W kwietniu 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Poznaj jej zasady i sprawdź, czy musisz zrobić nowe świadectwo energetyczne.
Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków – cel zmian
W projekcie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków zostały wprowadzone zmiany korygujące istniejące mechanizmy w obszarze:
- sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej,
- protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji.
Zebrano je w ustawie z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane.
Celem nowych uregulowań jest dostosowanie polskich przepisów do wytycznych unijnych z dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Nowelizacja wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenia, czyli 27 kwietnia 2023 roku.
Zmiany w charakterystyce energetycznej budynków
Najistotniejsze zmiany w charakterystyce energetycznej budynków dotyczą:
- Przekazania przez osobę uprawnioną do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej zlecającemu sporządzenie świadectwa dokumentu, zarówno w dotychczasowej formie papierowej, jak i w formie elektronicznej, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej [art.1 pkt 3 (art. 5)].
- Uwzględnienia możliwości przekazania kopii świadectwa charakterystyki energetycznej w formie papierowej lub w formie wydruku w postaci elektronicznej właścicielowi części budynku bądź osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, bądź osobie, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego [art. 1 pkt 4 (art. 9 ust. 2)].
- Obowiązku właściciela lub zarządcy budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w którym są świadczone usługi dla ludności – umieszczania w widocznym miejscu w tym budynku kopii świadectwacharakterystyki energetycznej, które przekazano w postaci papierowej albo wydruk świadectwa charakterystyki energetycznej, które przekazano w postaci elektronicznej, z wyłączeniem zaleceń zawartych w tym świadectwie, o ile świadectwo dla tego budynku zostało sporządzone [art. 1 pkt 7 (art. 12)].
Świadectwo energetyczne – najczęściej zadawane pytania
Sporządzanie świadectw energetycznych budzi nierzadko wiele pytań i wątpliwości. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze z nich.
Co to jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który ma informować o jakości energetycznej budynku, czyli jego zapotrzebowaniu na energię wykorzystywaną do ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia. Informacje zawarte w świadectwie energetycznym trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Czym różni się świadectwo energetyczne od projektowanej charakterystyki energetycznej?
Świadectwo energetyczne budynku jest wystawiane po zakończeniu procesu budowlanego i stanowi ocenę wybudowanego obiektu. W jego przypadku dane nie są jedynie szacunkowe, a wynikają z precyzyjnych pomiarów.
Projektowana charakterystyka energetyczna jest natomiast dokumentem załączonym do projektu budowlanego i określa klasę energetyczną projektowanego budynku. W analizie takiej znajduje się zbiór danych i wskaźników dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania obiektu na energię niezbędną do jego ogrzania, działania wentylacji i klimatyzacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Charakterystyka stanowi podstawę do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne budynku jest ważne przez okres 10 lat. Jeśli jednak właściciel nieruchomości dokona jakichkolwiek zmian związanych z termomodernizacją czy remontem, np. wymieni okna czy zmieni rodzaj ogrzewania, będzie musiał ponownie ubiegać się o wydanie nowego świadectwa.
Kiedy świadectwo energetyczne jest wymagane?
Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe dla:
- każdego zawiadomienia o zakończonej budowie domu,
- budynku, który powstał przed 2009 rokiem i przejdzie modernizację,
- budynku, który zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży,
- budynku, który zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- budynku, który będzie wynajmowany.
Od czego zależy koszt przygotowania świadectwa energetycznego?
Cena świadectwa energetycznego może być uzależniona między innymi od:
- wielkości budynku i jego przeznaczenia,
- lokalizacji budynku,
- dostępności dokumentacji technicznej,
- zastosowanych instalacji,
- konstrukcji przegród zewnętrznych i wewnętrznych,
- stopnia skomplikowania bryły budynku.
Szacunkowy koszt przygotowania świadectwa energetycznego wynosi od 300 za lokal po kilka tys. za budynek.
Co powinno zawierać świadectwo energetyczne?
Zakres i formę świadectwa energetycznego określa właściwe rozporządzenie. Zgodnie z nim świadectwo powinno składać się z 6 części:
- Strony tytułowej, zawierającej: numer, typ budynku, adres i nazwę lub nazwiska właściciela, zintegrowaną charakterystykę energetyczną, klasę budynku, datę wydania i datę ważności, imię i nazwisko oraz numer licencji audytora energetycznego.
- Charakterystyki techniczno-użytkowej budynku, zawierającej: przeznaczenie budynku i rok oddania do użytkowania, liczbę kondygnacji, kubaturę ogółem, kubaturę i powierzchnię części ogrzewanej, rodzaj konstrukcji, rodzaj systemu ogrzewania i wentylacji, przygotowania c.w.u., klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej także oświetlenia, rysunki (rzut i przekrój) lub zdjęcia.
- Charakterystyki energetycznej budynku, zawierającej dane ilościowe i porównawcze zapotrzebowanie na energię do: ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, zapotrzebowania na energię elektryczną dla celów oświetlenia (tylko budynki użyteczności publicznej).
- Obliczeń zintegrowanej oceny energetycznej budynku.
- Uwag w sprawie możliwości zmniejszenia zużycia energii.
- Informacji o podstawach prawnych korzystania ze świadectwa energetycznego.
Kto może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzają osoby uprawnione, wpisane do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Rejestr ten prowadzony jest przez ministra właściwego do spraw budownictwa. Warto podkreślić, że certyfikat energetyczny musi wydawać projektant danego budynku.