Dom bez stropu? Projekt, który Cię zadziwi

Dom bez stropu? Projekt, który Cię zadziwi


Dom bez stropu czy salon bez stropu?

Dom bez stropu wygląda niezwykle malowniczo. Chyba każdy lubi mieć wokół siebie dużo przestrzeni, a w ten sposób da się z niskiego pomieszczenia uzyskać takie o wysokości nawet 5 i więcej metrów. Trzeba jednak przyznać, że projekty domów parterowych bez stropu to rzadkość, bo nie w każdym wypadku będzie to równie praktyczne. Częściej spotyka się tradycyjne projekty domów, w których bez stropu jest tylko salon. To w nim wysokie belki i żyrandol na kilkumetrowym łańcuchu robią największe wrażenie. W pokoju dziecięcym czy w łazience takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi. Zaoszczędzone miejsce pod sufitem można wykorzystać choćby na poddasze lub antresolę. Zobacz ciekawe pomysły na wnętrze z antresolą i naszą kategorię projektów domów, w których przewidziano miejsce na antresolę.

Czy dom bez stropu ma minusy?

Salon bez stropu wygląda uroczo. Jeśli jednak w przyszłości będziesz remontować dach czy komin, to możesz szybko pożałować, że nie masz pod nim strychu. Bałagan, kurz i deszcz będą wówczas gromadzić się w... salonie, a to może naprawdę uprzykrzyć Ci życie. Tymczasem gdyby w domu istniało poddasze, mieszkańcy mogliby nawet nie zauważyć remontu. Poza tym projekty domu bez stropu pełne są bardzo wysokich pomieszczeń, które później trudno jest ogrzać. W dzisiejszych czasach dla wielu osób ten argument przeważa za tym, by jednak zbudować strop. A co z kosztami? Choć projekty domów parterowych bez stropu kojarzą się z oszczędnościami, to warto to sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. W rzeczywistości koszty obu rozwiązań bywają bardzo zbliżone, a sporo zależy np. od dostępności konkretnego systemu sufitu podwieszanego czy monolitowego w danej okolicy. Jeśli różnice nie są duże, to chyba warto mimo wszystko zdecydować się na poddasze, które w przyszłości może posłużyć za sypialnię, pracownię czy magazyn.

Czy można modyfikować projekt domu bez stropu?

Choć zmiana stropu w projekcie domu wydaje się poważnym przedsięwzięciem, w rzeczywistości w większości przypadków da się to zrobić. Zasad jest kilka:

  • zmiany w projekcie domu bez stropu wymagają czasem dodania dodatkowych filarów, innych schodów lub ścianek. Przeróbek musi dokonać architekt (np. w studiu adaptacji z500.pl) lub konstruktor i da się je wprowadzić już w trakcie budowy.

  • Najłatwiej jest zmienić jeden stop na inny, np. monolit na system Teriva.

  • Zmiana monolitu na strop drewniany też może być możliwa, choć wszystko zależy od projektu. Nie zawsze pozwala to zaoszczędzić, jak mylnie wydaje się inwestorom.

  • Oczywiście takie działania da się przeprowadzić tylko w projekcie domu parterowego. Bez stropu nie można mieć kilkupiętrowego budynku poza sytuacją, gdy wysoki na kilka pięter salon na parterze tworzy coś w rodzaju „klatki schodowej”, wokół której ciągną się schody prowadzące na wyższe kondygnacje.

  • Oczywiście dom z płaskim dachem i tak będzie zakończony stropem, więc projekty domów bez stropu raczej mają skośne dachy.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać dom kilkupiętrowy, czy parterowy z opcją poddasza, to przeczytaj nasz poradnik: czy opłaca się budować dom piętrowy? Przy okazji zachęcamy do sortowania projektów na stronie z500.pl pod kątem technologii stropu, takiej jak wiązary czy strop drewniany.

Podsumowanie

Jak widać, wykonanie adaptacji projektu do domu bez stropu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednocześnie jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze daje to oszczędności i nie w każdym projekcie będzie możliwe. Jeśli masz określoną wizję wysokiego salonu otwartego na malownicze krokwie, to możesz też zamówić projekt indywidualny u architekta z500.pl.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom bez stropu? Projekt, który Cię zadziwi"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem