W Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno, a dzięki swojej innowacyjności i funkcjonalności już zyskuje coraz większą popularność. Brama teleskopowa. Jak działa i kiedy może okazać się strzałem w dziesiątkę?
Co to jest brama teleskopowa?
Brama Teleskopowa to nowoczesna forma zabezpieczenia wjazdu na posesję. Dla niektórych inwestorów może okazać się doskonałym – a niekiedy jedynym sensownym – rozwiązaniem. Wszystko dzięki niespotykanej dotąd konstrukcji i metodzie otwierania.
Najprościej ujmując, brama teleskopowa to rodzaj bariery – ogrodzenia, którego elementy są tak skonstruowane, aby mogły się swobodnie wysuwać lub składać. Działa podobnie jak antena w samochodzie czy inne urządzenia, np. drabiny, wędki, wysięgniki.
Jak działa brama teleskopowa?
Mechanizm bramy teleskopowej jest zbliżony do mechanizmu w bramie przesuwnej, jednak system ten otwiera się na zakładkę. Konstrukcję bramy stanowią zazwyczaj dwie lub trzy części dopasowane do szerokości światła wjazdu, które nachodzą na siebie przy otwieraniu.
Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu, brama teleskopowa raz na zawsze rozwiązuje kłopot z brakiem miejsca. Pełne otwarcie wjazdu do posesji zajmuje o wiele mniej miejsca niż wszystkie inne znane do tej pory systemy.
Rodzaje bram teleskopowych
Na rynku dostępne są różne rozmiary bram teleskopowych. Klienci mogą również wybierać wśród modeli zróżnicowanych stylistycznie.
Pod względem technologicznym bramy teleskopowe także nie są jednorodne:
- Brama samonośna wykorzystuje do działania przeciwwagę i zarezerwowana jest raczej do krótszych (do ok. 6 metrów) długości wjazdu.
- Brama szynowa opiera się na wózkach kołowych, które przesuwają ją po specjalnie skonstruowanych do tego szynach. Model szynowy stosuje się przy dłuższych, a co za tym idzie – cięższych – konstrukcjach.
Zalety bramy teleskopowej
Dlaczego warto zainwestować w bramę teleskopową?
- To przede wszystkim prawdziwy generator miejsca i optymalnego wykorzystania małej, ciasnej przestrzeni. Ze względu na ceny działek domy buduje się obecnie na mniejszej powierzchni, dlatego trzeba nią racjonalnie gospodarować. Dodatkowo wiele uliczek dojazdowych jest po prostu zbyt wąska, a nasze samochody – coraz większe.
- Brama teleskopowa doskonale sprawdza się tam, gdzie przed posesją jest niewiele miejsca, np. w domach szeregowych czy dwulokalowych – gdy ulokowani po bokach sąsiedzi zostawiają na froncie działki zaledwie kilka metrów dostępnej długości.
- Pojawia się wtedy wyzwanie – jak zagospodarować tak małą przestrzeń? Wyjściem z sytuacji jest całkowita rezygnacja z ogrodzenia. Rozwiązanie to, popularne w USA, nie cieszy się jednak w Polsce powodzeniem. W naszym kraju większość mieszkańców ceni prywatność.
- Lepszą opcją jest zastosowanie bramy teleskopowej, która sprawdzi się tam, gdzie tradycyjne bramy (przesuwne - otwierane w linii prostej wzdłuż ogrodzenia czy skrzydłowe, które podzielone na pół, rozwierają się niczym wrota) zajmują zbyt dużo miejsca.
Ograniczona przestrzeń to nie jedyne wskazanie do zamontowania bramy teleskopowej. Takie konstrukcje wyglądają po prostu ciekawie, są nowoczesne i niestandardowe. Dostrzegli to także architekci zieleni, którzy – szukając nowinek dla wymagających klientów – zaczęli wykorzystywać je nie tylko do wjazdów, lecz także w architekturze ogrodowej.
Ile kosztuje brama teleskopowa?
Aby brama teleskopowa mogła spełniać swoje zadania i zachować trwałość na lata, musi zostać wyprodukowana z odpowiedniej jakości materiałów. W związku z tym jej cena jest nieco wyższa od standardowych bram.
Koszt bramy teleskopowej to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Może on wzrosnąć w zależności od rozmiarów konstrukcji. Taka kwota wystarczy na zamówienie dobrej jakości bramy, na średnią szerokość wjazdu z wbudowanym napędem automatycznym, transportem we wskazane miejsce i montażem wykonanym przez wyspecjalizowanych fachowców.
Brama teleskopowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zakup bramy teleskopowej wiąże się z niemałą inwestycją, dlatego przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
- Przede wszystkim, jeśli problem braku miejsca Cię nie dotyczy lub nie traktujesz ogrodzenia jako elementu stylistycznego do stworzenia własnej wizji ogrodu, najprawdopodobniej brama teleskopowa nie jest dla Ciebie. Możesz wtedy zdecydować się na tańsze rozwiązanie.
- Jeśli jednak wybierzesz bramę teleskopową, nie porywaj się na jej samodzielny montaż. Technologia, na której opiera się taka brama wymaga doświadczenia i wiedzy technicznej. Najbezpieczniej jest skorzystać z usług fachowców, którzy zajmują się tym na co dzień.
- Istotne jest też, z czego wykonana będzie Twoja brama. Powinny to być wyłącznie dobrej jakości materiały – stal i aluminium. Jeśli inwestycja ma służyć przez lata, to konstrukcja musi zostać dodatkowo ocynkowana i pomalowana proszkowo. Uchroni ją to przed niepożądaną korozją, co w naszym klimacie jest istotne.
- Należy także zwrócić uwagę, jaki napęd do bramy proponuje wykonawca. Najbezpieczniej jest korzystać ze znanych i sprawdzonych producentów.
Gdzie kupić bramę teleskopową?
Bramę teleskopową najlepiej kupić w firmie, która kompleksowoobsłuży Twoją inwestycję – począwszy od wykonania po montaż. Sprawdź też, czy dane przedsiębiorstwo udziela gwarancji i jaki będzie czas naprawy, np. w sytuacji, kiedy brama się zatnie.
Wybierz sprzedawcę, który jest w stanie dopasować stylistykę i rozmiary bramy do potrzeb wynikających z położenia posesji. Profesjonalna firma to taka, która wykona bramę zgodnie z Twoimi wytycznymi. Najlepiej wystrzegać się w gotowych konstrukcji, które po zakupie mogą okazać się kompletnie niedopasowane do oczekiwań i wymiarów działki.
Brama teleskopowa – rozwiązanie wielu problemów
Bramy teleskopowe to coś, czego do niedawna nie było na naszym rynku. Wraz z nimi pojawił się świetny sposób na rozwiązanie problemów wąskich wjazdów, małych działek i niedopasowanych do wielkości obecnych aut uliczek osiedlowych. Innowacja, jaką produkt niesie ze sobą sprawia, że wiele osób, które do tej pory borykały się z problemem braku miejsca na wjeździe do posesji, może już spać spokojnie: mieć ogrodzoną, zamkniętą przestrzeń i jednocześnie miejsce do zaparkowania.