Bezpieczny Kredyt 2% w praktyce

Bezpieczny Kredyt 2% w praktyce

Od kilku tygodni można składać pierwsze wnioski kredytowe w programie Bezpieczny Kredyt 2%. Przeczytaj, jak proces ten przebiega w praktyce.

‍Bezpieczny Kredyt 2% –pierwszy miesiąc programu

‍Miesiąc od wprowadzenia w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% popyt na tę formę wsparcia jest wciąż bardzo duży. Eksperci oceniają go pozytywnie – jako elastyczny i prokliencki w swoich założeniach.

Nie wszystkie banki zdołały się jednak odpowiednio przygotować i wciąż nie mają w swoich propozycjach Bezpiecznego Kredytu 2%. Wprowadzenie tego typu oferty to proces i naturalne jest, że część banków ma możliwość uruchomienia sprzedaży szybciej, inne robią to później.

‍Kto może się ubiegać o ‍Bezpieczny Kredyt 2%

Ustawodawca określił grupę klientów, którzy mogą ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2%.

 • Należą do niej osoby do 45 roku życia.

 • Druga istotna kwestia to brak możliwości posiadania innej nieruchomości. Kredyt przeznaczony jest bowiem na zakup pierwszego własnego mieszkania czy domu.

 • O kredyt mogą ubiegać się single, osoby samotnie wychowujące dzieci, małżeństwa czy pary ze wspólnymi dziećmi. Różne będą jednak maksymalne kwoty kredytu w zależności od grupy.

 • Najważniejszym warunkiem jest zdolność kredytowa do zakupu nieruchomości.

Maksymalne kwoty i limity w ‍Bezpiecznym Kredycie 2%

Maksymalna kwota kredytu wynosi:

 • 500 tys. zł dla singla,

 • 600 tys. zł dla małżeństw i par z jednym wspólnym dzieckiem.

Istotna jest także maksymalna kwota wkładu własnego, która wynosi 200 tys. zł. W praktyce więc w ramach programu single mogą kupić nieruchomość maksymalnie za 700 tys. zł, a pary z dzieckiem lub małżeństwa za 800 tys. zł.

Jeśli zaś chodzi o budowę domu, to cała inwestycja – czyli koszt działki, budowy domu oraz jego wykończenia – nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł

‍Bezpieczny Kredyt 2%‍ a inne programy rządowe

Ubiegając się o kredyt na nieruchomość, musisz posiadać wkład własny, czyli 10% lub 20% kwoty inwestycji. W przypadku braku takiej sumy, możesz skorzystać z równoległego programu rządowego, tzw. rodzinnego kredytu mieszkaniowego.

 • Daje on gwarancję spłaty wkładu własnego, której udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

 • Maksymalna kwota gwarancji na wkład własny wynosi 100 tys. zł.

W praktyce więc, jeśli nawet nie masz odłożonych żadnych środków, możesz ubiegać się o taki połączony kredyt. Bank będzie jednak weryfikował Twoją zdolność kredytową.

Połączoną kwotę możesz wykorzystać na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego, lub budowę domu. Niektóre banki sfinansują także dokończenie rozpoczętej budowy domu wraz z garażem. Nie możesz natomiast skredytować programem lokali użytkowych lub dla innych funkcji niż cel mieszkaniowy.

Programy rządowe na budowę domu

Jeśli myślisz o zakupie działki i budowie domu, także masz realną szansę skorzystać z programu. Całość inwestycji, czyli działki, budowy domu oraz jego wykończenia nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł.

Biorąc pod uwagę limity kredytu w programie, powinieneś realnie podejść do tego tematu i przekalkulować, jaką kwotą dysponujesz, jaką otrzymasz w ramach kredytu oraz czy będziesz w stanie zakończyć budowę.

Banki mają różne podejścia do finansowania tego typu inwestycji, warto więc skorzystać w takim przypadku ze wsparcia eksperta finansowego, który podpowie jakie są możliwości. Procedury udzielania kredytów zmieniają się bardzo często, np. nie wszystkie banki skredytują budowę domu z minimalnym wkładem pieniężnym. Mogą żądać nawet 44% wkładu własnego. Co więcej, banki różnie podchodzą do weryfikacji etapów budowy i uruchamiania kredytu – może to być 3 lub 5 transz, co przy budowie domu jest kluczową sprawą.

Bezpieczny Kredyt 2% –zalety

Eksperci pozytywnie oceniają ostatnie programy rządowe na zakup mieszkania czy budowę domu.

 • Największą zaletą programu Bezpieczny Kredyt 2% jest z pewnością cena, czyli comiesięczna rata kredytu. Dopłaty dają spore odciążenie budżetu domowego.

Pokazują to wyraźnie symulacje na rządowej stronie programu. Przy kredycie dla rodziny z jednym dzieckiem na 550 tys. zł na 30 lat - różnica w racie z dopłatą versus bez wynosi aż 2,6 tys. zł.

 • W odróżnieniu od dotychczasowych programów tego typu, nie obowiązują limity za metr kwadratowy mieszkania, tylko maksymalna kwota kredytu. Daje to większą elastyczność i swobodę przy doborze nieruchomości. Suma dostępna w programie pozwala na zakup 2-pokojowego a w mniejszych miejscowościach nawet 3-pokojowego mieszkania.

 • Program podnosi zdolność kredytową – przy standardowym kredycie część klientów nie może otrzymać wystarczającej kwoty z banku na zakup nieruchomości. W przypadku tego programu zdolność kredytowa liczona jest z uwzględnieniem dopłat i z zastosowaniem niższego bufora zabezpieczającego ryzyko zmienności stóp procentowych.

‍Bezpieczny Kredyt 2% – wady

Choć program rządowy to duża szansa dla wielu rodzin w Polsce, ma on także pewne ograniczenia.

 • Dopłaty przyznawane są na 10 lat, a banki w swojej ofercie mają kredyt hipoteczny z oprocentowaniem okresowo stałym na 5 lat. Oznacza to, że po 5 latach klient otrzyma nowe warunki kredytu. Jakie? Tego obecnie nie wiemy.

 • Na decyzję kredytową w ramach programu rządowego czeka się aktualnie relatywnie długo – warto uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na bardzo duży popyt czas operacyjny w bankach znacznie się wydłuża.

 • Nie każdy klient ma możliwość przystąpienia do programu. Jeśli jednak nie kwalifikujesz się do uzyskania Bezpiecznego Kredytu 2%, wciąż możesz liczyć na ofertę komercyjną.

  Rynek kredytów mieszkaniowych rozpędza się już od wiosny. Związane jest to z nowymi wytycznymi UKNF, dzięki którym wzrosła zdolność kredytowa klientów. Banki reagują także na aktualną sytuację rynkową i obniżają oprocentowanie ze stopą okresowo stałą dla standardowych kredytów.

Bezpieczny Kredyt 2% –w jakim banku go szukać?

Jeden z najpowszechniejszych mitów wśród klientów mówi o tym, że w banku, w którym masz konto osobiste, otrzymasz najlepszą ofertę. To jednak nie jest reguła. Polski rynek bankowy jest bardzo rozwinięty i konkurencyjny. Banki walczą o klientów, proponując różnego rodzaju promocje czy specjalne warunki.

Z tego względu warto rozważyć skorzystanie z usług doradcy kredytowego. Dzięki niemu nie będziesz tracić czasu na samodzielne sprawdzanie dostępnej oferty.

Ekspert finansowy orientuje się, jakie są aktualne oferty banków, obowiązujące promocje i warunki do ich uzyskania. Zna politykę kredytową poszczególnych banków, co ułatwia mu dopasowanie oferty do indywidualnej sytuacji klienta. W jednym miejscu uzyskasz informacje o ofercie wielu banków czy firm pożyczkowych.

Dzięki temu wybierzesz najlepszą dla siebie opcję oraz zyskasz atrakcyjne oprocentowanie i prowizję. Co ważne eksperci pomagają także w formalnościach – pozwala to uniknąć błędów i wydłużenia czasu oczekiwania na uzyskanie kredytu.

‍‍Bezpieczny Kredyt 2% –tak czy nie?

Młodzi ludzie, którzy przez ostatnie lata wstrzymywali się z zakupem mieszkania czy domu, bo nie było ich na nie stać, mają teraz dużo większą szansę na wejście w samodzielność. ‍

Jeśli kwalifikujesz się do uzyskania kredytu w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, warto rozważyć taką możliwość. 10-letnie dopłaty do rat kredytów są znaczące i Twoja kieszeń z pewnością to odczuje.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Bezpieczny Kredyt 2% w praktyce"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

 • rabat na projekt i specjalne promocje
 • oferta na budowę i kredyt
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • darmowa wysyłka
 • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem