Ceny materiałów budowlanych w 2024 r. znów w górę?

Ceny materiałów budowlanych w 2024 r. znów w górę?

W ostatnich latach ceny materiałów budowlanych szalały. Na przestrzeni kilku miesięcy niektóre z nich drożały nawet o kilkadziesiąt procent. Sprawdźmy, jak będą wyglądały ceny materiałów budowlanych w 2024 r., w tym ceny gipsu, drewna i innych.

Między wiosną 2021 a 2022 r. materiały budowlane podrożały aż o 29 proc.

  • Izolacje termiczne o 51 proc.

  • Cement o 39 proc.

  • Pokrycia dachowe - 37 proc.

Dane PSB Handel.

Od tamtej pory rynek się stabilizuje, ale szok wywołany tak drastycznymi podwyżkami nadal trwa. Nic dziwnego, że wielu martwi się, czy ceny materiałów budowlanych w 2024 r. Nie zaczną znowu rosnąć?

Czytaj więcej: Koszty budowy domu w 2023 i dalej. Na co uważać?

Ceny podstawowych materiałów budowlanych w 2024 r.

Po tych wstrząsach rok 2023 był oddechem dla budujących. Ceny rosły, ale już tylko w tempie zbliżonym do inflacji — ok. 3 proc. rocznie. Jeśli jednak przyjrzeć się dokładnie cenom poszczególnych materiałów, to robi się ciekawiej. Okazuje się, że podczas gdy niektóre tanieją o kilkadziesiąt procent, to inne drożej w tym samym tempie… stąd „zrównoważone” kilka proc. średniego wzrostu cen. Co drożało w tym roku najbardziej?

  • Cement i wapno - 27 proc.

  • Farby i lakiery - 12 proc.

  • Chemia budowlana - 10 proc.

Dane PSB Handel

Na razie nie ma na horyzoncie czynnika, który miałby sprawić, że ceny materiałów budowlanych w 2024 r. miałyby rosnąć w podobnym tempie.

Czytaj dalej: Trendy budowlane w 2024 roku i ich wpływ na koszty budowy (najnowsza aktualizacja!)

Ceny drewna w 2024 r. i dalej

Ostatnio media „żyły” tematem cen drewna w 2024 r. Powód? W USA wg. Russ Taylor Global cena desek w styczniu 2024 r. ma wynieść 530 dol, a jesienią już 570 dol. za 1000 stóp desek. Jednak warto przypomnieć, że w Polsce ceny drewna w 2023 r. spadły, i to o 26 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Za Oceanem wzrost cen desek ma wiązać się z boomem w nieruchomościach, ale ten nie ma zbyt dużego wpływu na sytuację w Polsce (a poza tym kurs złotówki do dolara i tak jest obecnie wyjątkowo korzystny, amortyzując wzrosty cen materiałów wykończeniowych czy budowlanych z USA w 2024 r.). Trzeba przyznać, że zawirowania za wschodnią granicą (a Białoruś to ważny producent drewna w Europie) i liczne inicjatywy mające na celu ochronę lasów w Polsce sprzyjałyby wzrostowi cen. Na razie jednak udało się uniknąć tego scenariusza i na początku r. 2024 ceny drewna powinny być niezagrożone.

Ciekawostką w tym kontekście mogą być tzw. domy w paczce w technologii Eneroo. W ich przypadku inwestor kupuje wszystkie materiały (gotowe segmenty, z których powstaje dom) z wyprzedzeniem. To zabezpiecza go przed wahaniami cen materiałów budowlanych w 2024 r. i później.

Więcej: Ile kosztuje projekt domu w 2023 roku i dalej?

Podsumowanie

W kontekście cen materiałów budowlanych, po gwałtownym wzroście w latach poprzednich, rynek zaczyna się stabilizować. Pomimo tego, inwestorzy pozostają zaniepokojeni możliwością kolejnych podwyżek w 2024 r. W celu ukojenia nerwów pomocne może okazać się skupienie na projektach "w paczce" z technologią Eneroo, gdzie inwestor kupuje wszystkie materiały z wyprzedzeniem, chroniąc się przed ewentualnymi wahaniami cen.

Chcesz wiedzieć więcej? Porównaj ceny: Koszty budowy domu jednorodzinnego – lato 2023

FAQ: Ceny materiałów budowlanych w 2024 r.

  1. Czy ceny materiałów budowlanych nadal rosną?Obecnie rynek stabilizuje się po gwałtownym wzroście cen w poprzednich latach. Nie ma jednak pewności, czy ceny w 2024 r. nie zaczną znowu rosnąć.

  2. Jak kształtują się ceny podstawowych materiałów budowlanych w 2024 r.?W 2023 r. ceny rosły w tempie zbliżonym do inflacji. Wzrosty były zróżnicowane, przy czym cement i wapno zanotowały 27-procentowy wzrost, farby i lakiery - 12 proc., a chemia budowlana - 10 proc.

  3. Czy ceny drewna również wzrosną w 2024 r.?Chociaż media spekulują o wzroście cen drewna, w Polsce ceny w 2023 r. spadły o 26 proc. Wpływ na to mogą mieć czynniki związane z sytuacją za wschodnią granicą, ale na razie ceny drewna w Polsce nie są zagrożone.

  4. Jak inwestor może zabezpieczyć się przed wahaniem cen materiałów budowlanych w 2024 r.?Domy w paczce z technologią Eneroo stanowią alternatywę, gdzie inwestor kupuje wszystkie materiały z wyprzedzeniem, co może chronić go przed potencjalnymi wahaniami cen w 2024 r. i później.

Czy istnieją prognozy co do dalszego kształtowania się cen materiałów budowlanych w 2024 r.?Na razie brak czynnika wskazującego na gwałtowne wzrosty cen materiałów budowlanych w 2024 r. Jednak inwestorzy powinni monitorować sytuację rynkową i dostosować się do ewentualnych zmian.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Ceny materiałów budowlanych w 2024 r. znów w górę?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem