GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z AŻ 23% RABATEM! INSTALACJE, GARAŻE I WIATY 50% TANIEJ! WYKORZYSTAJ OSTANIĄ SZANSĘ I OSZCZĘDŹ NAWET 8000 I WIĘCEJ!
GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z AŻ 23% RABATEM INSTALACJE, GARAŻE I WIATY 50% TANIEJ! WYKORZYSTAJ OSTATNIĄ SZANSĘ!
Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Nowy standard energooszczędny WT 2021 dostępny w ofercie Z500

18 maja 2010 r. Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z tymi regulacjami do 2021 r. na terenie Unii Europejskiej wszystkie wznoszone budynki mają spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na energię. Zmiany są wprowadzane zgodnie z zaplanowanymi etapami. W wyniku takiego rozporządzenia Polska, jako kraj unijny, musi dostosować swoje przepisy wewnętrzne do obowiązujących w całej Unii. Z dniem 01.01.2021 ustawa „Prawo Budowlane” zostaje po raz kolejny tak znowelizowana, aby osiągnąć pożądane w kolejnym etapie wskaźniki. Ustawodawca wprowadza obostrzenia, zmierzając do rezultatów, w których nasze domy będą coraz „cieplejsze”, a przez to bardziej ekologiczne. Kolejna faza zmian wymusza na architektach, firmach budowlanych, inwestorach konieczność dostosowania samych projektów oraz zastosowanych technologii do osiągania zadanych parametrów.

Nowelizacja przepisów od 2021 roku

– Co to w praktyce oznacza dla inwestora?
– Czy polskie budownictwo czeka rewolucja?
– Jak wybrać projekt zgodny z nowymi wymaganiami?
– Zapowiedzi zmian budzą wiele obaw. Czy jest to uzasadnione?
– Zmiany na przestrzeni ostatnich lat
– Cel wprowadzania kolejnych zmian w prawie budowlanym
– Co w praktyce oznaczają nowe przepisy?
– Bilans zysków i strat
– Z500 zawsze krok przed zmianami

Zmiany, o których mowa, w swoim założeniu są wprowadzane sukcesywnie i sam proces rozpoczął się już w 2014 roku. Zatem zmiana z WT 2017 na WT 2021 nie jest rewolucyjna i stanowi jedynie konieczne, ewolucyjne rozwinięcie dotychczasowych przepisów. Najważniejsze parametry zmieniają się, jak przedstawiono w tabeli poniżej:

Etapy zmian

Współczynnik EP (zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną)1

U – przenikalność cieplna dachu
[W/(m2*K)]

U – przenikalność cieplna ścian zewnętrznych
[W/(m2*K)]

U – przenikalność cieplna podłóg
[W/(m2*K)]

1 stycznia 2014 roku

120 kWh/m2*rok

0,20

0,25

0,3

1 stycznia 2017 roku

95 kWh/m2*rok

0,18

0,23

0,3

1 stycznia 2021 roku

70 kWh/m2*rok

0,15

0,20

0,3

1 Wskaźnik ten określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystaną do ogrzania budynku, ogrzania wody, do wentylacji, chłodzenia, czy oświetlenia.

Jak widać, dla projektów domów jednorodzinnych po 1 stycznia 2021 r. wartość wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może być większy niż 70 kWh/(m2*rok). Nowo budowane domy mają być zatem bardziej energooszczędne. Głównym celem wprowadzanych zmian jest poprawa komfortu życia mieszkańców, dbałość o środowisko, w efekcie końcowym - znaczące obniżenie kosztów utrzymania użytkowanego domu.

Mariusz Dębski – Dyrektor ds. Rozwoju Z500 podkreśla: : To nie unijne prawo, ale zdrowy rozsądek i przeprowadzone z kalkulatorem w ręku chłodne zestawienie przyszłych wydatków eksploatacyjnych wskazują na konieczność wprowadzania zmian. W wymarzonym domu ma być cieplej, bardziej komfortowo i – co najważniejsze – w efekcie długoterminowym ma być znacznie taniej niż dotychczas.

Dla branży architektonicznej planowane zmiany oznaczają, że we wszystkich firmach oferujących na rynku swoje projekty powstaje obowiązek dostosowania istniejącej oraz nowo powstałej dokumentacji do zaktualizowanych przepisów. Nowe wymogi to szczególne wyzwanie dla projektantów, gdyż zmianie musi ulec cały zespół czynników – od rozwiązań konstrukcyjnych począwszy, poprzez efektywniejszą izolację cieplną, odpowiednią stolarkę drzwiową i okienną, aż po nowoczesne technologie instalacyjne. Nie bez znaczenia pozostaje także przemyślane na etapie zakupu, usytuowanie samego budynku na istniejącej lub planowanej do zakupu działce.

Nowelizacja prawa wymusza duże zmiany nie tylko w samej branży architektonicznej, lecz również w branży budowlanej i instalatorskiej. Wymóg oszczędzania energii i dbania o środowisko powoduje konieczność stosowania jedynie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych. Stąd większe zainteresowanie wszelkimi nowinkami pojawiającymi się na rynku – rekuperacją, pompami ciepła, ogrzewaniem podłogowym. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, rośnie także popularność ogniw fotowoltaicznych oraz paneli grzewczych CO.

Standard WT 2021 będzie bezwzględnie obowiązywał inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Każdy stworzony według starych wymagań niezrealizowany projekt, czyli taki, dla którego nie sfinalizowano formalności, będzie musiał być dostosowany do nowych wytycznych. Warunki techniczne nowego standardu energetycznego będą musiały spełniać także budynki rozbudowywane lub modernizowane.

Jaki jest bilans zysków i strat w świetle zaostrzonych przepisów?

Jeśli rozpatrujemy samą decyzję o budowie domu, nie można przemilczeć kwestii całkowitych kosztów realizacji. Należy przyjąć za pewnik, że będą one wyższe niż dotychczas, gdyż zmiana warunków technicznych wiąże się z zastosowaniem bardziej energooszczędnych, droższych materiałów. Ustawodawca uzasadnia zmiany przepisów „bezcennym” kryterium, jakim jest ekologia, ale dla każdego inwestora równie ważna jest zasada minimalizowania codziennych wydatków. To właśnie te „ostrzejsze” przepisy mają skłaniać do budowania lepszych domów, na przestrzeni lat użytkowania opłaci się przede wszystkim ich właścicielom. Główna zasada: cała poniesiona inwestycja ma się zwrócić w ciągu kilku, kilkunastu lat poprzez oszczędności na poziomie 1000/2000 złotych rocznie.

Jeśli chodzi o wzrost kosztów materiałów budowlanych, to dla domu o powierzchni około 150 m. kw. szacuje się, że wzrosną one o niecałe 15 tysięcy złotych. Na tę kwotę składają się różnice w kosztach: izolacji ścian, izolacji dachu, okien pionowych, okien dachowych oraz drzwi zewnętrznych, które dla WT 2021 powinny mieć lesze parametry cieplne. Koszty prac wykonawczych przy użyciu materiałów o tych parametrach będą podobne, więc nie zwiększą one kosztu ogólnego budowy. Do tej różnicy należy natomiast doliczyć większy nieco koszt projektu domu.

Współczynnik przenikania ciepła przez przegrody U [W/(m2K)].

Co się zmieni w projekcie Z500 zaktualizowanym do WT2021?

Architektura: Zastosowanie grubszej izolacji na dachy, ściany i podłogi, aby uzyskać lepszy współczynnik U. Wykorzystanie bardziej energooszczędnej stolarki drzwiowej i okiennej. Likwidacja mostków cieplnych. Zastąpienie kominków biokominkami (w większości przypadków). Dodatkowe detale projektowe, uwzględniające nowe wymagania oraz szczegółowo opisujące nowe, bardziej energooszczędne rozwiązania.

Konstrukcja: Całkowicie nowa konstrukcja uwzględniająca nowe standardy projektowe, czyli Eurokody – zestaw norm europejskich, które określają zasady projektowania i wykonywania konstrukcji budowlanych oraz sposoby weryfikacji cech wyrobów budowlanych o znaczeniu konstrukcyjnym, obowiązujący w państwach członkowskich Unii Europejskiej na podstawie Dokumentu Harmonizacyjnego. Dostosowanie do nowych warunków i dodatkowych obciążeń, jak na przykład kolektory słoneczne.

Ogrzewanie: Nowe instalacje grzewcze, zależne od wielkości domu, np. pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe albo piec na gaz i kolektory słoneczne oraz zawsze dodatkowo rekuperacja. Nowa charakterystyka ekologiczna budynku oraz analiza możliwości wykorzystania alternatywnych systemów zaopatrzenia w energię i ciepło.

Elektryczność: Instalacje zaprojektowane na nowo, z uwzględnieniem nowych systemów energooszczędnych, które klient będzie mógł zaplanować, np.: dodatkowej klimatyzacji, paneli słonecznych.

Wydruk: Nowy standard druku dokumentacji, na większych arkuszach z bardzo wysoką precyzją. Technologia Océ DirectPress® odpowiada za niezmiennie wysoką jakość druku i znakomite pasowanie rysunków.

Rachunek jest prosty, ale każdy musi go zrobić sam. Z500 daje wybór.

Projekty Z500 od wielu lat uwzględniają troskę o środowisko naturalne, a w rezultacie zastosowanych w nich rozwiązań – „dbają” także o kieszeń inwestora. Wyprzedzamy trendy i jako pionierzy na polskim rynku od dawna stosujemy we wszystkich swoich produktach zasady ekologii i oszczędności. Nasze projekty już od 2014 roku spełniają wymagane prawem normy budowlane w zakresie dbałości o energooszczędność, a co najważniejsze, uwzględniają także nadchodzące zmiany.

Ponieważ wiemy, że każdy klient ma inne warunki i potrzeby i każdy inaczej podchodzi do budowy nowego domu, jako pierwsza i jedyna wiodąca pracownia architektoniczna w Polsce oferujemy możliwość wyboru standardu energetycznego. Podczas gdy inne pracownie sprzedają tylko wersje WT 2017 i jeśli ktoś życzy sobie aktualizację, musi poczekać do następnego roku, albo przeciwnie – oferują projekty tylko w standardzie WT 2021 i wymuszają na klientach ponoszenie wyższych kosztów. My dajemy wybór!

Wybierz standard WT2017 jeśli planujesz budowę domu jeszcze w 2020 roku i jeśli zależy Ci na niższych kosztach budowy, w tym na zakupie tańszych materiałów budowlanych. Na pewno będziesz mógł liczyć na promocje i wyprzedaże, szczególnie materiałów izolacyjnych stosowanych w realizacjach zgodnych z wymogami WT 2017. Projekty Z500 w dotychczas obowiązującym standardzie są też tańsze, niż w nowym.

Wybierz standard WT2021 jeśli planujesz budowę domu w roku 2021 lub budujesz już w 2020, ale chcesz, aby Twój dom spełniał najwyższe standardy energooszczędności i dzięki temu miał większą wartość. Lepsze parametry energooszczędne domu oznaczają także niższe opłaty eksploatacyjne, dzięki czemu koszty inwestycji powinny zwrócić się w ciągu kilku, kilkunastu lat. Dzięki nowym standardom zbudujesz ekologiczny dom o znacznie większym komforcie cieplnym – chłodny latem i ciepły zimą, a także przyczynisz się do ochrony środowiska w swoim otoczeniu.

ZOBACZ OFERTĘ I ZDECYDUJ, KTÓRY WARIANT WYBIERASZ DODAJĄC SWÓJ PROJEKT DO KOSZYKA!

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
|
lub
|
podpisz się
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem