Jak taniej wybudować dom i gdzie szukać dofinansowania?

Niektórzy, aby wybudować własny dom oszczędzają latami, inni biorą kredyt. Nie zmienia to faktu, iż jest to bardzo duża inwestycja, która będzie służyć inwestorom, ich dzieciom, a często nawet kolejnym pokoleniom. Każdy troszczy się o jak najefektywniejsze wykorzystanie swoich pieniędzy, dlatego warto dokładnie przeanalizować, jaki projekt wybrać, jakie rozwiązania pozwolą ci zachować oszczędności i z jakiego wsparcia finansowego możesz skorzystać.

Jak można optymalizować koszty budowy?

Najważniejsze czynniki, od których zależy koszt budowy domu, to: technologia budowy, rodzaj projektu budowlanego, ceny materiałów budowlanych oraz wykonania. Domy budowane w technologii murowanej są tańszą opcją od drewnianych. Dzięki wyborowi pustaków lub cegieł możesz ograniczyć koszty związane z robocizną, jeśli masz umiejętności i czas, aby budować sposobem gospodarczym. W przypadku budowy domu drewnianego konieczne będą: zakup belek lub desek na indywidualne zamówienie (co generuje koszty, jest je trudniej zdobyć niż pustaki, których wystarczy zamówić odpowiednią ilość i czekać na dostarczenie przez firmę budowlaną) oraz zapłata za specjalistyczny sprzęt, stosowany do złożenia konstrukcji szkieletowej. Aby taniej wybudować dom, najlepiej postawić na prostą bryłę –mniejsze będą nie tylko koszty budowy, ale też tańszy będzie projekt architektoniczny. Kolejną sprawą jest liczba pokoi na jaką się zdecydujesz. Im mniej przegród wewnątrz domu i niestandardowych elementów na zewnątrz, takich jak wykusze lukarny, a nawet balkon, tym koszty budowlane są niższe. Drogim elementem jest także dach o skomplikowanym kształcie. Im prostsza forma dachu, tym cała inwestycja będzie tańsza. Schody są również wartościowym elementem, dlatego warto rozważyć opcję, jaką jest budowa domu parterowego. Wybrać strych czy piwnicę? Oba rozwiązania powodują wzrost kosztów, ale jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca, to korzystniejszą opcją będzie strych. Budowa piwnicy może zwiększyć koszty budowy domu nawet o 1/3 całej inwestycji. Nie należy zapominać o robociźnie. Wspomnieliśmy, że dom murowany jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, bo sam możesz postawić jego ściany i tym samym zaoszczędzić na zatrudnieniu innych osób. Warto jednak pamiętać, że wszystkiego nie da się zrobić w pojedynkę, a dobry fachowiec ceni swoją pracę. Korzystniejsze jest zlecenie każdego etapu budowy innej firmie, ale przez to czas trwania budowy może znacznie się wydłużyć. Niestety ceny budowy domu z roku na rok są coraz wyższe między innymi przez wzrost kosztów materiałów oraz z powodu wprowadzania nowych przepisów, zwłaszcza norm energetycznych. Od 1 stycznia 2021 obowiązuje standard WT2021, dotyczący parametrów izolacyjnych, które muszą być o 35 procent wyższe w porównaniu do poprzedniego.

Możliwości dofinansowania na budowę domu i wybranych instalacji

W obniżeniu kosztów budowy domu mogą pomóc różnego typu dofinansowania. Rodzaj i wysokość dotacji zależą od projektu, czasu trwania budowy oraz gminy, w której powstaje nowy budynek. Samorządy stwarzają różnorodne dotacje, które mają zachęcić inwestora do wybrania działki zlokalizowanej w danej. Wszystkie możliwe dotacje są cały czas aktualizowane na stronach internetowych poszczególnych gmin oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zawierają one informacje dotyczące trwających projektów pomocowych, dofinansowaniach i dopłatach. Należy pamiętać, że dofinansowanie jest dostarczane inwestorowi po wykonaniu domu, dlatego koszty poszczególnych etapów lub elementów, na których budowę można dostać fundusze najpierw należy pokryć samemu.

Programy dotacyjne

Obecnie istnieje najwięcej programów wsparcia finansowego dla inwestorów, którzy zdecydują się na domy przyjazne środowisku. Na budowę domu energooszczędnego można uzyskać dotację do 30 tysięcy złotych, a pasywnego – do 50 tysięcy złotych brutto. Wymogiem jest ukończenie budowy i przedstawienie wniosku potwierdzającego uzyskanie odpowiedniego standardu energetycznego. Program „Czyste Powietrze” jest do tej pory najbardziej znanym polskim programem dotacyjnym. Wnioski na przyznanie tego wsparcia finansowego są zbierane do 2027 roku. Program powstał w celu wymiany pieców na paliwo stałe w celu poprawy jakości powietrza w kraju i na świecie. Taka zapomoga przysługuje właścicielom już wybudowanych domów i wynosi dla podstawowego poziomu dofinasowania do 30 tysięcy, a zaawansowanego nawet 37 tysięcy złotych. Dofinansowanie można dostać między innymi na wymianę starych pieców i kotłów na nowe, docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi, instalację kolektorów słonecznych. Kolejnym programem jest „Mój Prąd” realizowany do 2025 roku. Dzięki niemu prywatni inwestorzy mogą uzyskać dotację do 50% wartości fotowoltaiki w celu jej zakupu i montażu. Kolejnym programem jest „Moja Woda” – pieniądze są przyznawane na stworzenie przydomowej retencji, aby woda opadowa i roztopowa nie była odprowadzana poza teren nieruchomości. Pozwoli to magazynować wodę i wykorzystać ją później na przykład od podlewania ogrodu i zmniejszyć prawdopodobieństwo lokalnych podtopień. Wartość dotacji wynosi do 5 tysięcy złotych i może być przeznaczona na zakup, budowę i montaż instalacji. Program ten będzie realizowany do 2024 roku.

Warto przemyśleć wybór projektu domu energooszczędnego. Jego budowa może się początkowo okazać droższa niż tradycyjnego domu, jednak można na nią uzyskać dofinansowanie, a wydatki w trakcie użytkowania domu będą niższe. Jeśli weźmiesz to pod uwagę, może się okazać, że opłaci się wybudować dom przyjazny środowisku, jeśli tylko będziesz na bieżąco śledzić dostępne programy dotacyjne.

ZOBACZ WYBRANE Z KOLEKCJI Z500 PROJEKTY DOMÓW DLA OSZCZĘDNYCH

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak taniej wybudować dom i gdzie szukać dofinansowania?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem