Drewniana elewacja

Drewniana elewacja – nadaj swojemu domowi charakter!

Elewacja to pierwszy element domu, na jaki zwraca się uwagę podczas przechadzki lub przejażdżki po okolicznym sąsiedztwie lub bardziej oddalonych miejscach. Patrzysz na nią, a Twój mózg już zdążył zadecydować, czy dany dom Ci się podoba, czy nie. Drewno ostatnio jest coraz bardziej modnym materiałem nie tylko jako surowiec do budowy domu, ale również jako element dekoracyjny jego zewnętrznej części.

Postaw na drewnianą elewację

Jeśli marzy Ci się dom, na którego widok za każdym razem będziesz myślał „tak, jest piękny”, to drewniane wykończenie jest jednym z elementów, który pomoże Ci osiągnąć taki efekt. Drewniane detale elewacji tworzą atmosferę przytulności i ciepłego miejsca. Świetnie łączą się z innymi materiałami, przez co dom w całości wygląda spójnie i nowocześnie. Deski w zależności od preferencji można układać poziomo, pionowo a nawet pod kątem, każde z tych rozwiązań będzie wyglądać inaczej. Drewno zewnętrznych ścianach prezentuje się wyjątkowo estetycznie, szczególnie na tle betonowych budynków. Taka elewacja to jednak więcej niż tylko walory estetyczne. Jest też dobrym izolatorem ciepła, bo zatrzymuje się ono wewnątrz budynku zamiast przenikać na zewnątrz. Dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu, choć samo drewno nie wystarczy do ogrzania domu, ściany należy również odpowiednio ocieplić.

Jakie drewno wybrać i jak o nie dbać?

Drewno w nowoczesnych domach prezentuje się najlepiej na fragmentach elewacji, zamiast na całości. Drewno na fasadzie budynku należy do modnych ostatnio wyborów zgodnych z naturą. Rodzaje elewacji wyróżnia się głównie ze względu na materiał, jaki został użyty do jej stworzenia. Najtańsze na rynku są drewno świerkowe i sosnowe. Mają dużo żywicy, dzięki czemu są bardzo trwałe i wytrzymałe na obciążenia. Świerk skandynawski to jasne drewno, kolorystycznie może czasem wpadać w odcień żółty. Jest bardziej wytrzymały niż polski świerk. Bardzo często wykorzystuje się go dzięki temu w budownictwie. Deski elewacyjne z tego surowca to bardzo dobry wybór i opcja dla tych, którzy chcą trzymać się swojego budżetu, ponieważ w dobrej cenie otrzymujemy wysoką jakość. Do najtrwalszych rodzajów drewna krajowego należą dąb i modrzew. Modrzew syberyjski zachwyca głównie swoją naturalną barwą. W gamie kolorystycznej znajdziemy odcienie od miodowego do jasnobrązowego. Wymaga impregnacji, ponieważ sam z siebie nie jest za bardzo odporny na grzyby. Średnio jego żywotność sięga 15 lat, co nie oznacza, że po takim czasie konieczna jest jego wymiana. Przy dobraniu odpowiednich środków chemicznych i dbaniu o fasadę, czas jakim będzie cieszył oko może wydłużyć się nawet kilkukrotnie. Poza granicami Europy rosną również inne drzewa, które są odpowiednie, aby je wykorzystać. Cedr czerwony z klimatu podbiegunowego, meranti z Azji, cedr kanadyjski czy tatajuba z Ameryki Południowej to tylko niektóre z rodzajów tego pięknego surowca. Drewno egzotyczne jest bardziej odporne na biodegradację niż inne gatunki. W zależności od wybranego gatunku ceny za metr kwadratowy mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Wpływa na to jakość drewna, wytrzymałość i kraj pochodzenia. Elewacja taka wymaga również ocieplenia, którego koszt to w przybliżeniu 150 – 250 zł za metr kwadratowy.

Bez względu na rodzaj drewna jaki wybierzesz, pamiętaj że i tak będziesz musiał je impregnować co jakiś czas. Niektóre gatunki jak np. modrzew będą wymagały więcej pracy i uwagi. Impregnacja drewna chroni je przed ogniem, promieniami UV, aby nie szarzało, wodą i wilgocią, dzięki którym tworzy się grzyb, owadami, pasożytami i uszkodzeniami mechanicznymi. Najskuteczniejszą metodą impregnacji jest ciśnieniowa. Polega ona na kąpaniu drewna w impregnacie, nacieraniu środkiem impregnującym i natryskaniu. Najlepiej przeprowadzić impregnację jesienią, przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Dobry zamiennik drewna?

Nieimpregnowane drewno po pewnym czasie zacznie tracić swój wygląd i urok. Na impregnowanie trzeba poświęcić nie tylko pieniądze, ale również swój czas. Jeśli wiesz, że nie będziesz chciał tego robić, ale równocześnie marzy Ci się drewniana fasada, rozważ wybór materiału drewnopodobnego. Na rynku znajdziesz materiały imitujące drewno, które wyglądają niezwykle podobnie do właściwego materiału. Taka inwestycja jest jednak sama w sobie dużo tańsza i nie wymaga ponoszenia kosztów impregnacji. Rośnie popularność materiałów drewnopodobnych, ponieważ dobrze spełniają swoje funkcje i są odporne na uszkodzenia i trudne warunki atmosferyczne. Do wyboru są deski z kompozytu polimerowo - drzewnego, włóknocementu, polistyrenu i inne. Jest to również bezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli porównamy łatwopalność drewna i materiału imitującego. Jest bardziej odporne na szkodliwe czynniki, nie pracuje pod wpływem temperatury i nie chłonie wilgoci.

W trakcie wyboru drewna na elewację warto przeanalizować cechy wybranego gatunku, kolorystykę i usłojenie. Pamiętaj, ze niektóre rodzaje po czasie mogą wyglądać inaczej np. poprzez zmianę barwy. Drewniana fasada wymaga przede wszystkim odpowiedniej impregnacji. Jeśli będziesz o nią dbał, odpłaci się pięknym wyglądem na długie lata.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Drewniana elewacja"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody