Jaki dach i co się z tym wiąże?

Dom z dachem płaskim jest kojarzony z modernistycznym designem, ze stromym – z tradycją, klasyczną formą i najpopularniejszą w Polsce postacią domu jednorodzinnego. Takim nowoczesnym domem o płaskim dachu jest Zx158. Jego imponująca bryła jest idealnie podzielona na część dzienną i nocną, a dwa skrzydła tworzą patio, które może być nawet zimowym ogrodem.

Projekt domu ZX158

Rodzaj i kształt dachu decydują o charakterze domu i są istotnymi elementami twojego wyobrażenia o nim. Nie zależą one jednak tylko od twoich upodobań, a projekt domu, który będziesz realizować musi uwzględniać zapisy planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości, w której będzie stał twój dom. Mogą one narzucać między innymi kąt nachylenia połaci dachowej, wysokość kalenicy, rodzaj pokrycia. Jeśli jeszcze nie kupiłeś działki, a masz w wyobraźni wymarzony dom, to warto takie wytyczne wziąć pod uwagę wybierając miejsce na inwestycję. Miejscowe plany zagospodarowania terenu lub warunki zabudowy, które zawierają również tego rodzaju wymagania, dostępne są w urzędach gmin. Możesz o nie wystąpić zanim zostaniesz właścicielem nieruchomości. A jeśli masz już konkretną działkę, to trzeba się z nimi zapoznać przed wybraniem projektu domu. Gotowy projekt domu będzie adaptowany do miejscowych warunków zabudowy, ale kształt dachu warto przemyśleć, zanim dokonasz wyboru projektu. Jeśli będziesz mógł wybierać bez ograniczeń wynikających z ustaleń gminy, oprócz swoich upodobań weź pod uwagę kilka istotnych elementów, ponieważ zarówno dachy płaskie , jak i strome, mają swoje zalety i wady.

Dach płaski

Dach płaski – inaczej stropodach – pełni dwie funkcje: dachu i stropu. W terminologii budowlanej dach płaski to taki, którego kąt nachylenia jest nie większy niż 12 stopni, przy czym nie może on być mniejszy niż 3 stopnie. Ogromnym plusem dachu płaskiego jest to, że jest jednocześnie stropem ostatniej kondygnacji budynku. Ogranicza to znacznie koszty budowy (o około 20% w porównaniu ze spadzistym odpowiednikiem dla tego samego domu). Redukuje on straty ciepła, ponieważ ma mniejszą powierzchnię niż dach spadzisty oraz charakteryzuje się dużo korzystniejszym stosunekiem wielkości przegród zewnętrznych. Domy o płaskich dachach są tańsze w eksploatacji (ogrzewaniu) i łatwiej spełniają nowe wymogi dotyczące zapotrzebowania na energię pierwotną domu. Dobrze zaizolowany, energooszczędny stropodach pozwala przynajmniej o połowę zmniejszyć straty ciepła w porównaniu z dachem zbudowanym w sposób tradycyjny. Płaskie dachy są odporne na działanie wiatru, nawet bardzo silnego. To zaczyna być istotne, ponieważ na terenie naszego kraju coraz częściej zdarzają się groźne wichury. Zaletą takiego dachu jest także brak skosów, dzięki czemu powierzchnia pomieszczeń bezpośrednio pod dachem nie jest ograniczona. Poza tym w dachu płaskim można montować okna albo można urządzić na nim taras lub ogród. To znacznie zwiększa walory użytkowe budynku.

Stropodach stanowi o estetyce domu w projekcie Zx127. To nowoczesna willa z dużymi przeszkleniami, stworzona dla wielbicieli współczesnej architektury, którzy mogą sobie pozwolić na dach płaski.

Projekt domu ZX127

Dach płaski może być wentylowany – ze szczeliną pomiędzy stropem a pokryciem dachowym, niewentylowany – bez takiej szczeliny i wiązarów lub niewentylowany odwrócony, z hydroizolacją pod ociepleniem, a nie nad nim, stosowany w budowie dachu zielonego lub tarasu. Dach niewentylowany jest zdecydowanie najprostszy do wykonania, ale trzeba zadbać aby pod pokryciem nie zbierała się para wodna.

Jest kilka potencjalnych problemów użytkowania dachu płaskiego, którym można zapobiec na etapie budowy. Przede wszystkim trzeba wykonać prawidłową izolację, aby dach nie zatrzymywał wilgoci i był jak najodporniejszy na zamarzanie i odmarzanie. W czasie użytkowania trzeba usuwać z dachu drobne gałęzie i liście, które sprzyjają zatrzymywaniu wody, oraz śnieg, ponieważ nie zsunie się on samoistnie.

Dach stromy

Dachy strome są bardziej zróżnicowane i dają swobodę kształtowania stylu domu. Można je urozmaicać lukarnami i wykuszami, dają też wybór materiałów pokryciowych i są bardziej dekoracyjne. Przeważnie nie trzeba ich odśnieżać. Poddasze, które tworzy dach stromy często jest wykorzystywane i niektórzy po prostu lubą klimat pomieszczeń ze skosami, nie zważając na ograniczenia powierzchni użytkowej. Piękny stromy dach z lukarnami zaprojektowano w Z263. Lukarny niwelują straty przestrzeni spowodowane przez skosy, a cały dom jest wyjątkowo funkcjonalny.

Projekt domu Z263

Dachy strome mogą być jednospadowe, czyli pulpitowe, dwuspadowe, czterospadowe (kopertowe i namiotowe) oraz mansardowe, naczółkowe i wielospadowe. Im bardziej skomplikowany dach tym większe ryzyko popełnienia błędu w trakcie budowy. Powierzchnia dachu stromego jest nie do wykorzystania. No i przede wszystkim: dachy strome są droższe w budowie, mniej energooszczędne i narażone na podmuchy wiatru. Im prostszy dach, tym tańszy, tak jak w projekcie Z130 . Garaż jest tu częścią foremnej bryły budynku i mieści się pod łatwym do wykonania dachem, co powoduje, że nie ma konieczności budowy i łączenia skomplikowanych połaci.

Projekt domu Z130

Jak widać, dach to istotna część inwestycji i zanim wybierzesz gotowy projekt domu, musisz zwrócić szczególną uwagą na to, co możesz, co powinieneś uwzględnić, a w końcu – co ci się podoba. Oba rodzaje dachów – płaskie i strome – mają swoje wady i zalety i warto je poznać i dokładnie przemyśleć.

ZOBACZ OFERTĘ PROJEKTÓW DOMU Z DACHEM PŁASKIM

ZOBACZ OFERTĘ PROJEKTÓW DOMU Z DACHEM SPADZISTYM

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jaki dach i co się z tym wiąże?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody