Z tego tekstu dowiesz się:
ile kosztuje projekt domu piętrowego?
Jakie są przepisy dotyczące domu piętrowego?
Jak tanio wybudować dom piętrowy?
Jak ze starego domu zrobić nowy – rozbudowa
Dom parterowy czy z poddaszem?
Ile kosztuje projekt domu piętrowego?
Nie ma reguł, jeśli chodzi o stosunek ceny projektu domu parterowego do piętrowego. Prawdą jest natomiast, że zazwyczaj architekt taniej stworzy jeden większy projekt, niż kilka osobnych. Dlatego, jeśli już zastanawiasz się nad budową, to lepiej nie ograniczać się w projekcie do parteru. Niektóre gotowe projekty domów da się modyfikować; to znaczy, że na bazie tego samego „wzoru” można wybrać, czy wolimy projekt domu parterowego, czy piętrowego.
Najczęściej pracownie liczą sobie cenę projektu domu od metra powierzchni. W takim wypadku nie ma więc znaczenia pod względem finansowym, czy stworzą projekt 100-metrowego domu parterowego, czy dwóch pięter po 50 m2. Dla oszczędnych najlepszą alternatywą jest domek z opcjonalnym poddaszem użytkowym. Często powierzchnia poddasza nie jest wliczana do projektu. Wówczas to będzie najlepsze rozwiązanie dla kogoś, kto chciałby mieć opcję rozbudowy, ale jeszcze nie jest tego pewien. Dom parterowy czy z poddaszem? Na szczęście nie musisz decydować od razu.
Jakie są przepisy dotyczące domu piętrowego?
W wielu polskich miejscowościach istnieją miejscowe plany zabudowania terenowego, które uniemożliwiają prywatnemu inwestorowi postawienie na swojej działce kilkupiętrowego budynku. Dzięki temu krajobraz jest spójny, a sąsiednie działki nie zostają zacienione dodatkowymi kondygnacjami. Natomiast nie ma chyba w Polsce miejsca, w którym zabraniano by stawiania budynków dwupiętrowych.
Osoby, które zastanawiają się nad tym, jakie domy są najtańsze w budowie i które wymagają najmniej zachodu pod względem prawnym, często skłaniają się w stronę domów bez pozwolenia do 35 m2. Tylko czy taki budynek może mieć piętro?
Przepisy mówią, że takie budynki mogą mieć tylko jedną kondygnację i nie dopuszczają stawiania dodatkowych pięter bez pozwolenia (czyli np. domek ma 35 m2 powierzchni podłogi, ale trzy piętra). W praktyce jednak wiele projektów to niskie domki letniskowe ze spiczastym dachem, pod którym mieści się niewielkie drugie piętro.
Jak tanio wybudować dom piętrowy?
Aktualne ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że wiele osób zastanawia się, ile kosztuje postawienie domu i jakie domy są najtańsze w budowie. Najprościej będzie z gotowym projektem. Mamy wtedy pewność, że podobne projekty domów zostały już z powodzeniem zrealizowane. Często masowe projekty uwzględniają fakt, że inwestorzy chcą zaoszczędzić. Wówczas pojawiają się pomysły na energooszczędne rozwiązania czy tańsze materiały, które pozwalają zapłacić mniej. A jakie domy są najtańsze w budowie? Wiele da się zaoszczędzić, budując z gotowych prefabrykatów lub sięgają po technologie tradycyjne, jak domy konopne czy z gliny i słomy. Innym pomysłem jest przeniesienie gotowej chaty z bala. Tu wiele zależy od ceny, jaką uda się wytargować za przenoszony budynek. Wliczając wszystkie instalacje, dach, podmurówkę i samo przenoszenie, taki dom finalnie kosztuje zwykle o ok. 20-30 proc. mniej, niż nowy. A ile przeciętnie kosztuje wybudowanie małego domu? Choć w serwisach społecznościowych wyobraźnię rozpalają domy za 30, 50 czy 70 tys. zł, to w rzeczywistości średnia cena za ok. 70-metrowy domek wynosi ok. 150 – 200 tys. zł. A ile kosztuje budowa domu 100 m2? Jeśli to będzie domek z poddaszem, koszty mogą być bardzo podobne.
Jak ze starego domu zrobić nowy – rozbudowa
Niektórzy odziedziczyli typowy PRL-owski domek w kształcie pudełkowatym i zastanawiają się, jak ze starego domu zrobić nowy. W pierwszej chwili wydaje się, że nie ma nic bardziej niewdzięcznego, niż dom-kostka. Jaka elewacja jest w stanie przykryć ponury beton, albo – co gorsza – porcelitową tłuczkę lub mozaikę, która często zdobi ściany zewnętrzne takiego budynku? W rzeczywistości jednak w Polsce już istnieje wiele ciekawych rewitalizacji takich obiektów. Niektórzy zajmują się remontem samodzielnie według własnego pomysłu, podczas gdy inni zamawiają fachowy projekt domu-kostki. Jaka elewacja będzie go zdobiła po zmianach – to zależy tylko od fantazji projektanta. Często na fasadzie pojawiają się płyty gładkiego kamienia, ozdobne panele z drewna lub nawet drewno egzotyczne. Po takich poprawkach dom zyskuje zupełnie nowy wygląd. To najprostszy sposób na to, jak ze starego domu zrobić nowy.
Dom parterowy czy z poddaszem?
Dom piętrowy to marzenie wielu, ale ma też swoje minusy:
zazwyczaj trudniej jest ogrzać dwa piętra, niż jednorodną powierzchnię;
na piętro trudniej się dostać dzieciom i osobom, które mają ograniczony zakres ruchu;
dom tworzy wówczas cień, który może padać na ogródek lub sąsiednie działki.
Podsumowując, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy lepsze są dwie kondygnacje, dom parterowy czy z poddaszem. To, ile kosztuje dom, zależy też od wielu innych czynników, a nie tylko od metrażu i ilości kondygnacji.