Motywacją do budowy domu w ogromnej części jest stworzenie dzieciom bezpiecznego i komfortowego miejsca do rozwoju. Albo pamiętamy swój wygodny rodzinny dom, w którym mieliśmy własny pokój i chcemy zapewnić równie dobre warunki swoim dzieciom, albo zamierzamy dać im to, czego nam samym wiele lat temu brakowało. Kiedy wybieramy projekt domu, zwracamy uwagę na położenie, wielkość i możliwość umeblowania sypialni dziecięcych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli obecnie potrzebujemy pokoju dla niemowlaka, to lada moment będzie potrzebny pokój ucznia, a następnie – pokój nastolatka. W domu z poddaszem najczęściej mamy do urządzenia pokoje dziecięce ze skosami, co może być pewnym wyzwaniem. Warto poświęcić tym zagadnieniom trochę uwagi, aby uwzględnić wszystkie obecne i i przyszłe potrzeby dzieci w projekcie domu.
Przestrzeń pod skosami w pokoju dziecinnym warto wykorzystać na przechowywanie. Na wizualizacji z projektu Z89 widać ciekawie zaaranżowaną przestrzeń nastoletniego ucznia.
Projekt domu a potrzeby szybko rosnących dzieci, które się zmieniają
Kiedy do nowego domu wprowadzamy się z bardzo małym dzieckiem – niemowlakiem albo dwulatkiem – potrzebujemy dla niego miejsca w pobliżu kuchni i łazienki, aby osoba, która opiekuje się dzieckiem miała wszystko pod ręką. Nie mija dużo czasu, a przedszkolak ma swój świat i swoje zabawki, które niekoniecznie rodzice chcą mieć ciągle pod nogami w salonie, a parę lat później nastolatki wieszają na klamkach tabliczki, że należy zapukać przed wejściem. Aby przystosować dom do tych przemian, warto wybrać projekt domu, w którym co kilka lat można będzie zmienić sposób użytkowania poszczególnych pomieszczeń albo zmodyfikować je niewielkim kosztem. W domu parterowym, w którym są trzy pokoje poza salonem, pokój dziecinny może być jeden, nawet dla dwójki, bo małe dzieci dobrze się czują razem i z powodzeniem mogą korzystać z jednej sypialni, a mama usypiająca jedno dziecko może część uwagi poświęcić drugiemu. Dodatkowy pokój można przeznaczyć na gabinet lub dla gości, a po latach – na drugą dziecięcą sypialnię W domu dwukondygnacyjnym w ciągu dnia życie toczy się w strefie wspólnej, czyli na parterze, dlatego ważne, aby w okresie wychowywania małych dzieci była tu łatwo dostępna łazienka, aby nie trzeba było z dziećmi co chwilę wchodzić po schodach. Na piętrze lub poddaszu na początki można urządzić jedną wspólną dziecięcą sypialnię, a kiedy dzieci będą potrzebowały osobnych przestrzeni – podzielić ją na dwie. Zmieniającym się potrzebom rodziny odpowiada projekt domu z poddaszem opcjonalnym , do późniejszego zagospodarowania. Takie projekt cieszą się popularnością nie tylko ze względu na możliwość dostosowania domu do nowych potrzeb, ale też dlatego, że umożliwiają rozłożenie kosztów budowy na dłuższy czas.
Ponieważ dzieci chętnie i często korzystają z tarasów i ogrodu, dobrze jest, jeśli na zewnątrz mogą wyjść nie tylko z salonu, ale mają do dyspozycji wyjście z korytarza lub ze swoich pokoi. Wiąże się to z bałaganem i piaskiem, który na koniec dnia małe dzieci zostawiają za sobą – łatwiej jest sprzątnąć mniejszą powierzchnię. Nastolatki z kolei potrzebują więcej prywatności, dlatego przyda im się bardziej dyskretnie wyjście na zewnątrz.
Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci w domu
Dzieci są nieprzewidywalne, zwłaszcza w czasie zabawy, a zagrożeniem dla nich okazują się rzeczy, których o to nie podejrzewamy, jak okna, drzwi, schody, uchwyty od szafek, krawędzie stołu. Aby zapobiec domowym wypadkom, należy spojrzeć na domową przestrzeń z perspektywy raczkującego dziecka, zanim zacznie ono ją eksplorować. Brak schodów, czyli dom parterowy, to pierwsze, o czym myślimy, ale nie każdy może wybudować dom parterowy. Dlatego projektując schody warto zastanowić się nad ich zabezpieczeniem choćby tymczasową barierką. Z punktu widzenia obecności w domu bardzo małego dziecka istotny okazuje się także dóbr materiałów wykończeniowych, w tym farb i lakierów, wykładzin. Lepiej jest wybierać farby z certyfikatem E.L.F., które zawierają minimalną ilość rozpuszczalnika i nie są drażniące dla skóry i układu oddechowego oraz wodorozcieńczalne lakiery i kleje do tapet, wykładzin i paneli, które nie wydzielają drażniących zapachów. Poza tym warto pomyśleć o podklejeniu dywaników, aby się nie ślizgały, zamontowaniu blokad na drzwiach, nakładkach zabezpieczających na uchwyty szuflad, osłonach piankowych na narożniki mebli. Planujemy budowę domu z myślą o komforcie swoich
i dzieci, dlatego szukamy projektu domu, w którym będziemy mogli zaaranżować przestrzenie spełniające potrzeby zarówno dorosłych, jak i młodszych mieszkańców. Sypialnię rodziców warto uczynić swojego rodzaju azylem – niech będzie w miarę możliwości oddalona od pokoi dziecinnych i będzie super, jeśli będzie wyposażona w osobną łazienkę. Uczniom i młodzieży dajmy możliwość współdecydowania o charakterze ich przestrzeni, bo to podstawa prawidłowego rozwoju. Pomyślmy zawczasu o tym, że będą chcieli przyjmować gości, więc lepiej, jeśli ich pokoje nie będą za małe, jak będą miały łatwy dostęp do ogrodu i wystrój, który można będzie się pochwalić kolegom. W pokojach uczniów oprócz wygodnego i zdrowego miejsca do nauki, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie lub ochronę przed nadmiernym słońcem.