Planujesz budowę domu? Dowiedz się, ile czasu potrzebujesz, aby od pomysłu przejść do działania. Przeczytaj, jak szybko możesz uzyskać pozwolenie i zacząć realizować swoje marzenie.
Formalności budowlane w 2023 roku
Formalności związane z rozpoczęciem budowy domu można podzielić na dwie grupy:
organizacyjne,
urzędowe.
Czas niezbędny na zrealizowanie spraw organizacyjnych zależy od inwestora. Im lepiej rozumiesz proces i kolejne kroki związane z przygotowaniem do budowy, im sprawniej przeanalizujesz przepisy i zbierzesz właściwą dokumentację – tym szybciej otrzymasz pozwolenie. Determinacja przy kwestiach organizacyjnych związanych z budową jest bardzo istotna.
Czas rozpatrywania spraw urzędowych może być bardziej przewidywalny – maksymalny termin ich rozpatrywania ściśle określają przepisy prawa. W przypadku naruszenia ustawowych terminów przez urzędy, inwestorom przysługują środki odwoławcze.
Dodatkowo, nowe przepisy wprowadziły możliwość ukarania dyscyplinarnego urzędnika „spowalniającego” proces. Przewidują one, że za każdy dzień nieuzasadnionej zwłoki urzędnikowi będzie groziła kara w wysokości 500 zł. Zapis ten już okazał się bardzo skuteczny – mało który pracownik urzędu (bez naprawdę istotnych powodów) chce narażać się na karę finansową.
Prawne terminy związane z budową domu
Jak długo trwa załatwianie spraw urzędowych (formalnych) związanych z rozpoczęciem budowy domu? Poniżej lista terminów:
uzyskanie pozwolenia na budowę: do 65 dni od daty złożenia wniosku,
odpowiedź w sprawie zgłoszenia budowy: do 21 dni od daty złożenia wniosku,
ustalenie warunków zabudowy: od 21 do 90 dni (w zależności od rodzaju domu),
wyłączenie gruntów z produkcji rolnej: 1 miesiąc (z możliwością wydłużenia do 2 miesięcy),
rozpatrzenie wniosku kredytowego: bank w ciągu 21 dni kalendarzowych od daty dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów powinien rozpatrzyć wniosek,
wniosek o przyłącze energetyczne: zakład energetyczny wydaje decyzję w ciągu 14 dni,
wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej: przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie w ciągu 21 dni.
Orientacyjne terminy spraw organizacyjnych związanych z budową domu
Jak długo trwa załatwianie spraw organizacyjnych związanych z uruchomieniem budowy domu? Jak wspomnieliśmy, zależy to od determinacji inwestora. Na sprawne przeprowadzenie tych kwestii mają także wpływ osoby i firmy zaangażowane w proces. Jeśli zależy Ci na czasie, warto zapytać znajomych o rekomendacje lub negocjować czas z podmiotami, które będą dla Ciebie realizować poszczególne usługi.
Szacowany czas wybranych spraw organizacyjnych wynosi:
zakup projektu gotowego: 3-30 dni,
zmiany i adaptacja gotowego projektu: od 15 do 30 dni,
przygotowanie projektu indywidualnego: od 3 do 5 miesięcy,
opracowanie mapy do celów projektowych: od 30 do 60 dni,
badania geologiczne gruntu: od 7 do 14 dni,
przyłącze energetyczne: faktyczne podłączenie prądu na budowę może trwać od 1 do 5 miesięcy,
wytyczenie domu przez geodetę: około 2 godziny (pod warunkiem, że ma wolne terminy).
Terminy związane z budową – czemu to takie ważne?
Myśląc o budowie domu, powinieneś uwzględnić powyższe terminy. Zły timing i planowanie na poziomie uzyskiwania pozwolenia utrudnią Ci terminowe ukończenie inwestycji. Kiepska organizacja czy pominięcie pewnych formalności mogą sprawić, że nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac.
Nieodpowiednie warunki atmosferyczne lub wybrana technologia budowy mogą zatrzymać prace. Oczekiwanie na „okno pogodowe” może zaś potrwać kilka tygodni. Dobrze jest więc zawsze doliczyć spory zapas czasu – na wszelki wypadek.