Projekty domów
Zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Nowoczesna stodoła – nowy trend w budownictwie

Nowoczesna stodoła – nowy trend w budownictwie

Na rynku architektonicznym powstają coraz bardziej nowoczesne, unikatowe i innowacyjne projekty domów jednorodzinnych. Wyróżniają się kształtem, rozmiarem czy zastosowanymi materiałami oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Zwykle są to domy energooszczędne lub wręcz pasywne. Tego rodzaju architektura znalazła swoje miejsce również w dość prostych obiektach, jakimi są budynki nazywane potocznie nowoczesnymi stodołami.

Czym jest nowoczesna stodoła?

Nowoczesna stodoła to dom o prostej i zwartej bryle. Jest on nawiązaniem do wiejskiego pomieszczenia gospodarczego, który – poprzez urozmaicenie i nadanie nowoczesnego charakteru – staje się ponadczasowym, designerskim budynkiem.

Najczęściej powstaje na planie prostokąta z dwuspadowym dachem, choć nie jest to reguła. Niekiedy domy typu stodoła budowane są w kształcie litery L. Inne podobne rozwiązania zakładają także zdublowanie prostokątnego planu i scalenie elementów przy użyciu łącznika.

Czym jeszcze charakteryzują się nowoczesne stodoły

 • W projektach tego typu często stosowany jest dach dwuspadowy bezokapowy, pokryty blachą na rąbek lub płaską dachówką.
 • Bryła nowoczesnej stodoły ma być jak najbardziej monotonna, choć nie oznacza to, że jest nudna. Nie ma w niej miejsca na dodatkowe elementy architektoniczne, jak balkony, wykusze czy lukarny.
 • Elementem urozmaicającym bryłę są za to zazwyczaj ogromne, efektowne przeszklenia. Architekci często umieszczają je od strony ogrodowej budynku, co dodatkowo pozwala na połączenie wnętrza z ogrodem. Pełni to także funkcję doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym.
 • Charakterystycznym elementem dla tego rodzaju domów jest wykonanie elewacji z drewna, płyt elewacyjnych czy z kamienia. Naturalne materiały w łagodnych odcieniach idealnie współgrają z dużymi przeszkleniami.
 • Częstym rozwiązaniem w nowoczesnych stodołach jest dwukondygnacyjny salon. Dodaje on lekkości oraz poczucia przestrzeni całemu wnętrzu.
 • Budynki takie posiadają najczęściej poddasze użytkowe z otwartą przestrzenią nad salonem. Ogromne przeszklenia w strefie dziennej doświetlają również poddasze, które jest idealnym miejscem na przytulny kącik do pracy, czytania czy nauki.
 • Wśród projektów nowoczesnych stodół znajdziemy jednak też koncepcje parterowe, które również posiadają wszystkie potrzebne pomieszczenia.

Zalety i wady domu typu stodoła

Nowoczesne stodoły to komfortowe i funkcjonalne budynki. Wszystkie pomieszczenia są w nich dobrze przemyślane, aby sprzyjały wygodzie domowników. Architektura w tym stylu przedkłada minimalizm nad bogatym zdobnictwem i skomplikowaniem. Pokazuje, że projekt nie musi mieć złożonej bryły, aby zachwycić swym designem. Surowość budynku dodaje mu ponadczasowego wyglądu. Domy typu stodoła udowadniają, że prosta forma potrafi idealnie wkomponować się w przeróżny teren krajobrazowy.

Oryginalny wygląd to dla wielu inwestorów duża zaleta, która decyduje o wyborze konkretnego projektu. Dla innych mocno wyróżniający się budynek może być jednak przeszkodą. Zbytnia odmienność od sąsiadujących domów nie wszystkim pasuje. Co więcej, tego samego zdania mogą być urzędnicy, którzy nie wydadzą pozwolenia na budowę nowoczesnej stodoły w miejscu, gdzie nie zezwalają na to warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zanim więc zaplanujesz budowę tego rodzaju nowoczesnego domu, upewnij się, że nie ma ku temu przeszkód formalnych. Jeśli takie istnieją, a marzysz o stodole, rozważ zakup działki w innym miejscu. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, sprawdź pozostałe możliwości projektowe. Wśród setek projektów w Z500 z pewnością znajdziesz alternatywę, która będzie spełnieniem Twoich marzeń o domu.

Czy warto zbudować nowoczesną stodołę?

Nowoczesna stodoła to popularny trend w architekturze ostatnich lat. Tego rodzaju domy zachwycają nietuzinkowym wyglądem, są funkcjonalne i praktyczne. Ich budowa nie jest także droższa od innych budynków o podobnej powierzchni.

Jeśli rozważasz postawienie domu typu stodoła, to prawdopodobnie bardzo dobry pomysł. Nawet jeśli za kilkanaście lat trend przeminie, to Ty wciąż pozostaniesz z komfortowym domem, spełniającym potrzeby Twojej rodziny.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)

Co Ty na to?

Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.