Przeprowadzamy upgrade systemów - jeśli zauważysz problemy ze stroną WWW, zgłoś to : CZAT, e-mail lub WhatsApp

Jaką technologię budowy domu wybrać, by nie żałować?

Jaką technologię budowy domu wybrać, by nie żałować?

Technologia budowy domu ma duży wpływ na ogólną wartość Twojej inwestycji – w końcu mówimy o setkach tysięcy złotych. Konwencjonalne metody to tylko jedna z opcji. Coraz więcej osób decyduje się na alternatywne technologie budowy. Sprawdź, która jest najlepsza dla ciebie.

Technologia budowy domu – jak podjąć decyzję?

W Polsce najczęściej powstają tradycyjne domy murowane. Wśród rozwiązań alternatywnych popularne stają się:

  • metoda modułowa,
  • budowa domów ze styropianu,
  • technologia szkieletowa (domy kanadyjskie lub z bali).

    Nie istnieje jednak prosta odpowiedź na pytanie, która technologia budowy jest lepsza. Zależy to od wielu czynników i wpływa między innymi na koszty inwestycji, czas budowy i trwałość budynku. Potencjalni właściciele powinni wziąć te aspekty pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

    Tradycyjna technologia budowy domu

    Najpopularniejsze rozwiązanie dla domów jednorodzinnych to technologia budowy domu murowanego. Tradycyjna metoda polega na łączeniu cegieł, bloczków i pustaków na zaprawę. Możesz wybrać ściany jedno-, dwu- lub trzywarstwowe – w zależności od wymagań i preferencji. Domy murowane są odporne na czynniki zewnętrzne i trwałe. Mają jednak stosunkowo długi okres budowy – trwa ona około roku, a czasem nawet dwa lata.

    Technologia budowy domów szkieletowych

    Domy szkieletowe nazywane są kanadyjczykami. W ich przypadku materiałem budowlanym jest drewno. Składają się w większości z gotowych elementów, które są wstępnie zbierane w fabryce i dostarczane na plac budowy. Przyspiesza to znacząco etap budowy.

    Konstrukcje szkieletowe charakteryzują się niską wytrzymałością i izolacyjnością akustyczną w porównaniu do domów budowanych w technologii tradycyjnej. Cechują się również mniejszą pojemnością cieplną. Drewniany budynek łatwo się nagrzewa. Gdy jednak system ogrzewania/chłodzenia nie działa, a temperatura się zmienia, szybciej traci ciepło.

    Budowę domu szkieletowego można zakończyć w trzy do czterech miesięcy, dlatego polecany jest osobom, którym zależy na czasie.

    Technologia budowy domów z bali

    Domy z bali to najczęściej piękne drewniane budynki, których stylistyka nawiązuje do wiejskiej zabudowy. Ważne jest, aby używać drewna o odpowiedniej wilgotności (8-12% dla ścian wewnętrznych, stropów i poszycia poddasza, 19% dla bali o grubości co najmniej 15 cm). Ponadto warto wynająć doświadczoną i profesjonalną ekipę budowlaną, która postawi konstrukcję z należytą dokładnością.

    Technologia budowy domu drewnianego oznacza również krótszy czas realizacji. Profesjonalna ekipa postawi dom z bali w dwa/trzy miesiące.

    Technologia budowy domów modułowych

    Podobnie jak w przypadku drewnianych domów szkieletowych, tu także używa się gotowych prefabrykatów – najczęściej z betonu lub keramzytobetonu. Dzięki temu istnieje możliwość skorzystania z indywidualnego projektu na zamówienie, jednak zazwyczaj używa się projektu dostarczonego przez producenta. Budowa domu modułowego trwa od dwóch do pięciu tygodni.

    Technologia budowy domów z bloków piankowych (styropianu)

    W nowoczesnej technologii budownictwa mieszkaniowego budulcem jest bloczek styropianowy, o rozmiarze 30x100 cm, wypełniony betonem. Duża zaleta tej metody to łatwość montażu kolejnych klocków. Ponadto bloczek styropianowy jest materiałem budowlanym o podwyższonej izolacyjności termicznej, który nie wymaga dodatkowej izolacji. Domy w tej technologii powstają w około trzy/cztery miesiące.

