Wydaje się, że inwestycja i oszczędzanie to działania przeciwstawne, ale jeśli chodzi o energię w domu, który budujesz, to absolutnie się one nie wykluczają. Energooszczędny dom ma sens, bo koszty użytkowania go będą niższe i będzie on wspierał środowisko, w którym się znajduje. Najbardziej energochłonne jest ogrzanie domu, dlatego o energooszczędności budynku decydują przede wszystkim jego wielkość, kształt i kubatura oraz powierzchnia dachu. Zwarta bryła budynku i jak najprostszy dach będą atutami. Dodatkowe czynniki wpływające na bilans ciepła w domu to liczba i wielkość okien, a także powierzchni przeszklonych, układ pomieszczeń i usytuowanie okien względem stron świata. Warto też zwrócić uwagę na jakość i parametry izolacyjne materiałów użytych do budowy – szczególnie ścian, dachu i podłóg. Rozwiązania grzewcze i wentylacyjne są obecnie różnorodne, powinno się wybierać najlepsze. Popularne i zarazem bardzo efektywne są pompy ciepła z systemem rekuperacji. Wskazane jest także zastosowanie odnawialnych źródeł energii, np. kolektorów słonecznych. Dodatkowe oszczędności przyniosą inteligentne systemy włączające i wyłączające oświetlenie i ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, które pozwalają na utrzymanie niższej temperatury pod nieobecność domowników lub w rzadziej uczęszczanych miejscach w domu. Uwzględnienie w projekcie i podczas budowy wymienionych elementów i nadanie im właściwych parametrów prowadzi do osiągnięcia takiego standardu energetycznego budynku, który zagwarantuje oszczędności, zapewni komfort cieplny, a ponadto zwiększy wartość nieruchomości na rynku. Zobacz 5 najlepszych projektów domów energooszczędnych wybranych według parametru Ep (Energia pierwotna – wyrażana w kWh/m kw./rok - ilość energii wydobytej u źródła i potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną i klimatyzację), funkcjonalności domu i popularności wśród inwestorów:
Top 5 projektów domów energooszczędnych
Z241 NF 40 to atrakcyjny projekt domu parterowego z dachem dwuspadowym. Prosta bryła oraz ciekawe połączenie różnych materiałów na elewacji nadają mu niepowtarzalny wygląd. W projekcie uwzględniono wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, zwiększoną termoizolacyjność przegród, kolektory słoneczne, wydajne ekologiczne źródło ogrzewania oraz dodatkowe rozwiązania niwelujące mostki cieplne. Kuchnia połączona została z jadalnią i salonem, a dzięki dużym przeszkleniom pomieszczenie to jest dobrze doświetlone. Pomimo swych niewielkich rozmiarów dom zaspokoi wszystkie niezbędne potrzeby średniej rodziny.
Projekt Zx79 w standardzie NF 40 nie różni się na pierwszy rzut oka od wersji wyjściowej. Ten nowoczesny dom prezentuje się dobrze zarówno na dużych podmiejskich działkach, jak i w zwartej miejskiej zabudowie. W całym domu zaprojektowano duże przeszklenia do podłogi, będące jednocześnie wyjściami tarasowymi. Bryła budynku złożona jest z trzech sześcianów połączonych korytarzem. Pierwszy to część techniczna – wiata na dwa auta z pomieszczeniem gospodarczym. Drugi sześcian to strefa dzienna, trzeci zaś – nocna. Świetny układ pomieszczeń zapewnia komfortowe użytkowanie domu.
W porównaniu z wersją podstawową projekt Z200 NF40 ma nieco mniejszą powierzchnię, ale nie ma to prawie żadnego wpływu na komfort mieszkania. Jest to komfortowy dom parterowy z garażem dwustanowiskowym dostępnym od frontu budynku. Elewacje i bryła wyróżniają się nowoczesną, aczkolwiek spokojną i wyważoną, architekturą z oryginalnymi dodatkami. Strefę dzienną domu tworzy przestronny salon z dużymi przeszkleniami i jadalnia. W części nocnej znajdują się trzy sypialnie, z których jedna posiada prywatne wyjście na zadaszony taras. Atutem układu wnętrz Z200 NF40 jest bezpośredni dostęp z domu do dwustanowiskowego garażu.
Z281 NF 40 to wyjątkowo komfortowy dom dla rodziny typu 2+2. Energooszczędny standard nie jest przeszkodą do tego, aby wszystkie okna tego domu stanowiły duże przeszklenia, a strefa dzienna stanowiła ogromną przestrzeń otwartą na tarasy.
Szklana ściana w projekcie Zx108 NF40 musi być wykonana perfekcyjnie i z najlepszych materiałów. To jeden ze sposobów osiągania wysokiego standardu energetycznego. Ten wyjątkowy nowoczesny, dwukondygnacyjny dom z dużymi przeszkleniami, tarasami na piętrze oraz dużym garażem spełni najbardziej wyrafinowane oczekiwania inwestorów. Połączenie ciemnej elewacji z wykończeniem z egzotycznego drewna doskonale komponuje się z chłodną bielą tynku i zielenią ogrodu. We wnętrzu poszczególne strefy życia wydzielono za pomocą akcentów takich jak: narożny kominek pomiędzy salonem i jadalnią czy kuchenna wyspa z bufetem. Na parterze znajduje się dodatkowy pokój – gabinet oraz obszerna część gospodarcza z garażem dwustanowiskowym. Piętro to strefa nocna domu z trzema przestronnymi sypialniami - każda z indywidualnym wyjściem na taras. Ten świetny projekt jest naszą dumą i cieszymy z każdej jego realizacji.
Budowa domu energooszczędnego może oznaczać dodatkowe koszty, ale w dłuższej perspektywie z pewnością Ci się opłaci. Ceny energii raczej nie maleją, a koszty budowy ponosisz przecież tylko raz.