Prościej się nie da: dom z paczki – koszty, technologia, metraż

Prościej się nie da: dom z paczki – koszty, technologia, metraż


Dom z paczki do samodzielnego montażu?

Co to właściwie znaczy dom z paczki? Tak jak kiedyś bloki z wielkiej płyty, tak dziś coraz więcej domów powstaje w technologii szkieletowej. Pojawiają się nawet jeszcze bardziej nowatorskie rozwiązania, jak Eneroo, czyli gotowe moduły, które pozwalają uzyskać w pełni ocieplony i zabezpieczony dom z paczki pod klucz. Tylko na czym to właściwie polega?

Oczywiście nazwa takiego budownictwa to pewne uproszczenie. Nie jest tak, że swój domek możemy samodzielnie złożyć jak z klocków. Niektóre domy z paczki przybywają na plac budowy w formie gotowych ścian, które za pomocą dźwigu ustawiane są na miejsce. Inne składają się z mniejszych modułów. Wówczas można zmontować go samemu z ekipą i jest to na pewno tańsze i prostsze, niż budowa od podstaw. W przypadku szkieletu drewnianego otrzymujemy gotowe, wyfrezowane i oznaczone elementy. Domy z paczki Eneroo to moduły ścienne do połączenia.

Dom z paczki Kawiński

Z kolei domek z paczki Kawiński to pomysł polskiego inżyniera Aleksandra Kawińskiego. Kosztuje tylko 50 tys. zł i może być stawiany bez pozwolenia na budowę – bo nie jest na stałe zamocowany na fundamentach, lecz na podstawie w formie przenośnego tarasu. To coś podobnego do modnych na Zachodzie Europy domów modułowych, z tym że dom z paczki Kawiński faktycznie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych (a nie ponad 100 czy 200 tys. zł, jak często okazuje się w przypadku mobilnych domów, jakie widujemy w magazynach wnętrzarskich).

Ile kosztuje dom z paczki?

Dużym plusem jest to, że kupujesz od razu gotowy dom, a nie sam projekt. W związku z tym widzisz od razu, ile kosztuje dom z paczki. Nie czekają Cię też niespodzianki cenowe, z jakimi liczyć się musi ktoś, kto dokupuje materiały na przestrzeni kilku miesięcy. Sprawdźmy koszt domu z paczki na podstawie projektów z serwisu Z500.pl:

Jeśli podzielimy podane przez projektantów ceny przez metraż opisanych domów, to okaże się, że w przypadku domu z paczki cena m2 wynosi zaledwie ok. 1800 – 2300 zł, czyli znacznie mniej, niż przeciętny koszt budowy metra kwadratowego domu w tradycyjnej technologii (na lipiec 2022 jest to ok. 2750 zł). Jak widać, mikrodom z paczki może być świetnym pomysłem na to, jak tanio wybudować mały dom parterowy. W Polsce już stoją letniskowe domy z paczki 25m2, które kosztowały inwestorów zaledwie 50 tys. zł – jak wspomniane projekty inżyniera Kawińskiego.

Ponieważ na wstępie trzeba tu czasem ponieść koszty jak w przypadku zakupu domu od dewelopera, wielu dostawców udostępnia dom z paczki na raty. Warto zwrócić uwagę, że liczba niezbędnych formalności dodatkowo maleje w przypadku domów o powierzchni do 70m2, które można stawiać bez pozwolenia, a także jeszcze prostszych w budowie domów z paczki 35m2.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Prościej się nie da: dom z paczki – koszty, technologia, metraż"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem