Schody dywanowe – czym są i czy warto je zastosować?
Wybór schodów do domu to nie lada wyzwanie, a pod uwagę trzeba wziąć m.in. dostępne miejsce, czas i środki, a także styl wnętrza. W trakcie tych poszukiwań niejeden inwestor zetknął się z terminem “schody dywanowe”. Czym są? Czy warto je stosować i czy montaż jest trudniejszy, niż zwykłych schodów? Zacznijmy od podstaw.
Od różnych rodzajów schodów może zakręcić się w głowie, bo klasyfikuje się je ze względu na kształt, “bieg”, materiał wykonania czy konstrukcję. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze inne rodzaje, jak schody dywanowe.
Co to są schody dywanowe?
W skrócie: nazwa tłumaczy wszystko. Schody dywanowe wyglądają tak, jak rozłożony na schodach dywan opadający w dół. Już od kilkudziesięciu lat stosuje się schody dywanowe betonowe, gdzie okładzina (najczęściej drewniana) pokrywa betonowe, proste schody. Nowością są samonośne schody dywanowe, w których to właśnie stopnie stanowią jedyny element schodów — bez podstawy, mocowań czy innych zbędnych dodatków. Jak więc się trzymają? Pierwszy i ostatni stopień są zamocowane do sufitu i podłogi, a dodatkowo są one w niewidoczny sposób mocowane do ściany. Tak naprawdę to mogą być zarówno schody zabiegowe, jak i jedno- czy dwubiegowe. Wiemy już, czym są schody dywanowe — poznajmy ich wady i zalety.
Więcej o domach z piętrem: Dom z poddaszem w 2024 r.: jak go postawić?
Na co zwrócić uwagę, stosując schody dywanowe?
Specyficzna budowa samonośnych schodów dywanowych sprawia, że nie są to rozwiązania do każdego wnętrza. Po pierwsze — w przeciwieństwie do innych rodzajów, to nie są schody, które można kupić w markecie lub zrobić samemu. Wykonują je na zamówienie wyspecjalizowane firmy.
Świetnie sprawdzają się w świeżo wybudowanych domach — do stworzenia schodów potrzebny będzie projekt architektoniczny wnętrza, a te o betonowej konstrukcji najłatwiej jest stworzyć podczas wznoszenia domu.
W starych, drewnianych domach, które nie posiadają projektu architektonicznego, ich projektowanie i montaż może być niemożliwe.
Coraz częściej deweloperzy wznoszą betonowe domy, a więc i betonowe schody na piętro. W takim wypadku drewniane schody dywanowe znacznie podniosą estetykę wnętrza i sprawią, że będzie w nim o wiele przytulniej.
Jeśli natomiast w domu nie ma jeszcze schodów, to wybudowanie od podstaw schodów dywanowych betonowych jest dość skomplikowanym procesem, łączącym zbrojenie schodów z sufitem. Samo schnięcie betonu może potrwać kilka tygodni, a w tym czasie nie będzie można używać schodów. Dla porównania — proste, drewniane schody z marketu da się zamontować w kilka dni.
W przypadku starych, betonowych stopni, dobranie do nich schodów dywanowych może całkowicie odmienić wnętrze, podnosząc jego wartość i komfort wchodzenia na górę (co szczególnie ważne, gdy w domu pojawiają się dzieci).
Czy wiesz, że… obciążenie schodów tego typu to średnio 300 kg na każdy metr, stąd konieczność zamówienia solidnej konstrukcji i mocowania ich przez profesjonalistów.
Mając świadomość, czym są schody dywanowe i na co zwrócić uwagę, wybierając taką konstrukcję, warto zapoznać się jeszcze z konstrukcją elementów, które towarzyszą schodom.
Więcej na ten temat: Jakie schody do domu wybrać: szklane, metalowe, jednobiegowe, zabiegowe, a może młynarskie?
