradycyjny dom zwykle traci i zużywa energię:

  • Na ogrzewanie 30-55%
  • Na stratę ciepła (wentylacja) 20-40%
  • Na uzyskanie ciepłej wody 10-15%
  • Na zasilanie urządzeń AGD np. w kuchni 10%

W dobrze zaprojektowanym domu część z tej energii można odzyskać, bo naczelną zasadą energooszczędności jest zatrzymanie jak największej ilości energii wewnątrz domu.

Czym jest dom energooszczędny?

Brakuje jednoznacznej definicji prawnej, ale umownie przyjęto podziały wywodzące się z przepisów europejskich. Określa to wskaźnik E mówiący, ile energii potrzeba do ogrzania domu w ciągu roku. Jako jednostkę stosuje się kilowatogodzinę [kWh] czyli tyle, co zużywa urządzenie o mocy 1000 W działające przez godzinę (np. czajnik elektryczny lub 10 żarówek 100 W). Pomijając energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody przyjęto podziały, które uwzględniają to, że zużycie energii nie powinno przekraczać dla:

  • Budynków energooszczędnych – 70 kWh/m2 rocznie
  • Budynków niskoenergetycznych – 40 kWh/m2 rocznie
  • Domów pasywnych – 15 kWh/m2 rocznie

Jak dom staje się pasywny?

Dom pasywny – to budynek o tak małym zapotrzebowaniu na energię, że nie wymaga tradycyjnego systemu centralnego ogrzewania. Do ogrzania wystarczą odnawialne źródła energii z otoczenia czyli np. energia ziemi, słońca, wiatru oraz ciepło wytwarzane przez mieszkańców podczas użytkowania.

W domu pasywnym zużycie energii obniżono nawet o 90% względem tradycyjnych domów. Roczne koszty utrzymania takiego budynku to kwota ok. 300 zł (dom o powierzchni użytkowej ok. 120 m2). Szacuje się, że budowa takiego domu jest droższa o 30% mimo to, domy tego typu zyskują popularność. W krajach UE dzięki możliwości uzyskania dopłaty z budżetu państwa, takich domów buduje się znacznie więcej. Certyfikowanych budynków w Polsce jest już kilka tysięcy.

Projekt domu Zx63 w wersji niskoenergetycznej NF40

10 tajemnic energooszczędności

1. ZWARTA I OPTYMALNA BRYŁA
Zoptymalizowana architektura domu to bryła o korzystnym współczynniku A/V (stosunek kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych). Wolniej tracą energię domy z poddaszem, dachem płaskim lub dachem o niskim kącie nachylenia. Energooszczędna bryła to sześcian z piętrem, bez balkonów, bez podcieni i załamań elewacji.

2. WŁAŚCIWE PRZESZKLENIE ELEWACJI
Umiejętne wykorzystanie promieni słonecznych padających na elewację zmniejszy wydatki na ogrzewanie. Od północy powinna być minimalna liczba przeszkleń, a od południa – maksymalna (np. strefa dzienna, pokoje mieszkalne). Dzięki temu pomieszczenia będą naturalnie dogrzewane przez słońce i chronione przed zimnem.

3. OCIEPLENIE ZRÓB „NA GRUBO”
Właściwie dobrana izolacja termiczna przegród (grubości min. 15-20 cm) wystarczy, aby dom uzyskał pierwszy poziom energooszczędności. Inwestując w ocieplenie 20-30 cm, zyskasz długoterminowo znaczne oszczędności, a Twój dom będzie zgodny z najnowszą Dyrektywą UE.

4. CIEPŁE OKNA I DRZWI
Stosując stolarkę o podwyższonej izolacyjności otrzymujesz barierę termiczną, która da zysk na ogrzewaniu nawet do 80%. Okna pasywne o współczynniku przenikalności mniejszym niż 0.8 W/m2K zawierają potrójne przeszklenie oraz specjalną powłokę niskoemisyjną.

5. SKUTECZNA WENTYLACJA I ODZYSK CIEPŁA (REKUPERACJA)
Dzięki regulowanej wentylacji mechanicznej eliminujesz budowę kominów, przez które powstają znaczne straty ciepła. Rekuperator podgrzewa świeże powietrze lub wodę za pomocą energii cieplnej zgromadzonej w domu, dzięki czemu ciepło wraca do układu, a system traci znacznie mniej energii na ponowne ogrzanie budynku. Jest to oszczędność na kosztach budowy, okresowych przeglądach kominiarskich oraz na comiesięcznych rachunkach.

6. OPTYMALIZACJA UKŁADU WNĘTRZA
Pomieszczenia mogą „przekazywać” sobie wzajemnie temperaturę. Najlepiej usytuować „zimne pomieszczenia” np. garaż z dala od pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu, jak salon, kuchnia czy sypialnia, aby ich nie wychładzać.

7. WYKORZYSTANIE ŚWIATŁA SŁONECZNEGO
Zrezygnuj ze zbyt wysuniętych okapów, które mogą ograniczyć wpadanie promieni słonecznych do wnętrz pomieszczeń. Zamiast stałego zadaszenia tarasu zastosuj składany baldachim lub parasol. Możesz go składać zimą i rozkładać latem regulując dopływ promieni słońca.

8. LIKWIDACJA „MOSTKÓW CIEPLNYCH”
Mostki cieplne najczęściej powstają w newralgicznych miejscach konstrukcji przy słupach zewnętrznych, podcieniach i balkonach oraz wszystkich miejscach, gdzie źle lub niechlujnie ułożono izolację. Mostki termiczne powodują straty ciepła, a budynek przemarza, wilgotnieje, pojawia się pleśń.

9. WYKORZYSTANIE CIEPŁA Z OTOCZENIA (POMPA CIEPŁA)
Korzystając z niewyczerpanej i darmowej energii gruntu lub powietrza możesz podgrzewać (zimą) lub chłodzić (latem) cały dom. Pompa ciepła jest bezobsługowa i dostarcza Ci darmową energię.

10. INSTALACJE TRADYCYJNE WSPARTE ROZWIĄZANIAMI ENERGOOSZCZĘDNYMI
Jeżeli nie chcesz ponosić dużych wydatków, a zależy Ci na energooszczędności, zastosuj układ mieszany, gdzie instalacje tradycyjne wspierane są przez urządzenia energooszczędne. Instalacje tradycyjne dobrze współpracują z kolektorami solarnymi lub ekopiecami na pelety. Układ mieszany pozwala na redukcję kosztów energii potrzebnej do ogrzania wnętrz i ciepłej wody, szczególnie w okresach letnich.

Projekt domu Z24 w wersji niskoenergetycznej NF40

Projekty domów energooszczędnych NF40

Kolekcja projektów domów energooszczędnych, których zapotrzebowanie na energię użytkową nie przekracza poziomu 40 kWh/m2 rocznie.

Czym różni się projekt domu Z500 w standardzie NF40 od podstawowego projektu?
– Pogrubiona termoizolacja ścian, dachów oraz stropów
– Pogrubiona termoizolacja fundamentów
– Dodatkowa izolacja wewnętrzna, niwelująca powstawanie mostków termicznych
– Zastosowanie rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) oraz kolektorów słonecznych
– Zlikwidowane piony wentylacji grawitacyjnej
– Ogrzewanie podłogowe
– Zastąpienie pieca gazowego pompą ciepła lub piecem na biomasę
– Likwidacja komina (jeśli zastosowano pompę ciepła)

ZOBACZ PROJEKTY DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH NF40!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Marcin
Ktoś zapomniał dodać, że wentylacja mechaniczna to także koszty filtrów, energii, serwisów rekuperatora... :)
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody