Jeśli zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego, prędzej czy później staniesz przed wyborem technologii budowy. Obecnie coraz większą popularność zyskuje technologia prefabrykowana. Przeczytaj, czym jest i jakie są jej rodzaje.
Co to jest technologia prefabrykowana?
Prefabrykacja to rodzaj technologii, który pozwala na wytwarzanie dużych elementów budowlanych w fabryce, poza miejscem budowy. Znacząca część procesu budowy zostaje więc przeniesiona z placu budowy do fabryki.
Duże elementy, takie jak ściany czy dachy, przygotowywane są w zakładach produkcyjnych metodami przemysłowymi. Stają się one coraz bardziej zaawansowane technologicznie i pozwalają na wysoki poziom precyzji przy jednoczesnym unikaniu błędów.
Technologia prefabrykowana korzysta z różnych materiałów: drewna lub cementu.
Technologia prefabrykowana drewniana
W obrębie technologii wykorzystującej drewno stosuje się różne metody produkcji prefabrykatów.
Prefabrykacja szkieletowa
Prefabrykacja szkieletowa, nazywana prefabrykacją otwartą, polega na kompletnym przygotowaniu materiałów stanowiących szkielet budynku. Na budowie zamyka się ścianę wraz z ociepleniem i instalacjami, osadza okna i drzwi. W taki sposób budowane są domy w USA, u nas nazywane „kanadyjczykami”. Podobnie od wielu lat stawia się domy skandynawskie.
Taką budowę można skutecznie prowadzić przez cały rok – nie przeszkadzają w tym surowe warunki klimatyczne. Wyjątkiem są ulewne deszcze, które mogą wymusić wstrzymanie i zabezpieczenie pewnych działań.
W niektórych krajach, gdzie naturalny dostęp do drewna jest ograniczony lub drewno jest słabego gatunku, zamieniono z powodzeniem szkielet na stalowy.
Prefabrykacja płytowa
Prefabrykacja płytowa, nazywana prefabrykacją zamkniętą, polega na przygotowaniu w fabryce całej gotowej ściany wraz z izolacją, oknami i instalacjami. Na budowę trafia więc gotowa ściana.
Metoda ta jest trwała i ciężka. Została zapoczątkowana przez niemieckie i austriackie zakłady budowy domów. W Polsce funkcjonuje już kilkanaście liczących się fabryk, które eksportują i sprzedają swoje ściany w całej Europie.
Technologia drewniana modułowa
Technologia drewniana modułowa to jeszcze wyższy stopień zaawansowania w przygotowaniu produktu w zakładzie. Gotowe części domu, wraz z kaflami, instalacjami, pomalowanymi ścianami, modułami łazienek i kuchni trafiają na budowę. Tam, w ciągu kilkunastu godzin, są skręcane.
Do takiego domu można się właściwie wprowadzić w kilkadziesiąt godzin od momentu osadzenia. Istnieje także możliwość ponownego rozłożenia budynku w innym miejscu.
Istotną wadą tej technologii jest utrudniony transport modułów oraz ograniczenia w możliwości swobodnego kształtowania powierzchni domu. W przypadku technologii modułowej doskonale sprawdza się także szkielet wykonany ze stali.
Technologia prefabrykowana oparta na materiale cementowym
Jeśli nie drewno, to do budowy domów prefabrykowanych można użyć elementów z cementu. Tu także stosuje się różne metody produkcji.
Gotowa ściana keramzytowa
Keramzyt to wypalane w wysokiej temperaturze, doprowadzone do wrzenia kawałki gliny. Po ostygnięciu stają się porowate i zawierają sporo powietrza. Tak przygotowany keramzyt wiąże się z cementem w proporcji 70/30, na specjalnych formach/stołach. Po całkowitym wyschnięciu materiał daje trwałą i mocną ścianę, którą w całości przywozi się na budowę.
Postawienie stanu surowego otwartego zajmuje kilka godzin.
Gotowa ściana betonowa
Metoda ta podobna jest do technologii keramzytowej, przy czym izolatorem nie jest keramzyt, a najczęściej styropian.
Szalunek tracony
Przy technologii szalunku traconego wykorzystuje się materiały, które stworzą z betonem spójną całość. Używane przy tradycyjnym szalunku drewno zastępuje się specjalnie do tego przygotowanymi formami ze styropianu lub płytami wiórowo-cementowymi. Forma szalunku w tym przypadku pełni dodatkową rolę izolatora.
Czy technologia prefabrykowana jest bezpieczna?
Budowa domu w technologii prefabrykowanej ma wiele zalet. Staje się coraz popularniejsza, a nawet stopniowo wypiera technologię tradycyjną. Możesz ze spokojem zdecydować się na jedną w powyższych metod i szybko cieszyć się swoim wymarzonym domem na lata.