Jeszcze dekadę temu rozważania o “ekologicznych” budynkach prowadzili tylko zapaleńcy. W tym roku rząd przyjął wiele różnych przepisów, które wymuszają na Polakach dostosowanie nowych budynków do wyśrubowanych standardów. Sprawdzamy, czy da się kupić projekty domów zgodnych z prawem o świadectwie charakterystyki energetycznej i domów zeroemisyjnych?
Co się zmieniło w przepisach?
Pierwszy obowiązek dotyczy konieczności zlecenia charakterystyki energetycznej przy budowie domu w 2024 r. i później. Chodzi o poświadczenie, ile energii potrzebuje dany budynek do podgrzania wody, celów grzewczych i wentylacyjnych.
Uwaga! Nie musisz mieć świadectwa charakterystyki energetycznej przy budowie domu w 2024 r. i później, jeśli budujesz go na własny użytek. |
Obowiązek dotyczy wynajmujących i sprzedających (teoretycznie również wtedy, gdy wynajmujesz tylko pokój lub sprzedajesz część bliźniaka).
Druga regulacja dotyczy budowy tylko zeroemisyjnych budynków od 2028 r.Tam, gdzie to możliwe, będą musiały być zamontowane panele słoneczne. Dodatkowo jeśli masz już dom i planujesz jego remont generalny, to budynek też będzie musiał stać się zeroemisyjny, tyle że “dopiero” od 2032 r. Nie dotyczy to tylko zabytków.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj: Jak zbudować dom energooszczędny i na co uważać?
Klasa emisyjności będzie musiała być poprawiona przy sprzedaży czy wynajmie nieruchomości (lub jej części), i tu wracamy do omówionego już świadectwa charakterystyki energetycznej, które będzie stanowiło dowód na to, że tak się rzeczywiście stało. Świadectwo wykonuje audytor energetyczny, a jego koszt to kilkaset złotych. Natomiast koszt dostosowania budynków do nowych wymogów to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chyba, że od razu postawisz dom zeroemisyjny.
Jak upewnić się, że masz do czynienia z projektem domu niskoemisyjnego?
Przy każdym projekcie w pracowni Z500.pl znajdziesz informację o tym, ile energii potrzeba, by ogrzać metr domu w ciągu roku.
W przypadku budynku energooszczędnego jest to powyżej 30 kWh/m2/rok, ale mniej ni 70 kWh.
Dom niskoemisyjny zużywa 15 – 30 kWh/m2/rok.
W przypadku budynku pasywnego jest to 15 kWh/m2/rok.
Budynek zeroemisyjny zużywa 0 kWh na rok.
Porównajmy to z autentycznymi projektami domów dostępnymi w naszej pracowni.
Najczęściej wybierany przez inwestorów dom Z7 potrzebuje ok. 45 kWh/m2/rok. Jest to więc projekt domu energooszczędnego na 2024 r., jednak już nie do zrealizowania w 2028 r. Mając świadectwo charakterystyki energetycznej, będzie można go wynająć i sprzedać bez przeszkód.
Popularny, tani w budowie dom Z124 z pompą ciepła i fotowoltaiką potrzebuje ok. 20 kWh/m2/rok. Jest to więc projekt domu niskoemisyjnego. Mając świadectwo charakterystyki energetycznej, będzie można go wynająć i sprzedać bez przeszkód.
Projekt Z71 Eneroo jest właśnie aktualizowany, tak by spełniał wymogi Warunków Technicznych 2021. Większość pozostałych projektów domów Z500.pl spełnia te wymogi.
Od 1 stycznia 2021 r. nowe budynki mogą wymagać najwyżej 70 kWh/m2/rok. |
Do każdego projektu możesz też zamówić aktualizację charakterystyki energetycznej.
Podsumowanie
Jak widać, w ofercie biur projektowych jest dużo projektów domów ekologicznych na 2024 r. I kolejne lata. Bez trudu da się znaleźć projekty domów niskoemisyjnych, w których trzeba zużyć od 15 do 30 kWh/m2/rok. Budynki zeroemisyjne to jednak na razie wciąż rzadkość, więc warto zastanowić się, na ile realistyczne są plany unijne, by wszystkie nowe budynki nie potrzebowały żadnej energii grzewczej już za kilka lat.