Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Jak zbudować dom energooszczędny w 2022 roku i na co uważać?

Jak zbudować dom energooszczędny w 2022 roku i na co uważać?


WT 2021 – jakie warunki muszą spełniać projekty domów?

  Nowoczesne domy nie tylko mogą być energooszczędne; one muszą być zgodne z najbardziej ścisłymi normami! Tę tendencję inwestorzy obserwowali już od lat, ale w 2021 roku w prawie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych (tekst jednolity Dz.U. 2019 poz. 1065) zmieniło się najwięcej. Współczynnik przenikania ciepła spada i obecnie wynosi:

  • dla ścian zewnętrznych – 0,20

  • dla dachów, stropodachów i stropów – 0,15

  • dla podłóg – 0,30

  • dla okien fasadowych – 0,9

  • dla okien dachowych – 1,1

  • dla drzwi i bram garażowych – 1,3

  Ponieważ w takich domach będzie ciepło, a temperatura ze środka nie będzie uciekała na zewnątrz jak w starych budynkach, to można powiedzieć, że dzięki temu uzyskamy dom bardziej energooszczędny.

  Jak widać, normy są tak ostre, że trudno byłoby samemu zaprojektować dom, w którym udałoby się je spełnić. Dlatego od tego roku tak popularne stały się gotowe projekty domów, w tym te darmowe – które rząd obiecał na końcówkę 2022 roku. Kupując projekt, zaledwie za kilka tysięcy złotych mamy gotowy plan domu nowoczesnego, który na pewno będzie zgodny z surowymi wymogami nowej ustawy.


  Co to jest dom pasywny?

   Gdy mowa o domu energooszczędnym, często pojawia się drugie pojęcie – dom pasywny. O co w tym chodzi? Dom pasywny to koncepcja opracowana w latach 90. w Niemczech, która zakłada, że dom będzie w całości samowystarczalny, jeśli chodzi o ogrzewanie. Da się to osiągnąć na kilka sposobów:

   • pozyskując ciepło ze słońca, poprzez duże powierzchnie szyb i odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń.

   • poprzez pompę ciepła, która czerpie energię wodną, geotermalną lub z powietrza,

   • odzyskując ciepło z wentylacji.

   Dodatkowo powinien być bardzo dobrze izolowany. Dom pasywny nie powinien potrzebować do ogrzania więcej niż 15 kWh na m2 rocznie. Dom energooszczędny według norm WT2021 nie powinien potrzebować więcej niż 70 kWh na m2 rocznie.

   • Ile gazu do ogrzania domu pasywnego? Jeśli rocznie potrzeba 150 kWh do ogrzania domu pasywnego, a gaz kosztuje 31 gr za kWh, to rachunek wyniósłby 360 zł.

   • Ile oleju do ogrzania domu pasywnego? Jeśli rocznie na m2 potrzeba 1,5 litra oleju opałowego, który kosztuje 10 zł za litr, to rocznie trzeba zapłacić 1500 zł.

   • Ile prądu do ogrzania domu pasywnego? Jeśli kWh prądu kosztuje 77 gr, to rocznie trzeba byłoby zapłacić 1150 zł.

   *dom o powierzchni 100 m2, ceny dla czerwca 2022

   Jak widać, różnica jest znaczna. Biorąc pod uwagę surowe normy i wysokie ceny prądu, warto rozważyć choćby niektóre rozwiązania inspirowane ideą domów pasywnych w swoim domu.


   Energooszczędny dom – jakie ogrzewanie?

    Bardzo ciekawie prezentuje się sytuacja budujących, jeśli chodzi o wybór źródła ogrzewania do swojego domu. Przypomnijmy, że węgiel i olej opałowy są na cenzurowanym ze względu na wojnę; drewno, pellet, węgiel i gaz – przez Krajowy Plan Odbudowy i ze względu na ustawę antysmogową. Na razie jeszcze nie ma zakazu montowania większości nowoczesnych pieców, ale jego wprowadzenie zbliża się szybko, bo ma wejść w życie w 2027 roku. Ci, którzy czytają ten artykuł wcześniej i są dopiero na etapie zbierania pieniędzy na dom czy zdobywania pozwoleń, w momencie startu swojego projektu budowlanego będą być może musieli już liczyć się z nowymi przepisami.

    Pozostaje energia elektryczna – przy założeniu, że nie pochodzi ze spalania węgla i że nie będzie zbyt droga - a także odnawialne źródła energii. Jakie są możliwości, jeśli chodzi o ogrzewanie energooszczędnego domu za pomocą tych dwóch technologii?

    • Pompa ciepła,

    • panele fotowoltaiczne,

    • wolnostojący grzejnik elektryczny, promiennik,

    • naścienne grzejniki elektryczne,

    • ogrzewanie podłogowe.

    Łatwo zauważyć, że są to jednocześnie jedne z najdroższych dostępnych na rynku rozwiązań.


    Dom-stodoła, dom z gliny, dom kopułowy – czy spełnią te normy?

     Można się zastanawiać, czy alternatywne formy budownictwa mają jeszcze przyszłość, skoro do budowy zgodnej z WT2021 potrzeba tak nowoczesnych materiałów? Jeśli chodzi o dom-stodołę, to nowoczesne projekty uwzględniają obowiązujące normy, jak np. w tym projekcie domu energooszczędnego.

     Z kolei domy kopułowe zostały stworzone zgodnie z ideą domów pasywnych, więc prawidłowo wykonane powinny jak najbardziej wpisywać się w te założenia. Nieco gorzej może być w przypadku domów ze słomy. Bloczki słomiane mają niską przenikalność ciepła, a takie domy buduje się najczęściej w technologii energooszczędnej lub pasywnej, z wykorzystaniem OZE. Jedynym utrudnieniem może być niemoc urzędników, którzy znają parametry dla najpopularniejszych materiałów budowlanych, ale nie wiedzą już, jak potraktować budowę z gliny i słomy. Gdy to na nich będzie spoczywała odpowiedzialność za zaakceptowanie projektu zgodnego z WT2021, to mogą być niechętni takim „niepewnym” rozwiązaniom.


     Energooszczędne domy nowoczesne – przykłady rozwiązań

      Panele słoneczne montowane na dachu gotowego domu rzadko wyglądają estetycznie. Dlatego warto szukać projektów nowoczesnych domów, które już uwzględniają solary.

      Z kolei jeśli chodzi o pompę ciepła, to powinna być uwzględniona już na etapie projektowania domu, bo inaczej nie będzie dało się jej później dodać. Gotowe projekty domów z pompą ciepła uwzględniają miejsce na całą instalację.

      W przypadku kominków warto inwestować w rozwiązania, które akumulują ciepło i pozwalają cieszyć się nim dłużej. Na etapie budowy można rozwiązać też powszechne problemy z przenikaniem zimna do domu, jak np. wiecznie zimne podłogi i straty ciepła do gruntu. Pomysł na dom na wysokiej platformie to rozwiązanie tego typu problemu, idealny również tam, gdzie poziom wód gruntowych może być wysoki. Wspomniane już przeszklenia i odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata mogą sprawić, że we wnętrzu będzie zdecydowanie cieplej, niż w zwyczajnym domu. Warto jednak dobrze przemyśleć taki projekt, a najlepiej – odwiedzić wcześniej kilka takich domów (np. zatrzymując się w ekologicznej agroturystyce). Nieprzemyślane rozwiązania prowadzą do zaskakujących komplikacji, jeśli np. w domu jest latem tak gorąco, że wewnątrz nie da się wytrzymać.


      FAQ: Pytania i odpowiedzi

       Od kiedy tylko domy energooszczędne?

       Wszystko to obowiązuje tych inwestorów, którzy uzyskali pozwolenie na budowę domu po 1 stycznia 2021 roku.

       Jaki energooszczędny dom najtańszy?

       Pozostaje jeszcze pytanie o to, czy da się postawić energooszczędny dom tanio, a także jaki dom jest najtańszy w budowie? Zdecydowanie warto szukać wśród projektów domów szkieletowych, bo pozwalają one dobrać ocieplenie o nawet wysokich parametrach. Inna ciekawa możliwość to tzw. domy w paczce, jak w systemie Eneroo.

       Dom parterowy czy z poddaszem?

       Jeśli chodzi o energooszczędność budynków, to nieco tańsze może być przygotowanie domu parterowego. Przez skosy dachu zazwyczaj ucieka więcej ciepła, a poddasze trzeba dodatkowo ocieplić.       Oceń artykuł
       (
       Ocen: 0
       Średnia: 0
       )

       Co Ty na to?

       Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
       ^
       Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.