    Technologia budowy domu a koszty

    Technologia budowy domu ma duży wpływ na koszty całej inwestycji. Z reguły najtańsze są budynki o konstrukcji tradycyjnej i szkieletowej. Pamiętaj jednak, że wiele zależy także od wykończenia oraz kosztów pracy, które różnią się w zależności od kraju.

    Jeśli myślisz o ograniczeniu wydatków, możesz rozważyć budowę metodą gospodarczą. Polega ona na samodzielnym wykonaniu części prac budowlanych i wykończeniowych. Inwestor zajmuje się również logistyką i sprawami organizacyjnymi. Zaoszczędzisz dzięki temu na wydatkach związanych z opłaceniem ekip budowlano-remontowych oraz innych specjalistów (np. gazownik, elektryk itp.).

    Technologie budowy domów pasywnych, energooszczędnych

    W kwestii oszczędności powinieneś myśleć długofalowo. Inwestując większe pieniądze na etapie budowy, odzyskasz je podczas eksploatacji budynku. Jak to zrobić? Wybierz dom energooszczędny lub pasywny.

    Oba terminy są często używane zamiennie. Pomiędzy domami energooszczędnymi a pasywnymi istnieją jednak różnice ze względu na użyte materiały oraz ich izolacyjność. Zwróć przede wszystkim uwagę na izolację ścian zewnętrznych, dachów i kominów, skąd ucieka najwięcej ciepła. Ważna jest tu także prawidłowa pozycja domu względem słońca. Projekt powinien uwzględniać duże przeszklone powierzchnie skierowane na południe, aby pochłaniały jak najwięcej energii słonecznej. Pamiętaj jednak, że z drugiej strony takie podejście wiąże się z nadmiarem energii oraz koniecznością chłodzenia w miesiącach letnich – a klimatyzacja to dodatkowe koszty instalacji i prądu.

    Zapotrzebowanie na energię cieplną w domach energooszczędnych wynosi do 70 kWh/m² rocznie, w pasywnych – do 30 kWh/m² rocznie. Oznacza to niższe koszty eksploatacji dla domów niskoenergetycznych (pasywnych). Budynki energooszczędne wymagają za to mniejszych nakładów finansowych na etapie budowy.

    Jeśli wybierzesz dom tego rodzaju, zadbaj, aby technologia była przyjazna dla środowiska. W obu przypadkach możesz ubiegać się o dofinansowanie, np. na instalację odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.).

    Jaka technologia jest najlepsza do budowy domu?

    Inwestorzy zwracają często uwagę głównie na koszty budowy. Pamiętaj jednak, że liczą się także inne czynniki, takie jak długowieczność budynku. Dom zbudowany w technologii tradycyjnej może służyć kilku pokoleniom, podczas gdy dom szkieletowy przetrwa raczej dziesiątki lat. Przemyśl także, czy interesuje Cię dom tani w budowie, czy pasywny lub energooszczędny – tani w eksploatacji. Poznaj rynek i sprawdź, czy w Twojej okolicy są dobre firmy budowlane, które specjalizują się w danej technologii.

    W zakresie wyboru metody budowy domu masz duże pole do popisu. Najważniejsze to dobrze przemyśleć możliwości, uzyskać wiedzę na temat każdej z technologii i podjąć decyzję w oparciu o konkretne informacje.

    Oceń artykuł
    (
    Ocen: 7
    Średnia: 3.43
    )
    Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jaką technologię budowy domu wybrać, by nie żałować?"
    Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
    ^
    
    Robert
    dom szkieletowy przetrwa dziesiątki lat. Co za bzdura. To domy w Kanadzie powinny juz leżeć dawno rozłożone.
    Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
    OK, zgadzam się zmieniam zgody