Przeglądamy projekty: z garażem pod domem czy bez?
Dom z piwnicą czy bez? To pytanie zadawaliśmy jakiś czas temu na naszym blogu. Dziś zadajemy inne: czy warto zamówić projekt domu z garażem w piwnicy, czy raczej postawić garaż postawić osobno lub umieścić go na parterze? Zdecydowana większość projektów na stronie Z500.pl nie ma garażu w piwnicy. Do wyjątków należą zazwyczaj większe rezydencje, w których przewidziano garaż co najmniej dwustanowiskowy. Taki jest Zx216 - nowoczesny dom, z gabinetem, 3 pokojami na piętrze oraz garażem podziemnym, wykończony podobnie jak modernistyczne, żoliborskie kamienice. Co ciekawe, na działce nie zajmuje on dużo miejsca: sam parter ma ok. 50 mkw., podobnie jak piętro i podziemny garaż. To ewenement wśród projektów domów z podpiwniczeniem i garażem dwustanowiskowym, bo zmieścisz go już na działce o powierzchni 250 czy 300 mkw. Większość projektów z podpiwniczeniem to już większe budynki, wymagające działki o powierzchni 700 czy 1000 metrów.
Kiedy projekt domu z garażem w piwnicy się sprawdzi?
Dobrym przykładem udanego projektu domu z garażem w piwnicy jest segment Zb19 do zabudowy szeregowej. Na osiedlach domków jednorodzinnych zazwyczaj są duże problemy z ilości miejsc do parkowania. W przypadku segmentów dobre zagospodarowanie terenu liczy się jeszcze bardziej, bo niewiele jest takich osiedli, gdzie na jedną działkę przypadłoby więcej niż 400-500 metrów. Dlatego tak popularne są segmenty dwupiętrowe z miejscem parkingowym w podziemiu. Mieszkańcy cenią je z wielu powodów:
garaż w piwnicy to jedno z najlepszych rozwiązań zabezpieczających pojazd przed kradzieżą;
zwykle da się w ten sposób uzyskać dużą przestrzeń o powierzchni 40 czy 50 mkw., podczas gdy garaże na parterze często mają 18-22 mkw;
umieszczenie w piwnicy pomieszczeń gospodarczych czy kotłowni rozdziela budynek na część techniczną z garażem i „czystą” strefę mieszkalną;
garaż w piwnicy to doskonała izolacja akustyczna, więc można tam do woli majsterkować, muzykować itp.
Czasem takie rozwiązanie samo się narzuca – jeśli na działce jest skarpa, to warto ją wykorzystać, zamiast usuwać malownicze wzniesienie.
Czy projekt domu z garażem w piwnicy ma jakieś wady?
Wad takiego rozwiązania jest tylko kilka, ale warto o nich wspomnieć. Dom z garażem w piwnicy powstaje zwykle dłużej i jest droższy niż taki, w którym samochód stoi pod altaną czy w osobnym budynku. W ekstremalnych przypadkach trzeba wiercić w skale, ale nawet jeśli teren jest korzystny, to wymagane będą duże wykopy i skomplikowane zabezpieczenia. Warto zamówić jeszcze przed zakupem działki analizę geologiczną terenu, by mieć pewność, że grunt nie będzie nasiąkał wodą. Dziś, gdy do termoizolacji budynków namawiają nawet politycy, właściwe zabezpieczenie fundamentów i piwnic staje się podwójnie ważne. W artykule pt. „Jak zbudować ciepły i suchy dom?” rozwijaliśmy już ten temat. Warto tylko wspomnieć, że normy wymuszają zastosowanie coraz bardziej specjalistycznych, i co tu ukrywać – droższych rozwiązań termoizolacyjnych.
Podsumowanie
Jak widać, projekty domu z garażem w piwnicy sprawdzają się szczególnie na małych działkach i tam, gdzie naturalne ukształtowanie terenu zachęca do tworzenia podziemnych kondygnacji. Jeśli jednak teren jest trudny, to może się okazać, że inne rozwiązania będą znacznie tańsze i powstaną szybciej. Projekt domu z garażem w piwnicy zamawiają najczęściej osoby, którym zależy na świetnym efekcie, a czas i koszty są u nich na dalszym planie.