Funkcjonalny projekt domu – czyli jaki?

Funkcjonalny projekt domu – czyli jaki?


Funkcjonalny dom. Co w projekcie?

Kiedyś wyśmiewano wieżyczki i krużganki, jakie Polacy dodawali do swoich posiadłości w latach 90. Odeszły w przeszłość, ale i dziś projektanci mają dużo wyobraźni. Nie zawsze powstają najbardziej funkcjonalne projekty domów. Często wygrywa estetyka, trendy lub fascynacja określoną technologią. A co powinien mieć funkcjonalny dom? Projekt zazwyczaj uwzględnia większość z tych czynników:

  • zwarta, prosta bryła – z niej powstaje najbardziej praktyczny, czyli funkcjonalny dom. Projekt łatwo i tanio zrealizujesz.

  • Dach dwuspadowy, kopertowy lub płaski – prosta konstrukcja zmniejsza koszty i ułatwia prace budowlane. Później pod dachem nie ma niepotrzebnych zakamarków zabierających przestrzeń.

  • Garaż i pomieszczenie gospodarcze – jeśli potrzebujesz kotłowni czy garażu, to uwzględnij to w projekcie. Dom funkcjonalny to taki, który odpowiada na realne potrzeby danej rodziny.

  • Funkcjonalne instalacje – pisaliśmy już niedawno o koncepcji inteligentnego domu, który może pomóc obniżyć wysokość rachunków czy ułatwić codzienne życie.

  • Minimalizm – w projekcie domu funkcjonalnego królują tylko potrzebne rozwiązania. Nie znajdziesz więc tam modnego braku stropu, niepotrzebnego podpiwniczenia czy krużganków, o ile nie są konieczne.

Jak widać, w tym wypadku najważniejsza jest prostota.

Jak budować domy funkcjonalne? Projekt architektoniczny to nie wszystko

Jest jeszcze jedna rzecz, o której trzeba pamiętać przed postawieniem domu funkcjonalnego. Projekt powinien być dopasowany również do działki, na jakiej ma znajdować się dany budynek. To jeden z najczęstszych błędów: gdy grecka willa powstaje wśród bloków lub kilkupiętrowy pałac zajmuje większą część działki, to mimo pozornego uroku wybranego projektu, całość traci na estetyce i może wyglądać zupełnie inaczej, niż na wizualizacjach. Słynny jest przykład jednego z hoteli w Łodzi, który z uwagi na wyjątkowo niefortunne sąsiedztwo trafił do mediów na całym świecie. . Dlatego na stronie Z500.pl zawsze można znaleźć poglądowy rzut przykładowej działki, przedstawiający minimalne dla danego projektu domu funkcjonalnego wymiary działki. To pozwala stwierdzić, czy dom rzeczywiście wpasuje się w otoczenie. Dodatkowo projekty zostały podzielone na kategorie, takie jak domy tradycyjne czy domy nowoczesne. Dzięki temu możesz wybrać koncepcję, która nie będzie kłócić się z założeniami Twojej i sąsiednich działek.

Najbardziej funkcjonalne projekty domów

Przechodząc do konkretów, jeśli szukasz projektu domu funkcjonalnego, to wybieraj koncepcje podobne do tych:

  • mały domek Z39 bez niepotrzebnych udziwnień i niewykorzystanych przestrzeni. Praktyczny na małej działce.

  • Z20, czyli typowy dworek polski, który będzie tak samo modny za 10 i 20 lat.

  • Z273 – podobne domy możesz bez trudu znaleźć w większości polskich miast. Kopertowy dach, prosta bryła, uniwersalne wykończenie – sprawdzą się niezależnie od tego, gdzie mieszkasz.

Dla ułatwienia wprowadziliśmy na stronie z500.pl kategorię z polecanymi projektami domów. Na podstawie setek zamówień i opinii wytypowaliśmy te, które sprawdziły się najlepiej u dotychczasowych Inwestorów.

Podsumowanie

Funkcjonalne projekty domów – jeśli widzisz taki slogan, to sprawdź, czy nie jest to tylko hasło. Aby budynek rzeczywiście taki był, powinien spełniać określone warunki. Zastanów się, czy użyte w projekcie materiały są praktyczne i czy całość pasuje do Twojej działki. Przede wszystkim jednak sprawdzaj, jak dana koncepcja pasuje do Twoich potrzeb, bo to głównie od tego zależy, czy projekt domu jest funkcjonalny. Jeśli nie, to zawsze możesz zamówić indywidualny projekt domu u architekta, który uwzględni Twój styl życia czy zwyczaje.


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Funkcjonalny projekt domu – czyli jaki?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem