Keramzyt i keramzytobeton – właściwości i zastosowanie

Keramzyt i keramzytobeton – właściwości i zastosowanie

Prefabrykacja keramzytowa to jedna z technologii budowy, która zyskuje coraz większą popularność. Przy jej wykorzystaniu powstają m.in. ściany do budowy domów. Przeczytaj, jakie właściwości mają keramzyt i keramzytobeton oraz czy warto użyć ich przy budowie domu.

Krótka historia odkrycia keramzytu

Historia keramzytu jest bardzo ciekawa i sięga 1913 roku. W cegielni Hayde’a w USA, podczas awarii pieca spowodowanej zbyt wysoką temperaturą, przypadkowo odkryto lekkie, ceramiczne kulki. Właściciel cegielni nie zastanawiał się długo i opatentował kruszywo, a produkcja ruszyła w 1917 roku. Nazwano je hayditem – od nazwiska właściciela. W tamtym czasie kruszywo stosowano do wytwarzania lekkiego betonu i drobnowymiarowych elementów budowlanych.

Do 1939 roku – w reakcji na rosnące zapotrzebowanie na materiały budowlane – wytwórnie hayditu powstały w Kanadzie, Szwecji, Norwegii i Danii. Po II wojnie światowej, ze względu na interesujące parametry fizyczne, popyt na niego wzrósł. Spowodowało to powstanie zakładów produkujących keramzyt na całym świecie.

Kruszywo znalazło szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, geotechnice, ogrodnictwie i ochronie środowiska. W krajach zachodnich przyjęto nazwę LECA, pochodzącą od lightweight expanded clay aggregate, czyli „lekkie spęczniałe gliniane kruszywo”. W Polsce nazwano je GLINIEC, ze względu na glinę, z której się je wytwarza. Dopiero później wprowadzono nazwę KERAMZYT, inspirowaną greckim określeniem gliny garncarskiej – keramos.

Keramzyt – właściwości izolacyjne

Keramzyt to w stu procentach naturalny materiał używany obecnie w budownictwie, m.in. do ścian prefabrykowanych. Powstaje w procesie wypalania ilastej gliny w piecach obrotowych. Charakteryzuje się porowatą strukturą oraz lekkością – takie parametry osiąga dzięki temperaturze wypalania dochodzącej do 1150-1200°C.

Porowata struktura nadaje keramzytowi wyśmienite właściwości izolacyjne – zarówno termiczne, chroniące przed utratą ciepła, jak i akustyczne, redukujące dźwięki z otoczenia. Dodatkowo proces wypalania eliminuje związki organiczne, czyniąc keramzyt odpornym na pleśń i grzyby, co przekłada się na dłuższą trwałość konstrukcji.

Korzystne właściwości keramzytobetonu

Keramzyt jest składnikiem keramzytobetonu, czyli tworzywa konstrukcyjnego, które opiera się na dobranej w odpowiednich proporcjach mieszance betonowej, wzbogaconej właśnie o keramzyt. Najczęściej jest to 75% keramzytu, 15% piasku i 10% cementu do związania materiału. Mieszanka keramzytobetonowa powstaje według odpowiednich receptur w mikserze węzła betoniarskiego.

Jest to materiał do tworzenia ścian prefabrykowanych. Używając rozściełacza do betonu, transportuje się go do gotowych form, wcześniej zbrojonych stalą i przygotowanych na stołach produkcyjnych. W ten sposób powstają gotowe ściany.

Keramzytobeton – jako materiał budowlany – ma sporo zalet, w tym niski współczynnik przenikania ciepła i izolację akustyczną, odporność na działanie ognia oraz czynników biologicznych. Prefabrykowane ściany z keramzytobetonu są więc bardzo ciepłe, dzięki czemu minimalizują opłaty za ogrzewanie. Mikroklimat, tworzony przez prefabrykat z keramzytobetonu, jest także bardzo korzystny dla alergików.

Keramzytobeton to materiał, który spełnia surowe standardy wytrzymałości i bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu surowców naturalnych sprawia, że budowa jest bardziej przyjazna dla środowiska. Procesy produkcji keramzytobetonu mają stosunkowo niski ślad węglowy. Prefabrykacja to – przy odpowiedniej izolacji budynku – idealny produkt na dom niskoenergetyczny. Pierwsze domy pasywne w Polsce budowane były na początku lat 2000 właśnie z prefabrykacji keramzytobetonowej.

Prefabrykacja keramzytowa – przyszłość budownictwa

Prefabrykacja z użyciem keramzytobetonu jest coraz częściej wybierana przez inwestorów w Polsce. Dostrzegają oni duże korzyści z zastosowania tej technologii, takie jak wysokie parametry cieplne i akustyczne, wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Dzięki prefabrykacji można oszczędzić sporo funduszy. Dodatkowo w trakcie takiej budowy generowana jest mniejsza ilość śmieci, a także wykorzystywana mniejsza ilość prądu i wody. To technologia przyjazna dla portfela i dla środowiska. Wszystko to sprawia, że prefabrykację można śmiało nazwać przyszłością budownictwa.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Keramzyt i keramzytobeton – właściwości i zastosowanie"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody