Z uwagi na chwilową awarię infolinii prosimy o kontakt e-mail lub pod numer telefonu 532 566 745

Zmiana warunków technicznych od 1 stycznia 2021

W związku z przyjęciem Dyrektywy Europejskiej dla Państw Członkowskich od 1 stycznia 2021 ulegają zmianie przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków.

Dla WSZYSTKICH INWESTORÓW występujących o pozwolenie na budowę zaczynają obowiązywać zmienione przepisy dotyczące warunków zapotrzebowania budynków na energię, w skrócie nazwane WT2021.

Dbając o wysoką jakość i standard obsługi, Z500 jest już gotowe na powyższe zmiany i możecie Państwo obecnie zakupić dwie różne wersje wybranego dla siebie projektu:

- w standardzie dotychczas obowiązującym (WT2017) dla osób, które dokumentacje będą składać do31.12.2020

- w standardzie obowiązującym od 1 stycznia (WT2021) dla tych, którzy o niezbędne pozwolenia będą występować po 01.01.2021.

Na czym polega zmiana przepisów?

Znowelizowane rozporządzenie zobowiązuje wszystkich członków Unii Europejskiej do dbania o ograniczanie zużycia energii poprzez wprowadzanie do projektów domów niezbędnych modyfikacji, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię. Z tego względu, każdy nowo powstały budynek musi co najmniej spełniać minimalne wymagania określone w przepisie WT2021. W innym przypadku kontrola urzędnicza może odrzucić wniosek o pozwolenie oraz inspekcja powykonawcza może nie dokonać odbioru technicznego.

Jakie elementy projektu ulegają zmianie – nowy standard WT2021 „versus” obecnie wymagany WT2017?

Redukcja zapotrzebowania nowych domów w energię pierwotną.

EP to parametr, który określa roczną potrzebną ilość energii do zaspokojenia potrzeb użytkowników. Aktualna wartość wynosi 95 kWh/m2/rok. od 01.01.2021 wartość nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok.

Poprawa energooszczędności wszystkich elementów konstrukcyjnych, okien oraz przegród zewnętrznych.

Zmianie ulega współczynnik przenikania ciepła, oznaczanego symbolem „U”. Przepisy WT2021 nakładają obowiązek zastosowania bardziej energooszczędnych rozwiązań technologicznych. Dotyczą one głównie przegród zewnętrznych, takich jak ściany i stropy, które w tym standardzie powinny być „grubsze”, aby zapewnić skuteczną termoizolacyjność ścian. Wartość współczynnika „U” dla zastosowanych od 2021 r ścian może osiągnąć maksymalnie U= 0,2 W/m²K, a dla okien zwykłych nie może przekroczyć 0,9 W/m²K, natomiast dla okien dachowych 1,1 W/m²K.

Zastosowanie urządzeń i instalacji wykorzystującej energię odnawialną w procesie zaopatrzenia w energię domu.

Zaostrzenie przepisów od 01.01.2021 ma bezpośrednie przełożenie na wybór źródła ogrzewania domu. Dobrze dobrane i zastosowane w procesie budowy domu urządzenia będą przesądzać czy nasz budynek spełni wymagania stawiane od stycznia 2021 roku.

Jak uzyskaliśmy zamierzony rezultat?

Zmiany w Projektach Z500 WT2021

Firma Z500 w pełni wykorzystuje wiedzę i doświadczenie swoich Architektów, Branżystów i Konstruktorów, zatem niezbędne zmiany techniczne mają swoje odzwierciedlenie w każdej dokumentacji. Pracownicy zawsze stosują najnowsze technologie pozwalające na uzyskanie podwyższonych norm.

Wymagania: Dotychczas stosowane kotły na „ekogroszek”, olejowe, gazowe starego typu, zastosowane jako jedyne rozwiązanie służące do pozyskania energii cieplnej w domu, nie będą w stanie spełnić norm zapotrzebowania w energię pierwotną EP.

Działanie Z500: zaprojektowanie instalacji wyposażonej w nowoczesne kotły lub/i doprojektowanie takich urządzeń wspomagających jak rekuperacja, pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, kolektory słoneczne itp.

Rezultat: każdy projekt Z500 WT2021 zawiera niezbędne rozwiązania wraz z dokumentacją techniczną wszelkich branż, pomocną dla firm wykonawczych i pozwala na bezpieczne wystąpienie o wszelkie niezbędne zgody oraz zapewnia wieloletnia bezstresowa eksploatację.

W razie pytań nasi architekci służą Państwu pomocą.

Prosimy o kontakt z naszym działem Obsługi Klienta pod numerem 725 000 005 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00 lub prosimy pisać do nas na adres e-mail [email protected].

**** UWAGA ****

Jeżeli planujecie Państwo ze względu na zaostrzone wymagania norm w 2021 zakupić wersję na WT2017 powinniście dopełnić wszelkich formalności związanych z pozwoleniem na budowę do końca 2020 roku gdyż od stycznia 2021 wersja WT 2017 ulegnie dezaktualizacji.

Projekty zdezaktualizowane nie będą podlegały zwrotom ani nie będą wymieniane . Aktualizacja do wersji WT2021 będzie wymagała dopłaty zgodniej z obowiązującym w 2021 cennikiem.

Informacje o zmianach w przepisach publikowaliśmy dla Państwa już w styczniu 2020r. Inne artykuły związane z tym tematem:
Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem