Domy inteligentne wyrastają ostatnio jak grzyby po deszczu. Kuszą wieloma udogodnieniami i ekologicznymi rozwiązaniami. Czy rzeczywiście mają do zaoferowania tak liczne zalety, że ich budowa stanie się wkrótce standardem? A może to chwilowy trend, który niebawem przeminie? Przeczytaj, czym dokładnie charakteryzuje się dom inteligentny i czy warto zainwestować w taki budynek.
Czym jest dom inteligentny?
Dom inteligentny (smart home) oparty jest na działaniu inteligentnych systemów elektronicznych. Ich celem jest przede wszystkim zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania domowników, poprawa bezpieczeństwa, a także zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Tego rodzaju rozwiązania można zaplanować już na etapie projektu. Uwzględnienie schematu instalacji inteligentnego domu w projekcie architektonicznym jest też najbardziej efektywne.
Jeśli jednak nie pomyślałeś o tym odpowiednio wcześnie – nic straconego. Wybudowany już dom możesz w każdej chwili wyposażyć w odpowiednią elektronikę. Jest to więc rozwiązanie zarówno dla tych, którzy dopiero planują budowę, jak i tych, którzy chcą wprowadzić taki system do gotowego domu.
Co ważne, instalacja rozwiązań smart home nie wiąże się z dodatkowymi pozwoleniami – odpada więc stres związany ze śledzeniem przepisów czy załatwianiem kolejnych formalności.
Jak zarządzać domem inteligentnym?
Aby wygodnie sterować udogodnieniami w domu inteligentnym, niezbędna jest odpowiednio zintegrowana aplikacja mobilna. Dzięki niej możesz z łatwością nadzorować funkcje, takie jak:
oświetlenie,
temperatura w poszczególnych pomieszczeniach,
klimatyzacja i rekuperacja,
rolety, zasłony i żaluzje wewnętrzne/zewnętrzne w oknach,
sprzęt AGD i RTV,
alarm i kamery,
nawodnienie ogrodu,
brama wjazdowa i garażowa.
Właściwie wyposażony dom ,,reaguje’’ także na przykład w sytuacji zagrożenia pożarem czy włamaniem, kiedy wnętrze nadmiernie się wychłodzi lub na zewnątrz jest duże słońce itp. Inteligentny system jest dostosowany do nawyków mieszkańców i uruchamia się o preferowanych porach czy w określonych przez nich sytuacjach.
O co zadbać w domu inteligentnym?
Smart home to dom uniwersalny. W przeciwieństwie do rozwiązań domu pasywnego czy autonomicznego, systemy elektroniczne możesz wprowadzać na każdym etapie – nie tylko na poziomie projektu. Jeśli zdecydujesz się na inteligentne urządzenia, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań i wsparcia profesjonalnych firm, które specjalizują się w tego typu działaniach.
Każdy inwestor dostosowuje funkcje smart home do swoich potrzeb, dlatego też trudno wskazać jednorodne koszty. System można na bieżąco rozbudowywać i dodawać kolejne rozwiązania. Daje to opcję rozłożenia wydatków w czasie.
Czy domy inteligentne mają jakieś wady? Zdarza się, że powstają problemy z czytelnością aplikacji lub połączeniem sprzętów różnych firm, które nie współgrają ze sobą. Jeśli jednak zadbasz o istotne szczegóły wybranych rozwiązań, nie powinieneś mieć większych kłopotów z systemem inteligentnego domu.
Co powinieneś rozważyć?
Zwróć uwagę, aby wybrany system był kompatybilny z telefonami domowników i niezbyt skomplikowany - szczególnie, jeśli będą korzystać z niego osoby starsze.
Przemyśl także okablowanie, które powinno być dobrze rozplanowane, aby nie utrudniało funkcjonowania i nie psuło estetyki domu.
Korzystanie z inteligentnych systemów może okazać się trudne i niewygodne dla niektórych użytkowników. Osoby, które nie do końca radzą sobie z elektroniką, mogą czuć się zagubione w ilości możliwości, jakie daje smart home. Firma, która instaluje system, jest zwykle w stanie przeszkolić domowników z jego obsługi. Warto z tej możliwości skorzystać, by system Ci służył, a nie wywoływał frustrację.
Czy warto zainwestować w dom inteligentny?
Inteligentne domy stają się aktualnie kierunkiem rozwoju. Dają wygodę, komfort i kontrolę nad sprzętami domowymi.
Producenci urządzeń elektronicznych nadają swoim produktom możliwość zdalnego zarządzania. Dzięki temu pralka i suszarka mogą pracować, kiedy instalacja fotowoltaiczna ma największą wydajność, a odkurzający robot wtedy, kiedy nie ma nikogo w domu. Przygotowany wcześniej obiad odgrzeje się sam, podczas gdy dziecko wraca ze szkoły, a kamera, widząc właściwą tablicę rejestracyjną, automatycznie otworzy bramę.
To przyszłość, która dzieje się już dziś. Warto zainteresować się ideą domu inteligentnego na etapie zakupu projektu i poprawić komfort swojego życia oraz bezpieczeństwo całej rodziny.