Nowy standard energooszczędny WT 2021 dostępny w ofercie Z500

Zgodnie z Dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, przyjętą przez Parlament Europejski 18 maja 2010 r., do 2021 r. na terenie Unii Europejskiej wszystkie wznoszone budynki muszą spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na energię. Zmiany były wprowadzane zgodnie z zaplanowanymi etapami. Polska dostosowała swoje przepisy wewnętrzne do obowiązujących w całej Unii poprzez nowelizację ustawy „Prawo Budowlane”. Od 1 stycznia 2021 wprowadzono obostrzenia, których rezultatem będą coraz „cieplejsze”, a przez to bardziej ekologiczne domy w naszym kraju. Ostatnia faza zmian wymusiła na architektach, firmach budowlanych i inwestorach konieczność dostosowania samych projektów oraz zastosowanych technologii do osiągania żądanych parametrów.

Nowelizacja przepisów budowlanych od 2021 roku

– Co to w praktyce oznacza dla inwestora?
– Czy polskie budownictwo czeka rewolucja?
– Jak wybrać projekt zgodny z nowymi wymaganiami?
– Zapowiedzi zmian budzą wiele obaw. Czy jest to uzasadnione?
– Zmiany na przestrzeni ostatnich lat.
– Cel wprowadzania kolejnych zmian w prawie budowlanym.
– Co w praktyce oznaczają nowe przepisy?
– Bilans zysków i strat.
– Z500 zawsze krok przed zmianami.

Nowelizacje przepisów, o których mowa, były wprowadzane sukcesywnie i sam proces rozpoczął się już w 2014 roku. Zatem zmiana z WT 2017 na WT 2021 nie jest rewolucyjna i stanowi jedynie konieczne, ewolucyjne rozwinięcie dotychczasowych regulacji. Najważniejsze parametry zmieniały się, jak przedstawiono w tabeli poniżej:

Etapy zmian

Współczynnik EP (zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną)1

U – przenikalność cieplna dachu
[W/(m2*K)]

U – przenikalność cieplna ścian zewnętrznych
[W/(m2*K)]

U – przenikalność cieplna podłóg
[W/(m2*K)]

1 stycznia 2014 roku

120 kWh/m2*rok

0,20

0,25

0,3

1 stycznia 2017 roku

95 kWh/m2*rok

0,18

0,23

0,3

1 stycznia 2021 roku

70 kWh/m2*rok

0,15

0,20

0,3

1 Wskaźnik ten określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystaną do ogrzania budynku, ogrzania wody, do wentylacji, chłodzenia, czy oświetlenia.

Jak widać, dla projektów domów jednorodzinnych po 1 stycznia 2021 r. wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może być większa niż 70 kWh/(m2*rok). Nowo budowane domy mają być zatem bardziej energooszczędne. Głównym celem wprowadzanych zmian jest poprawa komfortu życia mieszkańców, dbałość o środowisko, w efekcie końcowym – znaczące obniżenie kosztów utrzymania użytkowanego domu.

Mariusz Dębski – Dyrektor ds. Rozwoju Z500 podkreśla: To nie unijne prawo, ale zdrowy rozsądek i przeprowadzone z kalkulatorem w ręku chłodne zestawienie przyszłych wydatków eksploatacyjnych wskazują na konieczność wprowadzania zmian. W wymarzonym domu ma być cieplej, bardziej komfortowo i – co najważniejsze – w efekcie długoterminowym ma być znacznie taniej niż dotychczas.

Dla branży architektonicznej planowane zmiany oznaczały, że we wszystkich firmach oferujących na rynku swoje projekty powstał obowiązek dostosowania istniejącej oraz nowo powstałej dokumentacji do zaktualizowanych przepisów. Nowe wymogi to szczególne wyzwanie dla projektantów, gdyż zmianie musi ulec cały zespół elementów – od rozwiązań konstrukcyjnych począwszy, poprzez efektywniejszą izolację cieplną, odpowiednią stolarkę drzwiową i okienną, aż po nowoczesne technologie instalacyjne. Nie bez znaczenia pozostaje także przemyślane na etapie zakupu, usytuowanie samego budynku na istniejącej lub planowanej do zakupu działce.

Nowelizacja prawa wymusiła duże zmiany nie tylko w samej branży architektonicznej, lecz również w branży budowlanej i instalatorskiej. Wymóg oszczędzania energii i dbania o środowisko powoduje konieczność stosowania jedynie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych. Stąd większe zainteresowanie wszelkimi nowinkami pojawiającymi się na rynku – rekuperacją, pompami ciepła, ogrzewaniem podłogowym. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, rośnie także popularność ogniw fotowoltaicznych oraz paneli grzewczych CO.

Standard WT 2021 obowiązuje inwestorów, którzy składają wnioski o pozwolenie na budowę lub dokonują jej zgłoszenia w 2021 roku i później. Warunki techniczne nowego standardu energetycznego będą musiały spełniać także budynki rozbudowywane lub modernizowane.

Jaki jest bilans zysków i strat w świetle zaostrzonych przepisów?

Jeśli rozpatrujemy samą decyzję o budowie domu, nie można przemilczeć kwestii całkowitych kosztów realizacji. Należy przyjąć za pewnik, że będą one wyższe niż dotychczas, gdyż zmiana warunków technicznych wiąże się z zastosowaniem bardziej energooszczędnych, droższych materiałów. Ustawodawca uzasadnia zmiany przepisów „bezcennym” kryterium, jakim jest ekologia, ale dla każdego inwestora równie ważna jest zasada minimalizowania codziennych wydatków. Zaostrzone przepisy mają skłaniać do budowania lepszych domów, na przestrzeni lat użytkowania opłaci się to przede wszystkim ich właścicielom. Główna zasada: cała poniesiona inwestycja ma się zwrócić w ciągu kilku, kilkunastu lat poprzez oszczędności na poziomie 1000/2000 złotych rocznie.

Jeśli chodzi o wzrost kosztów materiałów budowlanych, to dla domu o powierzchni około 150 m. kw. szacuje się, że wzrosły one o niecałe 15 tysięcy złotych. Na tę kwotę składają się różnice w kosztach: izolacji ścian, izolacji dachu, okien pionowych, okien dachowych oraz drzwi zewnętrznych, które dla WT 2021 powinny mieć lesze parametry cieplne. Wyceny prac wykonawczych przy użyciu materiałów o tych parametrach będą podobne, więc nie zwiększą one kosztu ogólnego budowy. Do tej różnicy należy natomiast doliczyć większy nieco koszt projektu domu.

Współczynnik przenikania ciepła przez przegrody U [W/(m2K)].

Co się zmieniło w projekcie Z500 zaktualizowanym do WT2021?

Architektura: Zastosowanie grubszej izolacji w dachach, na ścianach i podłogach, aby uzyskać lepsze współczynniki U. Wykorzystanie bardziej energooszczędnej stolarki drzwiowej i okiennej. Likwidacja mostków cieplnych. Zastąpienie kominków biokominkami (w większości przypadków). Z uwagi na zastosowanie rekuperacji wysokości w świetle kondygnacji będą zwiększone (poddasza użytkowe - wyższe ścianki kolankowe). Dodane dodatkowe detale projektowe, uwzględniające nowe wymagania oraz szczegółowo opisujące nowe, bardziej energooszczędne rozwiązania.

Konstrukcja: Całkowicie nowa konstrukcja uwzględniająca nowe standardy projektowe, czyli Eurokody – zestaw norm europejskich, które określają zasady projektowania i wykonywania konstrukcji budowlanych oraz sposoby weryfikacji cech wyrobów budowlanych o znaczeniu konstrukcyjnym, obowiązujący w państwach członkowskich Unii Europejskiej na podstawie Dokumentu Harmonizacyjnego. Dostosowanie do nowych warunków i dodatkowych obciążeń, jak na przykład kolektory słoneczne.

Ogrzewanie: Nowe instalacje grzewcze, zależne od wielkości domu, np. pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe albo piec na gaz i kolektory słoneczne oraz zawsze dodatkowo rekuperacja. Nowa charakterystyka ekologiczna budynku oraz analiza możliwości wykorzystania alternatywnych systemów zaopatrzenia w energię i ciepło.

Elektryczność: Instalacje zaprojektowane na nowo, z uwzględnieniem nowych systemów energooszczędnych, które klient będzie mógł zaplanować, np.: dodatkowej klimatyzacji, paneli słonecznych.

Wydruk: Nowy standard druku dokumentacji, na większych arkuszach z bardzo wysoką precyzją. Technologia Océ DirectPress® odpowiada za niezmiennie wysoką jakość druku i znakomite pasowanie rysunków.

Projekty Z500 są kompleksowo dostosowane do zmian

Obecnie wszystkie nasze projekty wydajemy w standardzie WT2021, a klienci nie muszą podejmować żadnych dodatkowych kroków w związku z niedawnymi zmianami prawa. Dokumentacja każdego wysyłanego do klienta projektu WT2021 zawiera odpowiednie aktualizacje i nowe obliczenia. Zwracamy uwagę, że nie wszystkie firmy, które sprzedają projekty, działają podobnie. Niektóre dołączają do starej dokumentacji wykaz zalecanych zmian dotyczących materiałów czy innych rozwiązań, które bez ponownego przeliczenia konstrukcji projektu przez uprawnionego architekta mogą powodować problemy na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, podczas wyceny lub realizacji przez wykonawców, a gotowy dom może nie spełniać odpowiednich standardów energooszczędnych. Dlatego ważne jest, aby kupić projekt zgodny z aktualnymi przepisami.

Wybierz standard WT2021 aby Twój dom spełniał najwyższe standardy energooszczędności i dzięki temu miał większą wartość. Lepsze parametry energooszczędne domu oznaczają także niższe opłaty eksploatacyjne, dzięki czemu koszty inwestycji powinny zwrócić się w ciągu kilku, kilkunastu lat. Dzięki nowym standardom zbudujesz ekologiczny dom o znacznie większym komforcie cieplnym – chłodny latem i ciepły zimą, a także przyczynisz się do ochrony środowiska w swoim otoczeniu.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW W STANDARDZIE WT2021!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Nowy standard energooszczędny WT 2021 dostępny w ofercie Z500"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
 
Artur
W grudniu kupiłem projekt domu. Nie było wówczas możliwości wyboru standardu wt 2021. Czy jest możliwość dokupienia do mojej wersji projektu materiałów do standardu wt 2021?

Obsługa klienta


Do Artur : Witam
Prosimy o kontakt telefoniczny postaramy się coś zaradzić w tej sytuacji.
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem