Prefabrykacja keramzytowa – czy warto i jak budować w tej technologii?

Prefabrykacja keramzytowa – czy warto i jak budować w tej technologii?

Prefabrykacja to technologia budowlana, która polega na wcześniejszym przygotowaniu poszczególnych elementów konstrukcji budynku, a następnie zmontowaniu ich bezpośrednio na budowie. Do produkcji ścian prefabrykowanych używa się keramzytu. Przeczytaj, jak wygląda proces budowy w tej technologii oraz czy warto się na nią zdecydować.

Czym jest keramzyt?

Keramzyt to naturalny materiał budowlany w postaci ceramicznych kulek. Powstaje w procesie wypalania ilastej gliny w piecach obrotowych. Charakteryzuje się porowatą strukturą oraz lekkością.

Ze względu na liczne korzystne właściwości, takie jak dobra izolacyjność cieplna i akustyczna, a także przyjazny dla środowiska proces produkcji, keramzyt staje się coraz bardziej popularny w budownictwie. Używa się go m.in. do wytwarzania ścian prefabrykowanych.

Rodzaje ścian keramzytowych

Z keramzytu mogą powstać trzy rodzaje ścian:

  • Jednowarstwowe, gdzie izolacja jest wykonana w późniejszym czasie – na budowie. Takie ściany cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów.

  • Ściany z izolacją, tzw. dwuwarstwowe.

  • Ściany trójwarstwowe – typu “sandwich”, które wybierane są głównie przez deweloperów do budowy obiektów wielorodzinnych, biurowców i budynków inwentarskich.

Ściana keramzytowa w praktyce – jak wygląda proces budowy

Kiedy inwestor zgłasza się do firmy wykonawczej, ta w pierwszej kolejności opracowuje projekt domu jednorodzinnego pod technologię prefabrykowaną. Trwa to zwykle od 4 do 12 tygodni, w zależności od wielkości budynku.

W procesie tym bierze udział także inwestor, który doprecyzowuje ważne kwestie, np. czy w budynku będą rolety zewnętrzne, jakiej wielkości będą okna i drzwi itp. Ustalane są punkty pod instalację elektryczną i bruzdy pod instalację wodno-kanalizacyjną.

Po zebraniu powyższych danych następuje proces produkcji elementów do budowy domu i planowania montażu. Zajmuje to zwykle około 6 tygodni. Sam montaż trwa od ok. 1 do ok. 4 dni.

Zalety prefabrykacji keramzytowej

Prefabrykacja to przede wszystkim oszczędność czasu i finansów oraz ekologia. Dzięki krótkiemu montażowi można wyeliminować wysokie koszty prądu budowlanego, generowania śmieci i ciągłego pilnowania fachowców, jak ma to miejsce przy budowie w technologii tradycyjnej.

To jednak nie jedyne zalety prefabrykacji keramzytowej. Technologia ta:

  • zapewnia wykonanie w elementach nadproży oraz wieńców już na etapie produkcji, co pozwala oszczędzić czas na budowie.

  • oferuje tynki w III kategorii – wystarczy tylko położyć cienką gładź szpachlową pod malowanie elementów.

  • dostarcza na plac budowy suche elementy, dzięki czemu budowa nie musi być sezonowana. A już parę dni po montażu można przystąpić do kolejnych etapów prac.

  • pozwala rozmieścić punkty pod instalację elektryczną oraz bruzdy pod doprowadzanie instalacji wodno-kanalizacyjnej już na etapie planowania budowy.

Także sam keramzytobeton ma wiele korzystnych właściwości.

  • Jest materiałem niepalnym, obojętnym chemicznie, odpornym na wilgoć oraz działania pleśni i grzybów.

  • Ściany nie zatrzymują pary wodnej powstałej w trakcie budowy oraz na etapie eksploatacji budynku.

  • Keramzyt ma zdolności neutralizacji niekorzystnych fal promieniowania pochodzącego z cieków wodnych.

Wady prefabrykacji keramzytowej

Trudno znaleźć istotne wady prefabrykacji keramzytowej – współpraca z właściwym dostawcą pozwoli wyeliminować każdą z nich.

  • Wśród niektórych inwestorów panują nieprawdziwe przekonania, pochodzące z czasów socjalizmu. Kojarzą oni tę technologię z wielką płytą betonową, która nie zawsze była dobrze wykonana, a jej montaż pozostawiał wiele do życzenia. Nowoczesne technologie nie mają jednak z tamtymi płytami nic wspólnego.

  • Niekiedy – z uwagi na ogromną wagę gotowych płyt, wynoszącą ok. 6 ton – problematyczny bywa transport. Należy jednak wybrać firmę, która bierze go na siebie i kłopot znika. Profesjonalna firma zoptymalizuje wielkość prefabrykatów do rodzaju naczepy, jaka będzie w stanie wjechać i już na etapie przygotowania oferty skontroluje dojazd na plac budowy.

  • Sporadycznie zdarza się, że na budowie zauważone zostają uszkodzenia prefabrykatów, które powstały podczas transportu lub montażu. Tu ponownie liczy się podejście firmy. Profesjonalni dostawcy gwarantują, że ekipa montażowa przeprowadzi obróbkę prefabrykatów bezpośrednio na budowie.

Prefabrykacja keramzytowa – na co zwrócić uwagę

Aby dom zbudowany z prefabrykatów był solidny, warto odpowiednio się przygotować i nie popełnić niepotrzebnych błędów.

  • Do montażu prefabrykacji należy koniecznie zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę montażową z wiedzą i doświadczeniem. Zwykle zapewniają je firmy, które produkują poszczególne elementy.

  • W technologii prefabrykacji najlepiej sprawdzają się proste bryły budynków, które optymalizują wymagania inwestorów.

  • Dobrze jest upewnić się, że producent skontroluje dojazd na budowę i usytuowanie działki. Jest to niezbędne z powodu konieczności dojazdu na działkę ciężkiego sprzętu typu dźwig do montażu oraz samochodów ciężarowych z naczepami transportującymi prefabrykaty.

  • W fazie projektowania warto mieć przemyślaną koncepcję aranżacji wnętrz, niezbędną do usytuowania punktów pod instalację elektryczną i rozprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ściana przyjeżdża wtedy na budowę z przygotowanymi bruzdami i otworami. Nie wyklucza to dalszych zmian, warto jednak ułatwić sobie proces zakończenia budowy.

Czy warto budować w prefabrykacji keramzytowej?

Technologia prefabrykacji keramzytowej to świetny wybór, kiedy oczekujesz szybkiej, ekologicznej i przyjaznej dla portfela budowy. Coraz więcej inwestorów dostrzega jej zalety i przekonuje się, że gotowe elementy prefabrykowane znacząco ułatwiają złożony i stresujący etap budowy wymarzonego domu.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Prefabrykacja keramzytowa – czy warto i jak budować w tej technologii?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem