Przeprowadzamy upgrade systemów - jeśli zauważysz problemy ze stroną WWW, zgłoś to : CZAT, e-mail lub WhatsApp

Trendy budowlane w Polsce. Prognozy dla rynku budownictwa jednorodzinnego na najbliższe 5 lat

Trendy budowlane w Polsce. Prognozy dla rynku budownictwa jednorodzinnego na najbliższe 5 lat

Budownictwo jednorodzinne przechodziło w ostatnich latach trudny czas. Miała na to wpływ głównie trudna sytuacja gospodarczo-polityczna w Polsce i na świecie. Eksperci prognozują, że 2024 rok będzie pod tym względem nieco lepszy. Co więc czeka nas, kiedy branża znów nabierze tempa? Jak będziemy budować i jakie rozwiązania stosować? Przeczytaj w artykule.

TREND BUDOWLANY nr 1. Domy energooszczędne

Transformacja energetyczna wymusiła na inwestorach budowanie domów energooszczędnych. Są to nieruchomości, które dążą do zero-emisyjności – oszczędzają energię, a nawet magazynują zasoby. Sam proces budowy powinien być w ich przypadku zgodny z ideą „zero waste”. Zielone budownictwo z materiałów naturalnych w perspektywie dekady stanie się standardem.

Alternatywą dla 3/5-pokojowych mieszkań staną się więc energooszczędne, inteligentne domy jednorodzinne, szeregowe czy bliźniaki.

  • Będą one powstawały szybko, przy użyciu zaawansowanych technologii.

  • Dużą rolę odegra tu czynnik ekonomiczny, gdyż nieruchomości takie są tańsze w eksploatacji: pozwalają wyprodukować i magazynować energię.

  • Nie generują także opłat czynszowych. To bardzo ważne, choć mało kto zdaje sobie sprawę i analizuje, ile kosztuje ogrzanie powierzchni wspólnych, administrowanie i inne czynności zawarte w czynszu. Przez 30 lat użytkowania kwota ta przekracza zwykle 400 000 zł.

Warto także zwrócić uwagę, że istniejące stare budynki będą wymagały renowacji. Ich wartość spadnie, gdyż koszty użytkowania będą znacząco wyższe od kosztów utrzymania nowych domów.

Dostosowanie starszych nieruchomości do przepisów UE, dotyczących zielonej transformacji, będzie z pewnością dofinansowana. Nie zdejmie to jednak całego ciężaru finansowego z właścicieli i użytkowników. W przypadku części z nich może okazać się, że bardziej opłacalną opcją będzie wyburzenie budynku. Dla obiektów wielomieszkaniowych konieczność dostosowania i remontu oznacza natomiast, że wzrośnie czynsz.

TREND BUDOWLANY NR 2. Domy prefabrykowane

W nadchodzących latach duże znaczenie będzie zyskiwała technologia prefabrykowana (modułowa).

Pozwala ona przygotować oraz zbudować dom w zamkniętym procesie, przy zachowaniu reżimu technologicznego i niskiej emisyjności. Modułowość i inteligentne zarządzanie przestrzenią umożliwiają także rozbudowanie domu w sytuacji zmian potrzeb mieszkańców. W przypadku takich konstrukcji realne jest nawet przeniesienie jej w inne miejsce.

W najbliższych 5 latach będziemy więc obserwować rosnącą przewagę prefabrykowanych domów: tworzonych z powtarzalnych projektów i opierających się o rozwiązania proekologiczne, niskoemisyjne, wspierające optymalizację kosztów eksploatacji.

TREND BUDOWLANY nr 3. Domy inteligentne

Inteligentne budynki zarządzane smartfonem to już nie luksus, a potrzeba czasu. W najbliższych latach większość budowanych nieruchomości będzie uwzględniała rozwiązania takie, jak centralne jednostki grzewcze, centrala wentylacji czy centralny system oświetlenia.

Oprócz tego, że są one wygodne dla użytkowników, pozwalają także zarządzać rachunkami i optymalizować ich wysokość. Są to rozwiązania możliwe jedynie w przypadku domów jednorodzinnych, gdyż uwzględniają indywidualne preferencje mieszkańców.

TREND BUDOWLANY nr 4. Domy w stylu skandynawskim

Kierunek rozwoju i trendy zbliżają domy w Polsce do stylu architektury skandynawskiej, u nas nazywanego często „nowoczesną stodołą”.

Styl budowania będzie więc najprawdopodobniej dążył do prostych form – uniwersalnych i tańszych w budowie. Tego rodzaju bryły obejmują mniej mostków cieplnych, a także uwzględniają proste dachy, na których z łatwością można umieszczać panele fotowoltaiczne. Wybory inwestorów będą uwzględniały aspekt ekologiczny i ekonomiczny, które w przypadku budownictwa jednorodzinnego często idą w parze.

TREND BUDOWLANY nr 5. Domy o mniejszych powierzchniach

W najbliższych latach znacząco zmniejszy się liczba budowanych rezydencji, czyli domów o powierzchni 300-400 metrów. Ich rolę z powodzeniem przejmą budynki pomiędzy 100 a 200 metrów, w których niektóre pomieszczenia będą wielozadaniowe, np. sypialnia pełniąca także rolę pokoju do pracy zdalnej czy gabinet w połączeniu z salonem, które stworzą odpowiednią przestrzeń na dużą imprezę rodzinną.

W perspektywie dekady, w związku ze starzejącym się społeczeństwem, zaczną powstawać osiedla małych domów dla seniorów. Najczęściej będą to tereny poza miastem, z własną infrastrukturą, pozwalające na spokojne funkcjonowanie na emeryturze.

Z czego wynikają trendy budowlane w Polsce?

Wszystkie trendy w budownictwie jednorodzinnym prognozowane na najbliższe lata wynikają z potrzeby inwestorów do optymalizacji kosztów, a także z dbałości o środowisko – z uwagi na osobiste preferencje oraz wymogi prawne. Ważnym czynnikiem kształtującym trendy jest także wygoda użytkowników.

Wypadkowa wszystkich tych aspektów sprawia, że w najbliższych latach będziemy budować niewielkie, ekonomiczne i energooszczędne domy z prefabrykatów, w stylu skandynawskim, nierzadko wyposażone w inteligentne systemy centralne.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Trendy budowlane w Polsce. Prognozy dla rynku budownictwa jednorodzinnego na najbliższe 5 lat"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody