W biurach architektonicznych coraz częściej można trafić na kategorię domów atrialnych. Dotychczas częściej takie realizacje powstawały w segmencie biurowym, jak słynny (i wielokrotnie nagradzany) budynek Metropolitan 2 w Warszawie. Pragnienie posiadania własnego ogrodu zimowego czy intymnej przestrzeni z dala od oczu sąsiadów sprawiają jednak, że coraz więcej osób rozgląda się za projektami domu atrialnego.
Dom atrialny — co to?
Dom atrialny, znany również jako dom z dziedzińcem lub dziedzińcowy, to rodzaj architektury, w której centralnym elementem jest dziedziniec otoczony budynkiem. Ten dziedziniec może być otwarty lub zadaszony, tworząc centralny punkt przestrzeni mieszkalnej. Tego rodzaju architektura jest popularna w wielu krajach w ciepłym klimacie, gdzie dziedziniec często staje się dodatkową przestrzenią do życia na świeżym powietrzu.
W Hiszpanii tzw. patio stanowi serce wielu tradycyjnych domów, a dziedziniec jest miejscem spotkań rodzinnych i społecznych. Polacy kojarzą tego typu rozwiązania z telenowelami, bo to właśnie w Brazylii czy Meksyku atrium stanowi miejsce, w którym krzyżują się drogi bohaterów. Projekt Zx 118 ma dokładnie takie, zamknięte z trzech stron patio.
Zalety domów atrialnych to:
Światło i wentylacja: Dziedziniec dostarcza naturalne światło do wnętrza budynku i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, co pomaga w utrzymaniu przyjemnej temperatury wewnątrz.
Prywatność i bezpieczeństwo: Atrium może stanowić spokojne, prywatne miejsce w centrum budynku, chroniąc przed hałasem i zapewniając przestrzeń do zabaw dla dzieci czy spędzania czasu dla osób starszych.
Estetyka: Projekty domów atrialnych często stanowią perełki architektoniczne. Modernistyczna willa Zx 158 to potwierdza. Dodatkowo stawiając kilka takich willi obok siebie, łatwo można stworzyć osiedle z dziedzińcem niedostępnym od zewnątrz.
Jednak istnieją też pewne wady, takie jak:
Klimatyczne ograniczenia: Architektura dziedzińcowa może być mniej praktyczna w regionach o surowych warunkach klimatycznych, takich jak duże opady deszczu lub niskie temperatury. Śliskie ścieżki i kamienne tarasy warto tam zastąpić naturalną zielenią i drewnem.
Koszty: Konstrukcja i utrzymanie dziedzińca może zwiększyć koszty budowy i konserwacji nieruchomości.
Przestrzeń ograniczona przez dziedziniec: W niektórych przypadkach dziedziniec może ograniczać dostępne miejsce na rozbudowane ogrody czy dodatkowe pomieszczenia.
Podsumowując, domy atrialne to unikalny i doceniany od wieków rodzaj architektury, który może się sprawdzić również w Polsce. Czasem da się przerobić zwykły projekt na taki z atrium, ale najczęściej trzeba wybierać od początku projekty, w których już jest miejsce na dziedziniec. Decyzja o budowie takiego domu powinna uwzględniać zarówno korzyści, jak i ograniczenia związane z tą formą architektoniczną.