Rekuperacja staje się coraz powszechniejszy rozwiązaniem. Decydują się na nią inwestorzy prywatni w domach jednorodzinnych, a także deweloperzy przy budowie osiedli. Dlaczego? Przeczytaj o zaletach i wadach rekuperacji.
Zalety rekuperacji (wentylacji mechanicznej)
Rekuperacja nazywana jest inaczejwentylacją mechaniczną lub wentylacją z odzyskiem ciepła. Mechanizm jej działania pozwala na wymianę zużytego powietrza w budynku na świeże powietrze z zewnątrz.
Można spotkać się z opinią, że to rozwiązanie praktyczne, zdrowe i ekologiczne. Czy jest tak w rzeczywistości? Sprawdź, jakie są zalety wentylacji mechanicznej.
Jakość powietrza
W związku z tym, że 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, powinieneś zrobić wszystko, by dostarczać do domu świeże, czyste powietrze. Co zaskakujące, powietrze wewnętrzne może być kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.
Dzięki rekuperacji znacząco podniesiesz jego jakość. Mechanizm ten pozwala filtrować, a także kontrolować intensywność tego procesu. Wentylacja naturalna (grawitacyjna) takiej możliwości nie daje.
Odzysk energii
Rekuperacja umożliwia odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Można to łatwo zmierzyć i policzyć, np. dzięki JZE, czyli oszczędność kWh/m2/rok. Docelowo więc, inwestycja w wentylację mechaniczną przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu.
Wpływ na wentylację powietrza
Instalacja rekuperacji daje duże możliwości. Poza niezbędnymi elementami, jak centrala i sieć kanałów, możesz zdecydować się na usprawnienia, które dadzą Ci większą kontrolę nad systemem wentylacji w domu. Elementami, które warto dołożyć, są na przykład: filtry o wyższej klasie czy technologii (elektrostatyczne, z węglem aktywowanym), wymienniki entalpiczne do odzysku wilgoci lub nawilżacze.
Wygodna obsługa rekuperacji
Możesz wybrać optymalny sposób sterowania wentylacją mechaniczną: od najprostszego – manualnego, przez sterowanie zegarem, po centralne lub lokalne sterowanie na żądanie. Ostatni mechanizm wymaga sposobu detekcji obecności domownika (np. czujnik ruchu, czujnik RH, czujnik C02), którego odczyty wpłyną na intensywność strumienia wentylacji.
Coraz chętniej kupowane są także urządzenia wyposażone w układ constant flow, czyli utrzymanie stałego przepływu bez względu na zmianę warunków. Możesz zintegrować również gadżety, takie jak sterowanie przez aplikację lub BMS, czyli system zarządzania budynkiem.
Instalacja rekuperacji daje więc duże możliwości, choć możesz także uznać, że w Twoim domu wystarczy w podstawowym zakresie. Nawet wtedy odczujesz duże korzyści z instalacji tego mechanizmu.
Wady rekuperacji (wentylacji mechanicznej)
Podczas gdy wentylacja grawitacyjna jest w zasadzie bezobsługowa, w przypadku rekuperacji należy zadbać o stosunkowo częste serwisowanie. Ma ono kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania instalacji. W pewnym sensie można uznać to za wadę systemu, jednak mimo to wciąż warto zdecydować się na wentylację mechaniczną.
Jak serwisować rekuperację?
Jak często należy serwisować rekuperację? Duży serwis trzeba wykonać co 6 czy 12 miesięcy – w zależności od środowiska. Obejmuje on gruntowne czyszczenie urządzenia (wymiennik, czyszczenie wewnątrz łopat, wentylatorów, czyszczenie tacy ociekowej itp.) i czerpni.
Dodatkowo urządzenie przypomina użytkownikowi o wymianie filtrów. Niezależnie od automatycznych powiadomień, dobrze jest dodatkowo kontrolować ich stan.
Zabrudzone filtry wpływają negatywnie na pracę instalacji, w konsekwencji zapchany filtr stwarza duże opory, a urządzenie pracuje głośniej. Silniki wentylatorów mogą nawet ulec uszkodzeniu. Wymiana filtrów jest bardzo prosta – każdy użytkownik może dokonać jej we własnym zakresie.
Ważny jest także wybór odpowiednich filtrów. Warto stosować te zalecane przez producenta, gdyż gwarantują one utrzymanie właściwych parametrów. Producenci testują urządzenia z konkretnymi filtrami – zmiana może mieć wpływ na przepływy, szczelność, zużycie energii i odzysk.
Rekuperacja – system przyszłości
Technologia rekuperacji będzie się regularnie rozwijać. Producenci przewidują, że najbliższe trendy w zakresie montowania tego systemu obejmą:
DCV, czyli sterowanie na żądanie poprzez czujniki w urządzeniu lub w pokojach,
wydzielenie stref i wentylowanie przestrzeni aktualnie okupowanej,
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem jest już standardem w budownictwie jednorodzinnym. Sięgają po nią także deweloperzy osiedli. Przewiduje się, że wkrótce popularne będzie montowanie jej przy okazji modernizacji budynków już istniejących. I trudno się dziwić - zalety tego rodzaju instalacji mówią same za siebie.