Coraz więcej projektów domów z fotowoltaiką. Czy to się opłaca?

Coraz więcej projektów domów z fotowoltaiką. Czy to się opłaca?


Panele na dachu – aktualne przepisy i dofinansowania

W dziedzinie energii odnawialnych sporo się zmienia – również pod względem przepisów. Pisaliśmy o tym niedawno w naszym tekście: Fotowoltaika – czy warto, kiedy się opłaca, jakie urządzenia grzewcze wybrać?

Coraz bardziej wydajne i taniejące panele cieszą się rosnącą popularnością, a rządzący starają się wspierać ten ruch za pomocą licznych dofinansowań. Obecnie są to:

  • Program Czyste Powietrze – dotacja do fotowoltaiki, o której pisaliśmy, gdy ten projekt ruszał (Mój Prąd: 5000 zł dopłaty do instalacji fotowoltaicznych)

  • zwrot wydatków poniesionych na termoizolację – do 53 tys. zwrotu za zakup i montaż paneli,

  • Program Mój Prąd – na instalacje domowe o mocy od 2. kW do 10. kW ,

  • Program Agroenergia – refundacja do 20 proc. kosztów poniesionych na fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym.

Więcej o zmianach prawa budowlanego i dofinansowaniach przeczytasz w naszym artykule: Budowa domu w 2023 roku łatwiejsza? Nowe Prawo Budowlane i wyższe dotacje

Zmienia się coś jeszcze, bo od 1 stycznia 2022 roku ci, którzy montują panele, nie będą już mogli „oddać” nadwyżki do elektrowni i pobrać jej w dowolnym terminie. Teraz procedura będzie opierała się na zasadach kupna i sprzedaży, najpierw na preferencyjnych, a za kilka lat – na rynkowych warunkach. Do tego sprzedaż będzie odbywała się po cenach hurtowych, a zakup – po detalicznych. Na szczęście jeszcze przez kilkanaście lat nie będzie to obowiązywało tych, którzy panele już zdążyli zamontować przed 2022 rokiem. Więcej o podobnych kruczkach w artykule: jak zbudować dom energooszczędny i na co uważać?

Jak zamówić projekt domu pod fotowoltaikę?

Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji jest odpowiedni projekt domu pod fotowoltaikę. W przypadku niektórych programów trzeba go złożyć, by móc ubiegać się o pieniądze. W innych przypadkach sam montaż paneli zależy od tego, czy w domu są odpowiednie warunki techniczne, a bez montażu paneli nie można dostać dofinansowania. Przykładowo instalacja nie może powstać na dachu z eternitu, a dom musi być ubezpieczony – nie każdy inwestor ma taką świadomość. Nawet niektóre nowe koncepcje architektoniczne nie nadają się z różnych powodów do adaptacji pod panele. Najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamówienie od razu projektu domu z fotowoltaiką.

Projekty domu z instalacją fotowoltaiczną

Można zamówić indywidualną koncepcję, uwzględniającą wszystkie najważniejsze parametry, takie jak potrzeby użytkowników czy nasłonecznienie działki. Okazuje się jednak, że da się też kupić gotowe projekty domu z panelami fotowoltaicznymi już uwzględnionymi w koncepcji. Najlepszy kąt nachylenia dachu pod montaż tego systemu to w polskim klimacie 30-40 stopni. Na stronie Z500.pl można wyszukiwać tylko takie domy, a od ręki dostępnych jest kilkaset tego typu projektów. Domy z fotowoltaiką mogą też powstać przy innym kształcie dachu, jeśli inwestor zdecyduje się umieścić instalację np. na ziemi czy na budynku gospodarczym. Co ciekawe, każdy projekt Z500.pl da się uzupełnić o projekt instalacji fotowoltaicznej wykonany na zamówienie. Wystarczy go dodać od razu podczas zakupu koncepcji.

Projekt domu z fotowoltaiką a solary

Projekty domu poza fotowoltaiką coraz częściej uwzględniają solary, jak w tej willi z dużym garażem (zobacz projekt Z414). Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma technologiami? Pisaliśmy już o tym w osobnym tekście: Domy napędzane słońcem - baterie i kolektory. W skrócie panele fotowoltaiczne są częścią omówionej już instalacji sprzężonej z systemem przesyłu energii z najbliższej elektrowni. Solary służą jedynie do podgrzewania wody na miejscu. Tak naprawdę warto więc połączyć oba rozwiązania, bo to właśnie solary zapewniają upragnioną niezależność energetyczną w praktyce. Inny projekt, który je uwzględnia, to 80-metrowy dom Z7 D 35. Dach nachylony pod kątem 35 stopni będzie tu też idealny pod tradycyjne panele fotowoltaiczne.

Podsumowanie

Nowe przepisy nie rozpieszczają tych, którzy dopiero myślą o zamontowaniu fotowoltaiki. Mimo wszystko zawirowania wokół cen prądu sprawiają, że warto przemyśleć montaż takiej technologii u siebie jako alternatywę dla innych systemów grzewczych. Jeśli dodatkowo zadbasz o solary, to w dużym stopniu uniezależnisz się od wahań cen energii. Projektów domów z fotowoltaiką są tysiące, a każdą koncepcję dodatkowo możesz przerobić indywidualnie pod planowaną instalację.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Coraz więcej projektów domów z fotowoltaiką. Czy to się opłaca?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem