Mój prąd, 5000+. Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych

Temat gorący jak lipcowe słońce! Przedwczoraj ogłoszono główne zasady nowego programu dopłat do instalacji umożliwiających korzystanie z energii słonecznej, o których pisaliśmy w artykule:Dom napędzany słońcem – baterie słoneczne i kolektory. Program ma ruszyć jeszcze przed końcem września, a jego regulamin ma być opublikowany w najbliższych tygodniach.

Dopłatami objęte będą wyłącznie instalacje fotowoltaiczne (panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2 kW do 10 kW. Będzie można wnioskować o zwrot 50% kosztów, ale nie o więcej niż 5000 zł. Oznacza to, że jeśli zakwalifikujesz się do wypłaty, otrzymasz maksymalną kwotę, ponieważ instalacje fotowoltaiczne kosztują zwykle ponad 10 tys. zł. Na program przeznaczono 1 mld zł, co oznacza, że może z niego skorzystać 200 tys. inwestorów.


Aby otrzymać dopłatę, powinieneś zakończyć inwestycję po uruchomieniu programu „Mój prąd”. Dotacji nie otrzymają więc ci, którzy już je mają lub uruchomią przed ogłoszeniem programu. Wnioski w postaci formularzy opublikuje na swojej stronie internetowej NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl). Szczegóły procedury zostaną jeszcze dookreślone, ale już wiadomo, że do wniosku wystarczy dołączyć faktury za zakup i instalację systemu fotowoltaicznego oraz dokument potwierdzający wymianę licznika na dwukierunkowy.

W ofercie Z500 mamy 21 gotowych projektów domów energooszczędnych NF 40, w których standardowo uwzględniono ekologiczne źródła energii. Jeśli wybierzesz z naszej oferty jakikolwiek inny – do każdego projektu domu możesz dokupić projekt instalacji solarnej:

Nie wiadomo jeszcze, czy na pewno, ale istnieje prawdopodobieństwo, że dotację „Mój prąd” można będzie łączyć z ulgą termomodernizacyjną, w tamach której można obecnie odpisywać od podatku dochodowego instalacje fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł, a być może także z preferencyjną pożyczką z programu „Czyste powietrze”. Zostanie to sprecyzowane w regulaminie, który wkrótce opublikuje NFOŚiGW.

O tym, jak ważna jest ekologia, nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Programy rządowe , jak ten właśnie zapowiedziany, wspierają inwestorów, którzy decydują się na korzystanie z tzw. czystej energii, bo wiadomo, że rozwiązania ekologiczne nie zawsze są tanie. Własny prąd zwróci się na pewno – nie tylko w postaci niższych rachunków, ale i zdrowia naszego i naszych dzieci. Idea czystego środowiska i oszczędnego gospodarowania energią jest bliska wartościom, które pielęgnujemy w Z500. W dziale ABC budowy publikujemy artkuły na tematy związane z pozyskiwaniem dla domu energii ze źródeł wspierających oszczędzanie i ochronę środowiska.

ZOBACZ OFERTĘ NOWOCZESNYCH DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Mój prąd, 5000+. Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem