Wady i zalety domów parterowych

Wady i zalety domów parterowych

Z roku na rok domy parterowe zyskują coraz większe zainteresowanie. Rozważa je wielu inwestorów szukających wygodnych, efektownych i niedrogich gotowych projektów domów. Jednak oprócz masy korzyści, jednokondygnacyjne budynki mają również kilka minusów. Jakie są wady i zalety domów parterowych? Zebraliśmy je wszystkie w tym artykule.

Dom parterowy – brak schodów

Wiele osób wybierze dom parterowy ze względu na brak schodów. Nie zajmują one powierzchni mieszkalnej, więc można zyskać dodatkowe metry do zagospodarowania. Pod tym kątem to zdecydowany plus, choć zwolennicy domów wielokondygnacyjnych umieściliby pod stopniami schowek lub regały. Nie dla wszystkich jest to jednak satysfakcjonująca opcja. 

Domy parterowe są doskonałą propozycją dla rodzin z małymi dziećmi. Nie ma ryzyka, że najmłodsi spadną ze schodów lub też zaczną się wspinać po stopniach bez nadzoru. Mimo że na rynku dostępne są gadżety zabezpieczające schody, to jednak mogą być nieskuteczne, a w domu parterowym nie są w ogóle potrzebne. Ponadto rodzicom łatwiej zapewnić opiekę i sprawować częściową kontrolę, gdy wszyscy domownicy znajdują się na tej samej kondygnacji. Nie trzeba biec do dziecka do sypialni na górze – można mieć je na oku, nawet spędzając czas w salonie.

Jednokondygnacyjne domy docenią osoby z ograniczoną zdolnością ruchową, m.in. seniorzy lub niepełnosprawni. Dla nich nawet kilka stopni stanowi barierę architektoniczną. Jeśli jesteśmy młodzi i pełni sił, to wybierając projekt domu, warto pomyśleć o ewentualnych potrzebach pojawiających się z wiekiem. Dodatkowym plusem jest łatwiejsze sprzątanie – nie trzeba przemieszczać się między piętrami.

Dom parterowy i układ pomieszczeń

Bez wątpienia brak schodów w domu parterowym jest ogromną zaletą. Co jednak z funkcjonalnością układu pomieszczeń? Zacznijmy od wad: dom parterowy trudno zaplanować tak, by wszystkie pomieszczenia miały równy dostęp do światła naturalnego. Trzeba liczyć się z tym, że centralne wnętrza mogą być słabo nasłonecznione, a niektóre, jak np. łazienka, pozbawione okien.

Kolejnym aspektem jest liczba korytarzy i przedsionków, które muszą zapewnić sprawny ciąg komunikacyjny. Niestety, pochłaniają sporą część powierzchni, tworzą niekiedy skomplikowany labirynt i nie zawsze są dobrze nasłonecznione. Z drugiej strony korytarze dają zupełnie nowe pole do aranżacji. Budynek może składać się z kilku brył połączonych efektownymi przejściami i korytarzami z przeszkleniami. Takie rozwiązanie zapewnia wszystkim pomieszczeniom duży dostęp do naturalnego światła. Same korytarze nierzadko służą również jako mała, domowa galeria ze zdjęciami domowników.

Projekty domów często uwzględniają dwie łazienki, a w przypadku domu parterowego potrzebna jest dodatkowa instalacja. W domu piętrowym instalacja idzie w pionie i łazienki mogą znajdować się jedna pod drugą. Jednak to, czego nie daje dom piętrowy, to dostęp do ogrodu z każdego pomieszczenia (lub przynajmniej z większości).

Dach domu parterowego

Konstrukcja domu parterowego rozciąga się na boki, a nie do góry i z tego powodu dach musi być równie szeroki. Wymaga on bardziej rozbudowanej więźby dachowej, stropu, solidniejszych wzmocnień oraz oznacza również większą powierzchnię do wyizolowania i ocieplenia. Budowa dachu w domu parterowym pociąga za sobą wyższe koszty robocizny i zakupów większej ilości materiałów budowlanych niż w przypadku domu piętrowego.

Wydatki na budowę dachu domu parterowego stanowią wadę tego typu projektów. Mimo wszystko, w ogólnym rozliczeniu koszty za całą realizację często są mniejsze w stosunku do budowy domu piętrowego. Zwłaszcza gdy projekt zakłada niewielki metraż, ok. 120-150m2, bądź nawet mniejsze. Odpada również kilka innych elementów, takich jak schody czy też okna dachowe (często droższe od zwykłych).

Działka pod budowę domu parterowego

Z powodu rozległej powierzchni, dom parterowy wymaga dużej działki. Szczególnie spore projekty liczące nawet 200 m2. Może to być problematyczne przy zakupie gruntu pod budowę, zwłaszcza gdy zależy nam na bliskiej odległości od miasta. Rozległa działka to również większy wydatek. Budynki piętrowe lub domy z poddaszem użytkowym często mają mniejszą powierzchnię, wznoszą się w górę i łatwiej wybudować je na niewielkim terenie na przedmieściach. Jednokondygnacyjne budowle nie sprawdzą się również jako domy na skarpie, ponieważ nie są przystosowane do nierównej nawierzchni.

Koszty budowy domu parterowego

Czy dom parterowy jest tani w wykonaniu? Są aspekty pozwalające zaoszczędzić nieco środków, ale pewne elementy konstrukcji wymagają większego nakładu finansowego niż w przypadku domu piętrowego. Ostateczne koszty zależą również od rodzaju projektu, typu materiałów bądź technologii budowlanych. Z całą pewnością dużo droższe będą fundamenty domu parterowego, ponieważ muszą mieć dużą powierzchnię.

Kolejny znaczący wydatek stanowi zakup i montaż rur instalacyjnych – często kuchnia oraz łazienka są oddalone od siebie i trzeba rozsądnie zaplanować przyłącza. Sporo pieniędzy pochłonie również dach bądź przeszklenia mające doświetlić pomieszczenia. Można za to zaoszczędzić na wykonaniu schodów, ścian i stropów nad parterem oraz oknach dachowych, a także na wykończeniu elewacji.

Liczymy nie tylko pieniądze, ale i czas – budowa domu parterowego jest szybka, ponieważ nie wymaga tworzenia konstrukcji niezbędnych w domu piętrowym, np. pięter. Tym samym realizacja piętrówki jest łatwiejsza i zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. W tej kwestii dom parterowy wygrywa z domem piętrowym. 

Porównując finansowe aspekty domu parterowego i piętrowego, należy uwzględnić koszty eksploatacji. Dom parterowy łatwiej i taniej ogrzać niż domy wielokondygnacyjne. Zimą często piętra są chłodniejsze niż dół, natomiast latem szybciej się nagrzewają. Koszty ogrzewania lub ochładzania tym samym rosną.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Wady i zalety domów parterowych"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem