Informujemy, że w okresie świąteczno-noworocznym pracujemy od 8:00 do 16:00.

Jak wybrać projekt domu? Odhacz tych 8 punktów!

Jak wybrać projekt domu? Odhacz tych 8 punktów!

Projekt domu może być modny, tani lub robić świetne wrażenie na wizualizacjach, ale czy będzie pasował do TWOJEJ działki? Zapytaliśmy naszych doradców i architektów o zdanie i wytypowaliśmy 10 najważniejszych punktów jeśli chodzi o to, na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu.

Działka: kształt, metraż, ale nie tylko…

Czy wiesz, że to, jaki projekt domu wybrać, zależy m.in. od spadku występującego na działce i jej ogólnego ukształtowania, od stopnia przesączania się wód gruntowych na danym terenie i od tego, gdzie i jakie zbiorniki wodne występują w okolicy? Wszystko to będzie miało wpływ na rodzaj fundamentów czy rozwiązania konstrukcyjne przyjęte szczególnie na parterze.

Zacznij od tego: na początek weź pod uwagę kształt i wielkość działki, pamiętając, że ściana domu nie może (najczęściej) być bliżej krawędzi działki, niż na odl. 3-4 m.

Zobacz: Najlepsze domy na wąską działkę

Na mapie działki wyznacz więc po 4 metry z każdej strony, dolicz ewentualne tereny dodatkowe, na których Ci zależy (boisko, podjazd do garażu itp.) i sprawdź, jaką długość maksymalną mogą mieć ściany w projekcie. Sprawdź, czy tak wytyczony obrys wymusza jakiś kształt, np. dom w kształcie litery L lub dom o podłużnym obrysie. Jeśli Twoja działka ma 1000 m2 i więcej, to nie będzie miało znaczenia, ale przy mniejszych parcelach warto wykonać to ćwiczenie, by określić maksymalną realną powierzchnię domu, jaki może w danym miejscu stanąć.

Sprawdź zagospodarowanie terenu i architekturę

Już wiesz, na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu pod kątem warunków panujących na działce. Jednak to nie jedyne, co trzeba wziąć pod uwagę, bo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub Warunkach Zabudowy może być określony np.:

  • maksymalna powierzchnia zabudowy na danej działce (np. do 75 proc.)

  • maksymalny kąt nachylenia dachu

  • minimalna odległość kalenicy od drogi

  • wysokość obiektu i liczba kondygnacji.

Rzadziej zdarza się, że w lokalnym planie ujęte są nawet kolory czy materiały, z jakich ma być wybudowany dom. MPZP określa też przeznaczenie działki. Jeśli np. masz na oku projekt domu z biurem lub bliźniak, to może się okazać, że na danym terenie da się budować tylko domy jednorodzinne.

Jaki jest Twój budżet na dom?

Pewnie zaczyna się już krystalizować, jaki projekt domu wybrać, by dom pasował do działki i był zgodny z przepisami. Na tym etapie warto jeszcze przemyśleć swój budżet. Gdy w 2022 r. Oferteo zapytało Polaków, co ich najbardziej zaskoczyło podczas budowy domu, to 77 proc. odpowiedziało, że koszty. I trudno się dziwić, bo z jednej strony mamy długi i osnuty mgłą niepewności proces rozłożony często na lata, a z drugiej — internetowe rewelacje o tym, że dom da się postawić za 100 czy 200 tys. zł.

Ostatecznie, jeśli spytamy krewnych czy znajomych, którzy już stawiali dom, to padną zazwyczaj inne kwoty, niż w takich poradnikach.

W sieci często mowa o tym, ile kosztuje budowa stanu surowego zamkniętego (okna, ściany i drzwi), a przecież większość osób kończy budowę raczej w momencie, gdy we wnętrzu są już wszystkie instalacje i da się tam zamieszkać. Ile kosztowała budowa 1 m2 domu do stanu wykończonego w 2024 r.?

Jak widać, różnice są niebagatelne, ale zasadniczo trzeba przyjąć, że za 100-metrowy dom trzeba będzie zapłacić powyżej pół miliona złotych.

Jak duży dom potrzebujesz mieć?

Nic dziwnego, że Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i na tym etapie warto przemyśleć, jaki projekt domu wybrać pod kątem powierzchni do życia.

Ważne! Mieszkańcy bloków często nieprawidłowo szacują powierzchnię potrzebną do życia w domu. Jeśli typowe polskie mieszkanie 2-3-osobowe ma ok. 50 m2, to zakładamy, że 70-100 m2 dla 3-osobowej rodziny to będzie optymalny metraż domu. Tymczasem dom to również pomieszczenia takie, jak wiatrołap, kotłownia, pralnia czy spiżarnia, których nie ma w domu.

Przykład:

W projekcie 140-metrowego domu Z168 15 metrów zajmuje spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, sień czy schody. Gdyby porównać to do mieszkania, to realnie powierzchnia sypialni, salonu, łazienki i kuchni wynosi tylko 125 m2. Ta świadomość powinna mieć znaczenie przy rozważaniu, jaki projekt domu wybrać.

Myśl przyszłościowo i nie zapominaj o funkcjonalności

Ale dom to nie tylko liczby i tabelki i zatrzymanie się na samych wyliczeniach też może być błędem popełnianym przez niektórych inwestorów. Przykładowo wyliczamy ściśle potrzebną nam do życia powierzchnię domu, a za kilka lat na świecie pojawia się nowe dziecko lub chcemy wynajmować pokoje i okazuje się, że dom jest stanowczo za mały. Czyli na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu?

Warto skonfrontować go z listą swoich marzeń. I mogą to być najbardziej osobiste czy nietypowe “zachcianki”, bo to właśnie ich spełnienie może decydować o tym, że dom będzie funkcjonalny. Jeśli np. kochasz motory, a części i akcesoria nie mieszczą się już w mieszkaniu i piwnicy, to dwustanowiskowy garaż w bryle domu bardzo poprawi satysfakcję z życia całej rodziny i funkcjonalność.

Ważne! Pokusa, by ułatwić sobie zadanie i wybrać popularny projekt domu, jaki mają już sąsiedzi, może być silna. Warto jednak szukać również wśród nietypowych projektów domów, by wybrać dokładnie to, czego potrzebujemy. Istnieją nawet gotowe domy z senioratką, z patio, oranżerią czy z biurem, które mogą niesamowicie poprawić komfort Twojego życia i rozwiązać realne problemy mieszkańców.

Więcej: Projekt domu atrialnego, czyli jak zbudować własną hacjendę?

Myśl ekologicznie

Kolejnym, na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu, jest dobór instalacji i kwestie związane z ociepleniem. Biorąc pod uwagę ceny surowców i stale zmieniające się regulacje, to coraz ważniejszy czynnik, jeśli chodzi o dobór projektu domu.

Więcej: Świadectwo charakterystyki energ. od 2024 r., wszystkie domy zeroemisyjne od 2028 r. Czy na rynku są takie projekty domów?

Warto wcześnie dobrać sposób ogrzewania, bo to rzutuje również na powierzchnię kotłowni, piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego.

Czy potrzebujesz piwnicy?

Jeśli już mowa o piwnicy, jest to kolejne, na co warto zwracać uwagę, wybierając projekt domu. Istnieją nietypowe projekty, w których garaż jest w podpiwniczeniu i mogą się one świetnie sprawdzić, jeśli teren jest podmokły, a działka jest zbyt mała, by mieć osobny garaż.

Więcej: Czy projekt domu z garażem w piwnicy to dobry pomysł?

Z drugiej strony piwnica to zawsze dodatkowy koszt, więc warto się zastanowić, czy naprawdę się przyda (zawsze można dobudować z czasem piwniczkę na wino w ogrodzie).

Czy wiesz, że… niekiedy piwnica kosztuje dodatkowo najwyżej kilkanaście tys. zł, ale czasem wpływa na całą konstrukcję domu i zwiększa koszty aż o ⅓.

Jeśli jednak zastanawiasz sie, jaki projekt domu wybrać, to nie musisz się kierować piwnicą – podpiwniczenie możesz często dodać lub zmienić na etapie adaptacji.

Pomyśl, czy poczujesz się w tym domu dobrze

Ostatnie, na co trzeba zwracać uwagę, wybierając projekt domu, to… intuicja. Jeśli otrzymujesz koncepcję na zamówienie od architekta, to tak naprawdę swoje wrażenia możesz ocenić dopiero po budowie domu. Jednak już w przypadu projektów gotowych, czasem da się odwiedzić podobny dom w okolicy jeszcze przed podjęciem decyzji. Niektórzy projektanci mają też domy pokazowe, do których można wejść, by sprawdzić, jak tak naprawdę wygląda taka budowla. To, na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu, jest często subiektywne, ale warto sprawdzić, czy technologia, sposób ogrzewania, nasłonecznienie i rozplanowanie pomieszczeń będą odpowiednie.

Podsumowanie

Jak widać, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak wybrać projekt domu. Istnieje natomiast szereg pytań, które warto sobie zadać, aby maksymalnie uprościć sobie wybór. W końcu budowa domu to często decyzja na całe życie, więc warto podchodzić do niej rozważnie. Dobór projektu domu to jeden z najważniejszych czynników składających się na ten proces.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak wybrać projekt domu? Odhacz tych 8 punktów!"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody