Czym jest technologia prefabrykowana? Rodzaje prefabrykatów

Czym jest technologia prefabrykowana? Rodzaje prefabrykatów

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego, prędzej czy później staniesz przed wyborem technologii budowy. Obecnie coraz większą popularność zyskuje technologia prefabrykowana. Przeczytaj, czym jest i jakie są jej rodzaje.

Co to jest technologia prefabrykowana?

Prefabrykacja to rodzaj technologii, który pozwala na wytwarzanie dużych elementów budowlanych w fabryce, poza miejscem budowy. Znacząca część procesu budowy zostaje więc przeniesiona z placu budowy do fabryki.

Duże elementy, takie jak ściany czy dachy, przygotowywane są w zakładach produkcyjnych metodami przemysłowymi. Stają się one coraz bardziej zaawansowane technologicznie i pozwalają na wysoki poziom precyzji przy jednoczesnym unikaniu błędów.

Technologia prefabrykowana korzysta z różnych materiałów: drewna lub cementu.

Technologia prefabrykowana drewniana

W obrębie technologii wykorzystującej drewno stosuje się różne metody produkcji prefabrykatów.

Prefabrykacja szkieletowa

Prefabrykacja szkieletowa, nazywana prefabrykacją otwartą, polega na kompletnym przygotowaniu materiałów stanowiących szkielet budynku. Na budowie zamyka się ścianę wraz z ociepleniem i instalacjami, osadza okna i drzwi. W taki sposób budowane są domy w USA, u nas nazywane „kanadyjczykami”. Podobnie od wielu lat stawia się domy skandynawskie.

Taką budowę można skutecznie prowadzić przez cały rok – nie przeszkadzają w tym surowe warunki klimatyczne. Wyjątkiem są ulewne deszcze, które mogą wymusić wstrzymanie i zabezpieczenie pewnych działań.

W niektórych krajach, gdzie naturalny dostęp do drewna jest ograniczony lub drewno jest słabego gatunku, zamieniono z powodzeniem szkielet na stalowy.

Prefabrykacja płytowa

Prefabrykacja płytowa, nazywana prefabrykacją zamkniętą, polega na przygotowaniu w fabryce całej gotowej ściany wraz z izolacją, oknami i instalacjami. Na budowę trafia więc gotowa ściana.

Metoda ta jest trwała i ciężka. Została zapoczątkowana przez niemieckie i austriackie zakłady budowy domów. W Polsce funkcjonuje już kilkanaście liczących się fabryk, które eksportują i sprzedają swoje ściany w całej Europie.

Technologia drewniana modułowa

Technologia drewniana modułowa to jeszcze wyższy stopień zaawansowania w przygotowaniu produktu w zakładzie. Gotowe części domu, wraz z kaflami, instalacjami, pomalowanymi ścianami, modułami łazienek i kuchni trafiają na budowę. Tam, w ciągu kilkunastu godzin, są skręcane.

Do takiego domu można się właściwie wprowadzić w kilkadziesiąt godzin od momentu osadzenia. Istnieje także możliwość ponownego rozłożenia budynku w innym miejscu.

Istotną wadą tej technologii jest utrudniony transport modułów oraz ograniczenia w możliwości swobodnego kształtowania powierzchni domu. W przypadku technologii modułowej doskonale sprawdza się także szkielet wykonany ze stali.

Technologia prefabrykowana oparta na materiale cementowym

Jeśli nie drewno, to do budowy domów prefabrykowanych można użyć elementów z cementu. Tu także stosuje się różne metody produkcji.

Gotowa ściana keramzytowa

Keramzyt to wypalane w wysokiej temperaturze, doprowadzone do wrzenia kawałki gliny. Po ostygnięciu stają się porowate i zawierają sporo powietrza. Tak przygotowany keramzyt wiąże się z cementem w proporcji 70/30, na specjalnych formach/stołach. Po całkowitym wyschnięciu materiał daje trwałą i mocną ścianę, którą w całości przywozi się na budowę.

Postawienie stanu surowego otwartego zajmuje kilka godzin.

Gotowa ściana betonowa

Metoda ta podobna jest do technologii keramzytowej, przy czym izolatorem nie jest keramzyt, a najczęściej styropian.

Szalunek tracony

Przy technologii szalunku traconego wykorzystuje się materiały, które stworzą z betonem spójną całość. Używane przy tradycyjnym szalunku drewno zastępuje się specjalnie do tego przygotowanymi formami ze styropianu lub płytami wiórowo-cementowymi. Forma szalunku w tym przypadku pełni dodatkową rolę izolatora.

Czy technologia prefabrykowana jest bezpieczna?

Budowa domu w technologii prefabrykowanej ma wiele zalet. Staje się coraz popularniejsza, a nawet stopniowo wypiera technologię tradycyjną. Możesz ze spokojem zdecydować się na jedną w powyższych metod i szybko cieszyć się swoim wymarzonym domem na lata.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Czym jest technologia prefabrykowana? Rodzaje prefabrykatów"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem