Jak zbudować inteligentny dom? Projekt, technologie, pomysły

Jak zbudować inteligentny dom? Projekt, technologie, pomysły


Technologie, jakie możesz mieć u siebie

Na początek warto chyba odpowiedzieć na pytanie, czym jest inteligentny dom? Projektując budynek, architekci zawsze kierowali się potrzebami mieszkańców, dziś jednak mogą to zrobić na zupełnie nowym poziomie. Właśnie inteligentne technologie odpowiadają za większość takich rozwiązań. W skrócie chodzi o rozwiązania z zakresu:

  • oświetlenia,

  • temperatury,

  • wentylacji,

  • automatyki procesów (np. pranie, odkurzanie codziennie o 18:00),

  • czujniki (ruchu, drgań, dymu, czadu)

  • bezpieczeństwa (automatyczne zamykanie/otwieranie/blokowanie drzwi itp.)

Każdy z nas może wprowadzić do swojego domu pojedyncze rozwiązania tego typu. Niektóre są na tyle intuicyjne, że dosłownie mogą być obsługiwane przez dzieci – przykładem jest panel dotykowy do zmiany koloru światła w lampie w sypialni. Inne wymagają już nieco więcej wysiłku w trakcie montażu i obsługi, jak np. odkurzacz, któremu najpierw trzeba wyznaczyć strefę pracy. Do tego dochodzą asystenci głosowi, którzy mogą „zarządzać” systemami zależnie od tego, jaki zakres zadań im przydzielisz. Jak to wszystko połączyć w jedno? Odsyłamy do naszego wcześniejszego tekstu: Twój dom też może być inteligentny – poznaj możliwości na przykładzie projektu Z419.

Projekt inteligentnego domu – własny, na zamówienie, czy gotowy?

Te technologie cały czas się zmieniają, a większość z nich powstała właściwie w ciągu ostatniej dekady. Nic dziwnego, że do mieszkań dotychczas były wprowadzane raczej doraźnie – wraz z zakupem pojedynczego gadżetu czy remontem w kuchni czy salonie. Z czasem takie podejście może jednak rodzić osobny zestaw komplikacji, bo urządzenia interferują nawzajem ze sobą, dezaktualizują się lub trzeba je wymieniać. W związku z tym dziś już zdarza się, że Inwestor zamawia projekt inteligentnego domu w momencie, gdy dopiero planuje postawienie budynku. To kojarzyło się do niedawna ze światem milionerów, których zasłony co rano same się odsłaniają, a wanna zaczyna szykować kąpiel, zanim jeszcze wstaną z łóżka. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich lat takie możliwości stały się dostępne praktycznie dla każdego. Nie jest prawdą, że wymaga to zamówienia indywidualnego projektu inteligentnego domu od architekta. Można zamówić gotowy projekt i dobrać do niego projekt instalacji inteligentnego domu w PDF, która pozwoli na wprowadzenie wybranych funkcji. Ostatnio pojawiają się nawet projekty domów smart-ready, czyli takich, które nie mają z założenia żadnych inteligentnych rozwiązań, ale pozwalają je bardzo łatwo wprowadzić.

Jak wygląda projekt instalacji inteligentnego domu?

W pierwszej chwili cały koncept może brzmieć dość tajemniczo. Czy wystarczy wmontować inteligentne żarówki czy czujniki, by mieć inteligentny dom? A może chodzi o sterowanie za pomocą aplikacji lub korzystanie z wirtualnego asystenta? W rzeczywistości chodzi tu głównie o to, by fachowiec zaprojektował projekt instalacji elektrycznej inteligentnego domu, czyli koncepcję takiego rozmieszczenia systemów, by nie zakłócały nawzajem swojej pracy i wpisały się w ogólną koncepcję architektoniczną budynku. Projektanci mogą zaproponować konkretne rozwiązania (średnica kabli, rodzaj głośników itp.), co znacznie ułatwi Ci później pracę. Na stronie Z500.pl można zamówić projekt instalacji inteligentnego domu w PDF do każdego wybranego projektu domu.

Podsumowanie

Koncepcje z zakresu smart living można wprowadzać do domu pojedynczo. Najskuteczniejsze są jednak rozwiązania wpisane od początku w inteligentny dom. Projekt powinien je od razu uwzględniać, dzięki czemu później unikniesz kosztownych przeróbek. Obecnie technologie te są już na tyle dojrzałe, że można zdecydować się na konkretne urządzenia sterujące systemami w obrębie mieszkania i mieć pewność, że posłużą w perspektywie wielu lat.

Oceń artykuł
(
Ocen: 2
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak zbudować inteligentny dom? Projekt, technologie, pomysły"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Marekwoks
Mnie w tej chwili najbardziej interesuje zautomatyzowane zamykanie i otwieranie bram i drzwi, wiem że wiśniowski ma w ofercie takie produkty i są one polecane przez fachowców
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem