Projekty domów szeregowych
Marzysz, by mieszkać blisko miasta lub na jego obrzeżach, ale nie wyobrażasz sobie życia w ciasnym bloku? Projekty domów szeregowych są odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Segmentowa forma domów szeregowych idealnie nadaje się na wąskie, ale długie działki, które często ulokowane są na przedmieściach lub w niektórych rejonach miast. Dzięki temu możesz cieszyć się własnym domem z ogrodem i garażem oraz znajdującą się niedaleko miejską infrastrukturą. Poznaj więcej zalet domów szeregowych!
Projekty domów szeregowych
Projekty domów szeregowych – czym się charakteryzują?
Segmenty bądź też szeregowce, bo tak często nazywa się domy szeregowe, to przynajmniej trzy budynki mieszkalne połączone są ze sobą bocznymi ścianami. W takim układzie widać tylko przednie i tylne elewacje, często wykonane w tym samym stylu na każdym segmencie. Dzięki temu tworzą spójną całość. Na pierwszy rzut oka domy mogą wyglądać jak niskie bloki, jednak zapewniają znacznie większy komfort życia.
Mimo specyficznej zabudowy, domy szeregowe cechuje niezależność. W każdym segmencie znajduje się osobne wejście, odrębne instalacje oraz ogródek oddzielony ściankami. Wiele z nich posiada garaż wbudowany w bryłę, ale równie dobrze można postawić szeregowy dom bez garażu.
Jakie mogą być domy szeregowe?
Do wyboru są segmenty środkowe z dwoma współdzielonymi ścianami lub segmenty narożne, w których tylko jedna ściana przylega do drugiego segmentu. Zazwyczaj domy szeregowe mają piętra, ale mogą być również parterowe. Ciekawym rozwiązaniem są także konstrukcje poziome w piętrowych domach, w których każda kondygnacja stanowi osobny lokal. Szeregowce spełniają wtedy założenia domów dwulokalowych.
Jeśli chodzi o design, projekty domów szeregowych mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej są to domy nowoczesne, czyli o prostej bryle z minimalistycznym wykończeniem. Wpisują się w estetykę większości klientów.
Dużo rzadziej spotyka się szeregowce w stylu tradycyjnym czy staropolskim, ale nie jest to niemożliwe. Domy w zabudowie szeregowej mogą mieć zarówno małą powierzchnię, nawet do 35 m2, jak i dużą - powyżej 130 m2. Jednak średnio liczą ok. 100 m2.
Domy szeregowe i ich liczne zalety
Charakterystyczna dla segmentów jest możliwość posiadania domu ze wszystkimi jego zaletami w niewielkiej odległości od miejskiej infrastruktury. Domy szeregowe idealnie nadają się na długie, ale wąskie działki, które często występują w mieście lub na jego obrzeżach. Do tego budynki układają się wzdłuż drogi dojazdowej, co wpływa na poprawę mobilności mieszkańców. Ułatwia to także dostęp do garaży.
Można powiedzieć, że projekty domów szeregowych stanowią alternatywę dla mieszkań w blokach. Budynki w segmentach gwarantują autonomię i prywatność, dużą powierzchnię użytkową, a także szerokie możliwości aranżacyjne, np. postawienie tarasu czy zagospodarowanie ogrodu wedle uznania.
Dla kogo przeznaczone są domy szeregowe?
W naszej ofercie jest wiele gotowych projektów domów, które mają odpowiadać na konkretne potrzeby. Tak samo jest z domami szeregowymi. Ich specyficzna architektura oraz położenie są doskonale przemyślane przez projektantów.
Dla kogo polecane są domy szeregowe?
- Klientom, których nie stać na zakup działki i budowę jednorodzinnego domu wolnostojącego.
- Inwestorom, którzy chcą mieć własny dom z garażem i ogrodem, ale nie wyobrażają sobie mieszkać daleko od miasta.
- Osobom, które bezpieczniej czują się we wspólnocie sąsiedzkiej, ale chcą mieć większą swobodę i decyzyjność w sprawie własnego domu, niż ma to miejsce w bloku.
Warto rozważyć wybór projektu domu szeregowego ze względu na dzieci. Pociechy mają szansę dorastać w przyjaznym otoczeniu z zielenią, mieć wygodną przestrzeń do życia z własnym pokojem, a zarazem móc korzystać z łatwego dostępu do miasta.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy szeregowe są najpopularniejsze?
Domy szeregowe mogą mieć różną konstrukcję, jednak największe zainteresowanie wzbudzają budynki piętrowe z poddaszem użytkowym i garażem. Preferowane są nowoczesne domy o prostej elewacji.
Ile kosztuje realizacja domu szeregowego w 2022 roku?
Projekty domów szeregowych są tańsze w realizacji niż domy jednorodzinne. Wynika to z faktu, że segmenty dzielą wspólne ściany. Ponadto nie wymagają posiadania własnej działki budowlanej. Budowa 1 m2 może kosztować już od 2000 zł. w górę.
Czy warto zdecydować się na dom szeregowy?
Segmenty są bardzo charakterystyczne, ponieważ spełniają rolę niezależnego domu jednorodzinnego, ale stanowią część większej zabudowy. Znajdują się w małej odległości od miasta, a mieszkańcy szeregowców tworzą pewien rodzaj społeczności. Jeśli te cechy odpowiadają potrzebom inwestorów, to zdecydowanie warto postawić na projekty domów szeregowych.
Czy w domu szeregowym płaci się czynsz?
Koszty utrzymania domu szeregowego są stosunkowo niewielkie w porównaniu m.in. do mieszkania w bloku, w których to należy płacić czynsz. W segmentach nie ma takiej opłaty; mieszkańcy opłacają jedynie rachunki, które wygenerują indywidualnie.
Czym różni się dom szeregowy od bliźniaka?
Domy szeregowe, w odróżnieniu od domów w zabudowie bliźniaczej, składają się minimum z 3 budynków. Bliźniaki to określenie stosowane wyłącznie do dwóch przylegających do siebie domów.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu szeregowego?
Najtańsze projekty domów szeregowych wielkości ok. 100 m2 mogą kosztować już ok. 3000 zł.