Balustrady
Kolejne pytanie dotyczy balustrad, jakie będą towarzyszyć takim schodom. Tu tak naprawdę panuje dowolność, choć ze względu na ich konstrukcję nie każde gotowe rozwiązanie ze sklepu będzie pasowało. Najłatwiej jest zamówić balustrady u tego wykonawcy, który odpowiada za całe schody dywanowe — również po to, by użył materiału pasującego do samych schodów. Balustrady do tego typu stopni robi się niemal ze wszystkiego: drewna, metalu, szkła czy nawet podświetlanych profili montowanych bezpośrednio w ścianie.
Zobacz też: Czy opłaca się budować dom piętrowy? Ile to kosztuje?
Mocowanie stopni i podestu do ściany
Choć w większości schody dywanowe mają drewniane wykończenie, wewnątrz często ukryty jest stalowy lub żelbetowy profil. Z zewnątrz konstrukcja wygląda na prostą do wykonania, ale tak nie jest — te schody tworzy fachowiec na zamówienie.
Uwaga! Takie schody mocuje się do ściany, a najczęściej jest to ściana nośna. Z tego powodu nie w każdym miejscu da się je postawić.
Zazwyczaj są one zamocowane w murze za pomocą metalowych kotew, przez co stopnie mogą być odsunięte od ściany o kilka cm. Również to, wraz z ich solidną konstrukcją i dość dużą długością, sprawia, że wymagają one sporo miejsca, co jest kolejnym ograniczeniem dla ich budowy.
Wykończenie ścian
Wiemy już, czym są i czy warto stosować schody dywanowe. A co z ich otoczeniem? Czy tu też są jakieś ograniczenia? Tak naprawdę jest tylko jedno, o czym trzeba pamiętać, planując wykończenie ścian. Schody dywanowe mocuje się twardymi wspornikami w samej ścianie, a więc podczas montażu zniszczona zostanie boazeria czy tapeta. To kolejny argument za tym, by planować je na etapie budowy domu, a na pewno przed jego wykończeniem. Jeśli ściany są betonowe, a do tego np. okryte kamiennymi płytami, to bardzo trudno będzie w nich zamocować takie schody, przez co montaż przerodzi się w drogi i pracochłonny projekt. Z drugiej strony ściana z płyty OSB nie wytrzyma obciążenia konstrukcją takich schodów. Wszystko to sprawia, że najczęściej stawia się je obok ściany nośnej wykończonej w prosty sposób.
Kolor schodów
Na koniec, wiedząc już, co to są schody dywanowe i jakie są związane z nimi ograniczenia, możemy przejść do ich zalet. W przeciwieństwie do schodów szklanych czy metalowych, drewniane schody dywanowe występują w praktycznie każdym kolorze tęczy. Ich charakterystyczną cechą jest widoczny z boku “zygzak” wyznaczający bieg schodów. Często odznacza się na nim rysunek drewna, które zazwyczaj jest dębowe (preferowane są najbardziej wytrzymałe gatunki). Wszystko to sprawia, że najczęściej właściciele schodów dywanowych malują je w taki sposób, by nie ukrywać ozdobnego rysunku słojów szlachetnego drewna. W domu z bala czy nawet z betonu to może być atrakcyjny element urozmaicający wystrój wnętrz. Schody dywanowe najczęściej są utrzymane w naturalnym kolorze dębu lub pomalowane półtransparentną farbą na kolor mahoniu czy sosny.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że tym poradnikiem udało nam się wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie o to, czym są schody dywanowe. Cena takiej konstrukcji jest zdecydowanie wyższa, niż innych schodów, ale charakteryzują się dużą solidnością. Dlatego jeśli tworzysz od podstaw swój wymarzony dom, a przy tym planujesz dużo miejsca na korytarz (jak np. w tym projekcie), to może się okazać, że to najlepsze możliwe rozwiązanie. Konstrukcje samonośne wyglądają zdecydowanie nowocześniej od rozszerzających się ku dołowi schodów z kamienia czy marmuru, jakie były kiedyś modne w willach.